Kušmanda - Jumalaema Durga neljas vorm

Jumalanna Kušmanda loob kogu universumi läbi oma väikese jumaliku naeratuse muna kujuliselt, mille nimi on Anda. Selle järgi kutsutaksegi Ema Durgat Kušmandaks. Sõna Kušmanda koosneb kolmest sõnast “Ku – Ušma – Anda = Kušmanda.” "Ku tähendab siin “Väikest”, “Ušma” tähendab “Energia soojust” ja “Anda” tähendab “Muna.”

See viitabki Kušmandale, kes loob universumi kui “Väikest Kosmilist Muna”. Jumalanna Durga on väga õnnelik selles taassünnis.

Usutakse, et kui ei eksisteerinud mingit loodut ega universumit ja oli vaid igavene pimedus, lõppes see, kui Ema Kušmanda naeratas. Ema Kušmandat kutsutakse ka Esimeseks Energiaks (Adi Šakti). Jumalanna elupaik on Päikese koor.

Ta on ainus, kellel on vägi ja tugevus Päikeses elamiseks. Tema keha särab nagu hiilgav Päike. Kõik ilmakaared saavad tema jumalikust naeratusest valgust, sealhulgas Päikesejumal ise.

Ema Kušmandat teatakse ka kui Aštabudžat, kuna teda kujutatakse tihti 8-käelisena. Oma seitsmes käes hoiab ta kamandalut, vibu, noolt, lootost, kannu nektariga, ketast ja valitsuskeppi.

Oma kaheksandas käes hoiab ta palvehelmeid (mala), mis on võimeline andma 8 siddhit ja 9 niddhit. Tema sõiduk on lõvi, mis esindab dharmat. Tema teenimise läbi kaovad vaevused ja mured, elu hakkab paremini edenema ja paraneb tervis.

Jumalanna Kušmanda teenistus Jumalaemale pühendatud üheksapäevase püha neljandal päeval omab suurt tähtsust. Sellel päeval keskendavad joogid ja õpilased oma meele anahata tšakrale.

Kušmanda esindabki anahata tšakrat vaimses praktikas. Kušmanda palveteenistus üheksapäevase püha ajal suurendab pühendunu tervist ja tugevust.