Ain ja Marta Padrik: “Aktiivsust on vaja. See hoiab elusana.”

Marta ja Ain Padrik on praktiseerinud joogat üle 30 aasta. Ingvar Villido õpilasteks on nad juba 27 aastat. Kuigi mõlemal on vanust juba üle 70 aasta, ei paista see nende erksast ja toimekast olekust kuidagi välja. Ajakirjanik Greta Kaupmees uuris Ainilt ja Martalt, mis on nende elurõõmu ja hea tervise aluseks.

Kuidas te niisuguses eas nii nooruslikud ja vitaalsed olete? Mis on teie saladus?

Marta: Füüsilise keha vanus ei olegi nii oluline. Oluline on, kuidas sa ennast tunned.

Ain: Võib öelda, et 30 aastat järjepanu oleme teinud harjutusi praktiliselt igal hommikul ja õhtuti ka. (Marta lisab vahele: „Igal õhtul veel tund aega ka jõukõndi.“)

Meie joogaliku eluviisi on tegelikult põhjustanud suhteliselt varakult ilmnenud tervisehädad. Polnud muud võimalust, kui hakata oma tervisega tegelema. Nüüd on vaja juba iga arvestades oma füüsisele igakülgset tähelepanu pöörata. Füüsiline keha, nö sõiduk peab ikka liikuma, et roostetama ei lähe ja talle head kütust andma.

Marta: Minu põhiline probleem on liigesed. Olen harjutustega saanud leevendada. Vahele ei jäta kunagi. Järjepidevus loeb. On hea, et oleme teineteisele toeks ja eeskujuks.

Ain: Hea toit on ka oluline. Ega me dieeti ei pea, aga hoidume teatud asjadest. See on nii individuaalne, et siinkohal soovitusi anda ei saa, sest keha tunneb ära, mis sobib ja mis mitte. Enda puhul näen, et asi on nii peeneks läinud, et kui enda jaoks vale asja sööd, siis kohe organism reageerib valulikult.

Ain: Kui oled teadlik ja suunad pilgu sisse, näed, mis su sees toimub, kuhu ja millist turgutamist on vaja. Inimesed ei pane sageli oma hädasid tähele, nad elavad nii palju väljapoole. Pinge annab tavaliselt esimesena märku. Tuleb aeg maha võtta ja iseendaga tegeleda.

Marta: Energia kokkuhoidmine on ka suur asi. Hoida tähelepanu seespool, panna kasvõi silmad kinni ja tajuda oma siseruumi.

Milliseid harjutusi te ise igapäevaselt teete?

Marta: Hommikul peale ärkamist Tiibeti hormonaalne võimlemine. Siis veel 5 tiibetlast või hatha jooga harjutused. Vahel ka Strelnikova harjutused (Alexandra Strelnikova loodud dünaamiliste füüsiliste harjutuste seeria hääleaparaadi tugevdamiseks). Minu lemmikharjutus on wu-shu rusikalöögid. Olen avastanud, et need tõstavad südame toonust. Väga tõhusad on ka 12 meridiaani (energiakanali) aktiveerimise. harjutused, mis mõjutavad peamisi siseelundeid.

Ain: Muidugi ka igapäevased kriya jooga pranajaamad ja meditatsioonid.

“Me ei oska võrrelda, mis oleks siis, kui me neid harjutusi poleks teinud,” muigavad soliidses eas joogapraktikud koos.

Nendest samadest harjutustest ära ei tüdine?

Marta: Ainult regulaarne harjutuste tegemine viib märgatavate muudatusteni, mis tekitab vajaduse neid teha.

Ain: Rutiin on elus vajalik. Süvened ja saavutad hingerahu. Inimesed otsivad loomulikult vaheldust aga harjutuste komplekse on palju, võid valikuliselt vaheldumisi teha ühte, teist, kolmandat. Oluline on ju ka see, kuidas harjutusi teha – kui teed harjutusi samal ajal ümbrust vaadates ja oma mõtteid mõeldes on asi ebaefektiivne, poolik. Siis võib inimene öelda, et ma ju teen, aga mõju ei ole, mulle jooga ei sobi, lööb käega.

Teil on tulemas Lilleorus meistriklass, kus tutvustate lähemalt mitmeid tehnikaid, mida ise kasutate. Kellele need on mõeldud?

Marta: Igaühele, kes vähegi huvi tunneb. Noortele võib haiguste ennetamiseks olla, tervise korras hoidmiseks. Aga noorena on nii palju muid huvisid ja peab ikka kõik oma huvid ära rahuldama, kõik läbi proovima. Kui tervise peale ei pea veel mõtlema, saab selliste asjadeta hakkama. Aga terviseprobleeme on vaja märgata varakult ja nendega tegeleda. On tõhusaid tehnikaid, millest saab valida omale sobiva.

Ain: Lõdvestus on oluline. Inimesed on pinges ja see tekitab energia liikumises blokeeringuid, mis hiljem võivad põhjustada haiguskoldeid. Kui oskad lõdvestada tervet organismi, ka siseorganeid, siis on see üks hea ja oluline oskus. Vibratsiooniharjutused on samuti väga head.

Muidugi krija hatha jooga 18 harjutuse komplekt on superkompleks, rohkem polegi vaja, saad sellega ka hakkama, pole üldse küsimus. Aga kui ei saa neid kõiki teha, siis on alternatiive – neid me tutvustamegi.

Kui keerulised need harjutused on?

Ain: Enamjaolt lihtsad, kõigile jõukohased. Isegi vana ja nõrk inimene või voodihaige saab mõnda seeriat teha. Igaüks võib omale sobiva leida või neid varieerida.

Te olete olnud Lilleorus selle algusest peale. Marta Sina olid peaaednik ja Ain on tänagi Elulille pargi arhitekt. Kuidas te üldse Lilleorgu sattusite?

Ain: Alustasime Ingvari praktikatel osalemist 1993 aastal. Mind hakkasid juba 1960ndate lõpus huvitama joogalikud eetilised printsiibid, mida olen püüdnud järgida, samuti taoism, budism, kristlik müstitsism. Tol ajal levisid käest kätte igasugused esoteerilised tekstid, mida innukalt uurisime.

Marta: Soodumused ülemeelelistele kogemustele on meid saatnud lapsest saati. Hingeline sarnasus on meid ka kokku viinud. Enne Ingvari juurde jõudmist tegelesime ka transtsendentaalse meditatsiooni ja võitluskunstidega ning osalesime Holger Oidjärve hatha jooga tundides. Oleme end kurssi viinud ka hiina meditsiiniga.

Te olete väga aktiivsed, kas pensionile ei kavatsegi jääda?

Ain: Olemegi pensionil, aga aktiivsust on vaja, see hoiab elusana. Ei kujuta ette kui linnas korteris oled ja jääd pensionile ega tegutse – siis on kiire kustumine.

Marta: Mul ei ole kunagi tegemistest puudu. Siiani on väljakutseid veel olnud.