VIDEO: Rupert Encinas ehk Lendav Kotkas: Indiaani vaimne tee. Canku Luta – The Red Road.

Kuupäev: 
26.12.2020

Mõiste ‘punane tee’ ehk ‘canku luta’ on pärit lakota rahva juurest ja tähendab igapäevast vaimset eluviisi. Mida tähendab vaimsel teel käimine Ruperti jaoks, kes on teeninud oma rahvast tseremooniameistrina enam kui 40 aastat, ja mida peavad oluliseks talle lähedased inimesed? 

Rupert Encinas, vaimse nimega Ba'ag Da ehk Lendav Kotkas, esindab oma rahva pärimusliini, mis ulatub tagasi kaugele loomislugudeni välja. Tema hõimu omakeelne nimi on O’Odham, mis tähendab Inimest, ja ta tuleb San Xavier reservaadist S-cuc Soni lähedalt (tänapäeval Tucson). 1975. aastal kohtus Ba’ag Da lakota teadmamahe Tatanka Ohitika ehk Vapra Piisoniga. Too juhendas Lendavat Kotkast ka tema esimesel higitelgi tseremoonial ja esimesel päikesetantsul. Sellest peale on Ba’ag Da osalenud teadlikult higitelkides, pow-wow kokkusaamistel, päikesetantsudel, indiaanikirikus, koduhõimu tseremooniatel jt. Ta käib seda püha teekonda truult tänaseni, olles ka mitmete tseremooniate taaselustaja.

Kutsume sind vaatama 19.09.2019 salvestatud vestlusõhtut, kus Rupert jutustab mitmetest indiaani vaimsete õpetuste aluspõhimõtetest ja tseremooniatest. 

Toeta uue tipi püstitamist Lilleorgu

Tipi on Lilleorus olnud 1999. aastast ja püstitati siia koos indiaani teadjameeste ja -naistega. Algselt inimeste elupaigana kasutusel olnud püstkoda on tänapäeval pühakoda, kuhu tullakse ühte ringi kokku mitmesuguste tseremooniate läbiviimiseks. Indiaani tseremooniad kõnetavad väga paljusid oma lihtsuse ja looduslähedusega ning toetavad inimesi iseendas ja oma elus selguse ja tasakaalu leidmisel ning sammude soovitud suunas seadmisel.

Ammune plaan on olnud kolida täna Elulillel olev indiaani tipi ja higistamistelk Amrita tiigi keskele tulevale saarele. Uus asukoht annab indiaani pühapaigale oma ruumi ja rahu, ümbritsev loodus toetab siin tseremooniate läbiviimist.

Uue tipi soetamist ja pühapaiga rajamist on meil kõigil võimalik toetada läbi toetusfondi "Teadlikum Elu".

Toetan tipi valmimist