Aiaakadeemia salvestised

2020. aasta kevadel alustas Lilleoru uue Permakultuuri aiakadeemia sarjaga. Töötubades oli võimalik saada uusi ja huvitavaid teadmisi permakultuurist ning kasulikke näpunäiteid looduspäraseks aiapidamiseks. Inspireeriv sari selgitas teooriat ja näitas praktilisi töövõtteid. Arvestasime loomulikult ka looduskalendriga - töötoas õpitu oli kalendrile vastav ning seega sai õpitut koheselt oma aias järele proovida.

Aiaakadeemia töötubade juhendajaks oli Lilleoru peaaednik Anne-Ly Naukas, kes kasvatab kõike aias leiduvat loomulikus koostöös taimede, bakterite, seente, usside, putukate ja lindudega. Sellises koostöös loodusega kasvab tervist toetav, puhas ja väikese ökoloogilise jalajäljega toit.

Sellelt lehelt on sul võimalik toimunud Aiaakadeemiaid järele vaadata.

Küsimuste korral võta ühendust: miina.leesment@lilleoru.ee 

Loe Lilleoru permakultuuri aia kohta lisa siit.

Augustikuu keskel on aed saagist pungil. Seekordses Aiaakadeemias väärtustame seda saagi küllust fermenteerides, teeme aednikule kasulike bakteritega head kiirtoitu. Räägime kasulikest mikroorganismidest mullas.

Samuti vaatame pikalt ette, tehes vaikselt põlluplaane uueks hooajaks ning kogudes väekat materjali kevadeks, et oleks looduslikku väetist ja kahjuritõrjet omast käest võtta. 

Aiaakadeemia uue permakultuuri sarja kursused hõlmavad teadmisi permakultuurist, sisaldavad looduspäraseid aiapidamise nippe ja inspireerivat õppekeskkonda. Kursus on nii teoreetiline kui praktiline.

Seekordsetes Aiaakadeemia õppevideotes räägime taimede omavahelisest sobivusest aias ning peleta-peibuta taimedest. Samuti räägime multšimisest. Miks ja millega multšida peenraid kus kasvavad köögiviljad või lilled, üheaastased taimed või püsikud? Muld kui peen õhutus- ja niisutuskanalite süsteem ning elupaik.

Aiaakadeemia uue permakultuuri sarja kursused hõlmavad teadmisi permakultuurist, sisaldavad looduspäraseid aiapidamise nippe ja inspireerivat õppekeskkonda. Kursus on nii teoreetiline kui praktiline.

Aiaakadeemia keskendub sel korral puhta toidu kasvatamisele puhtas keskkonnas ja taimede looduslikule väetamisele.

Permakultuuri aias ei saabu kevad käsikäes suurte kaevetöödega ega peenarde taastamisega, mis vihmade ja lume toimel lamedaks ja tihkeks on vajunud. Mida me siis teeme? Vastuse sellele küsimusele saad Aiaakadeemia kolmanda töötoa salvestusest.

Aiaakadeemia teises töötoas valmistasime aeda ette uueks hooajaks ja õppisime tegema biosütt.