Šailputri - Jumalaema Durga esimene vorm

Jumalanna Durga sündis Mägede Kuninga “Parvat Radž Himalaja” majas ning seetõttu kutsutaksegi teda Šailputriks – Mägede tütreks. Ma' (Ema, sanskriti k) Šailputri on Emakese Looduse absoluutne vorm.

Šailputri on juurtšakra jumalanna, kes alustab ärgates tõusu ülespoole Muladhara tšakrast, ratsutades Nandi seljas.

Ärkav Šakti (Energia) alustab oma otsinguid Isa juurest oma mehe Isand Šiva järele ehk hakkab liikuma oma Šiva poole. Seetõttu hoiavad Jumalaemale pühendatud üheksapäevase püha esimesel päeval joogid oma tähelepanu keskendatult Muladhara tšakral. See on nende vaimse distsipliini stardipunkt. Sealt alustasid nad oma jooga-praktikat (sadhana). Šailputri on Muladhara Šakti, mis tuleb joogat praktiseerijatel mediatsiooni käigus iseendas avastada ning tema sügavusi otsida.

Šailputrit teataksegi Isand Šiva kaasa jumalanna Parvatina ning Ganeša ja Kartikeja emana. Legendi kohaselt oli ta oma eelmises kehastuses Dakša tütar. Tema nimi oli siis Sati - Bhavani, teisisõnu Isand Šiva abikaasa. Ükskord korraldas Sati isa Dakša suure tuletseremoonia (yagna) ega kutsunud Šivat kohale. Visa Sati ilmus aga platsi, kus pidi kuulma solvanguid Šiva aadressil. Sati ei elanud neid au haavamisi üle ning põletas end joogalikus tules ära. Oma järgmises kehastuses sündis ta Parvatradž Himalaja tütrena, Parvati - Hemavati nime all ning abiellus taas Isand Šivaga, et enam mitte iial lahku minna. Oma Hemavati aspektis saavutas ta võidu kõikide prominentsete jumaluste üle. Šailputri olulisus on kirjeldamatu ja aupaisted lõputud, olles esimene ja kõige prominentsem Navdurgade seas.