Biosöe tulevik – uued ja traditsioonilised kasutusviisid, Albert Bates'i meistriklass 7.-8. septembril, Lilleorus

7. september, 10.008. september, 17.00

Enam kui 450 aastat tagasi leidsid Ameerikasse saabunud maadeavastajad eest täiesti teistsuguse põlluharimise viisi, kui neile Euroopast oli teada. Süsinikku kasutades muudeti siin viljatud mullad külluslikeks aedadeks (kuulsad Amazonase terra preta mullad loodi samuti biosütt kasutades) täideti jõed forellide ja lõhedega ning kasvatati tihedad metsad paljude loomadega. Alles eelmise sajandi teisel poolel tuvastasime selle süsteemi aluseks olnud “maagilise” koostisosa ja teadlased andsid sellele nimeks “biosüsi”.

Biosöe kasutamine permakultuuris

Biosüsi on peeneteraline, väga poorne süsi, mis aitab mullas toitaineid ja vett säilitada. Biosöe abil seome atmosfäärist süsinikku, muudame selle söeks ja matame tuhandeteks aastateks maa sisse. 

Meie kliimakriisi ning kõrbestumise käes vaevleva planeedi jaoks on olulisim väärtus biosöe erakordne võime parandada mulda. Biosüsi toimib mullas nagu korallriff meres. Kui biosüsi segatakse toitainetega (ükskõik milline kompost sobib) ja kaevatakse seejärel maha, asuvad biosöe sisse elama erinevad mullas elavad mikroobid, nii nagu korallrifid on koduks mitmekesisele mereelustikule. Mikroobid meelitavad ligi seeni, mis ühenduvad taimede juurtega ja kannavad biosöest toitaineid sinna, kus neid on vaja.

Lisaks mulla tervise stimuleerimisele reguleerib biosüsi ka mulla niiskust, imades vett liigmärgadelt aladelt ja suunates seda kuivadele aladele. Kuna biosüsi on hästi poorne, siis on ühe grammi biosöe ehk umbes kustukummi suuruse tüki pindala 1000–2500 m2.

Biosöe kasutamine tööstuses ja ehituses

Sel sajandil saime teada, et biosüsi võib tõepoolest teha kõike seda ja veel palju-palju enamatki. Biosüsi võistleb nüüd ka söe, kivisöe ja grafiidiga. Biosöega võib vähemalt osaliselt asendada ka sellised materjalid nagu liiv, vahtpolüstürool või fiiberklaas.

Ühele ainsale kristallile on lisandunud kaskaadina kümneid kasutusvõimalusi. Näiteks saab biosütt kasutada vee puhastamiseks, kaevandamisest räsitud maa taastamiseks, metalli peenendamiseks või katoodidena kütuseelementides. Biosöe abil on võimalik muundada jäätmaterjalid, linna reovesi, plastprügi või randu ja veekogusid saastavad vetikad materjaliks, millest saab ehitada vastupidavaid maanteid ja sildasid, tunneleid, sadamaid, kõrghooneid või koguni lennujaamu. Biosütt saab kasutada isegi reisilennukite  ehituses, lennukite pardaelektroonika täiustamiseks ja selleks, et aidata neil minna üle biokütustele. Riikide valitsusi piinatakse süsinikumaksude ja süsinikukrediidiga, kuid biosöe laiem kasutuselevõtt võib tähendada, et midagi sellist ei ole enam vaja. Tänu rohketele kasumiteenimise võimalustele võib kliimamuutuste tagasi pööramine olla riigi majanduse elavdamiseks parim asi pärast raha leiutamist. 

Biosöe valmistamine

Biosüsi on puusüsi, tselluloosne materjal, mis on valmistatud pürolüüsi teel, s.t. põletatud madala hapnikusisaldusega keskkonnas, näiteks ahjus, nii et kõik peale süsiniku on ära põlenud. Puhta söe kujul on see kõva (Jaapanis tehakse sellest näiteks ksülofoniklotse), must ja ilma igasuguse toiteväärtuseta. Hapnikurikkas keskkonnas põledes eritab biosüsi väga vähe suitsu, ja seetõttu on see paljudes maailma paikades väärtuslik materjal toidu valmistamiseks ja kuumutamiseks.
Biosütt saab teha palju enamatest materjalidest kui tavalist sütt. Näiteks saab seda teha biojäätmetest, viljajääkidest, sõnnikust või puidust.

Mida sellel kursusel õpime?

Õpime, kuidas valmistada biosütt väikestes kogustes ja kuidas kasutada seda koduaias ja erinevates ahjudes. Katsetame ka biosöest cob-savi, telliste, veefiltri, paberi ja betooni tegemist. 
Albert saabub Eestisse biosöe õppereisilt Soomest ja jagab ka vahetuid muljeid põhjanaabrite juures nähtud uuenduslikest suurema mastaabiga biosöe kasutusvõimalustest. 

Kursuse ajakava

Laupäev
10.00-12.30 Kursus
12.30-14.00 Lõuna
14.00-16.30 Kursus
17.30-18.30 Õhtusöök
18.30-20.30 Filmiõhtu
Pühapäev
08.30-10.00 Hommikusöök
10.00-12.30 Kursus
12.30-14.00 Lõunasöök
14.00-16.30 Kursus

Juhendaja

Albert Bates on keskkonnajurist, leiutaja ning üks suurimaid permakultuuri asjatundjaid maailmas. Ta on ka üks ökokülade liikumise tõelisi pioneere. Ligi 20 aastat keskkonnajuristina tegutsenud Albert on ka paljude raamatute autor ning tõeline permakultuuri ja loodusehituse tehnoloogiate meister. Ta on jaganud oma teadmisi enam kui 60 erinevale rahvale ning teinud koostööd ka paljude põlisrahvastega nii Põhja- kui Lõuna-Ameerikas. Alberti enda sõnadega: “Probleem pole tehnoloogias. Me teame, kuidas kliimat parandada. Probleem on inimeses.”
Ta on kodanikuühiskonna esindaja COP kliimakonverentsidel ja ülemaailmse ökokülade võrgustiku GEN esindaja ÜRO kliimakõnelustel, püüdes pinnast ja puid kasutades suunata maailma tagasi stabiilse atmosfääri poole. 

Albert on 1972. aastast USA-s Tennessee osariigis asuva teadliku kogukonna The Farm elanik. Ta on sealse Global Village Institute for Appropriate Technology juht 1984. aastast ja koolituskeskuse juht alates 1994. 

Tema sulest on ilmunud raamatud: Kliima kriisis (1990); Naftajärgse ellujäämise juhend ja kokaraamat (2006); Biosöe lahendus (2010); Pariisi kokkulepe (2015); ja Põleta. Tule kasutamine maa jahutamiseks (2019).

Lisainfo

Albert Bates'i blogi: https://www.albertbates.cool/
Ettekanne biosöe tuleviku teemal: https://www.youtube.com/watch?v=WM7wStUrAfs
Intervjuu kogukondade tugevuse teemal: https://youtu.be/zMd2RhtUti0
Artikkel biosöe valmistamisest: https://www.chelseagreen.com/2019/how-to-make-biochar/

***

Kursust korraldab MTÜ Lilleoru koostöös Gaia Akadeemiaga. Tutvu ka 30.8-1.9 eelneva Bernd Neugebaueri kursusega "Metsade taastamine ja metsa tervise parandamine mikroorganismide abil".

Toimumise aeg ja koht
Toimumiskoht: Ingvar Villido Ishwarananda Kool, Lilleoru, Taevasmaa tee 2, Aruvalla küla, Rae vald, Harjumaa
Makseinfo
Osalustasu: 
€125

Osalemistasu sisaldab ka toitlustust Lilleoru kohvikus, pakume puhtalt kasvatatud taimetoitu.
Lilleoru õppekeskuses ja kõrvalasuvas Taevasmaa külas saab soovi korral ka ööbida, lisatasu eest vahemikus 0-35€ öö kohta. Saadame registreerunutele täpsema info ööbimise broneerimise kohta.

NB! Kui soovid osaleda ka Bernd Neugebaueri 30.8-1.09 toimuval kursusel "Metsade taastamine ja metsa tervise parandamine mikroorganismide abil", on osalemistasu kahe kursuse peale kokku 290 eurot.

Registreerumine ja lisainfo