Aiaakadeemia. Shiitake kasvatamine koduaias ja toidusalus, juhendab Albert Bates, 15. septembril Lilleorus

15. september, 10.0015.00

Permakultuuri meister Albert Bates on Ameerika Ühendriikide vanima seenekasvatusega tegeleva ettevõtte, 1976. aastast tegutseva "Mushroom People" asutaja ja omanik.

Ise on ta seeni kasvatanud 1990. aastast. Lisaks sellele, et tema toidusalust leiab 4 liiki shiitakesid ja 2 liiki austerservikuid, käib ta agaralt ka metsas seenel.

Lilleoru Aiaakadeemias näitab ta, kuidas kasvatada looduslikel puupakkudel gurmee- ja raviseent shiitaket, algselt Jaapanist pärit armastatud metsaseent.

Shiitake sisaldab kõiki inimesele olulisi aminohappeid (13–18% selle kuivkaalust on valk) ja rohkelt mineraale ja vitamiine ning toetab niimoodi igakülgselt immuunsüsteemi. Alberti toidulaual on shiitake pea igapäevaselt, lisaks aga ka must pässik (chaga), hiina mardustõlvik (cordyceps), lakkvaabik (reishi), leht-kobartorbik (maitake), lõvilakk-korallnarmik (lions mane) ja libliktagel (turkey tail).

Kursus on mõeldud kõigile, kes soovivad neid väärtuslikke seeni kasvatada, olgu siis koduseks tarvitamiseks või tulu teenimiseks.

Aiaakadeemias käime läbi järgmised teemad:

 • Kasvatamise plaani koostamine, sh seenekasvatuse kui äritegevuse hindamine
 • Saepuru versus looduslikud puupakud
 • Puuliigid
 • Puupakkude valimine
 • Seenemütseeli valimine
 • Puupakkude seenemütseeliga nakatamine (inokulatsiooni tehnika)
 • Seeneniidistiku levimise tagamine puupakus
 • Seente korjamise tehnikad
 • Puhketsüklid, aastaringne kasvatamine
 • Survestatud vs naturaalne seente valmimine
 • Pakkimine ja säilitamine
 • Turustamine ja turundamine

Muidugi tuleb juttu ka shiitake suurepärastest tervistavatest raviomadustest.  

Praktilises osas näitab Albert täpselt ette, kuidas puupakke seenemütseeliga nakatada ja kindlustada et seeneniidistik puupakus levima hakkab, kuidas seeni õieti korjata, kasutada ja aastaringselt turustada.

Puupakkudel kasvatatavad shiitake seened suudavad hästi konkureerida ka suur-põllundusega ja pakkuda nii talunikele täiendavat sissetulekut.

Shiitake aitab säästa ka keskkonda ja ökosüsteemi, sest võimaldab teenida metsalt lisatulu ja tegutseda nii kuluefektiivsemalt.

Kursus toimub koostöös kahe organisatsiooniga:
The Farm Ecovillage Training Center jagab loodussõbralikke aiandus- ja ehitustehnoloogiaid, mida inimkond täna järjest enam vajab. 
Mushroompeople, mis pakub seenekasvatamise oskusteavet ja kvaliteetseid praktilisi vahendeid aastast 1976.

Juhendajast:

Albert Bates on keskkonnajurist, leiutaja ning üks suurimaid permakultuuri asjatundjaid maailmas. Ta on ka üks ökokülade liikumise tõelisi pioneere. Ligi 20 aastat keskkonnajuristina tegutsenud Albert on ka paljude raamatute autor ning tõeline permakultuuri ja loodusehituse tehnoloogiate meister. Ta on jaganud oma teadmisi enam kui 60 erinevale rahvale ning teinud koostööd ka paljude põlisrahvastega nii Põhja- kui Lõuna-Ameerikas.

Ta on ka kodanikuühiskonna esindaja COP kliimakonverentsidel ja ülemaailmse ökokülade võrgustiku GEN esindaja ÜRO kliimakõnelustel, püüdes pinnast ja puid kasutades suunata maailma tagasi stabiilse atmosfääri poole. Alberti enda sõnadega: “Probleem pole tehnoloogias. Me teame, kuidas kliimat parandada. Probleem on sotsiaalne.”

Albert on 1972. aastast USA-s Tennessee osariigis asuva teadliku kogukonna The Farm elanik. Ta on sealse Global Village Institute for Appropriate Technology juht 1984. aastast ja koolituskeskuse juht alates 1994. 

Tema sulest on ilmunud raamatud: Kliima kriisis (1990); Naftajärgse ellujäämise juhend ja kokaraamat (2006); Biosöe lahendus (2010); Pariisi kokkulepe (2015); ja Põleta. Tule kasutamine maa jahutamiseks (2019).

Toimumise aeg ja koht
Toimumiskoht: Ingvar Villido Ishwarananda Kool, Lilleoru, Taevasmaa tee 2, Aruvalla küla, Rae vald, Harjumaa

Kursus algab Lilleoru koolimajas ja praktiline osa jätkub permakultuuri aias. 

Makseinfo
Osalustasu: 
€30

Osalustasu hõlmab ka lõunasööki. 

Registreerumine ja lisainfo

Info ja registreerumine: Miina Leesment, miina.leesment@lilleoru.ee, +372 5558 4895.