Skandamata - Jumalaema Durga viies vorm

Skandamata teenimine Jumalaemale pühendatud üheksapäevase püha viiendal päeval on suure tähtsusega joogide ja pühendunute jaoks. Sellel päeval jõuab õpilase meel višuddhi tšakrasse ja jääb sinna püsima.

Skandamatal on neli kätt ja kolm silma. Paremas ülemises käes hoiab ta beebi Skandat ja paremas käes lootoseõit, mis on pisut ülespoole tõstetud. Jumalaema sõidukiks on lõvi. Tema ülemine vasak käsi on õnnistust andvas poosis ja alumises tõstetud vasakus käes hoiab ta taas lootost. Ta on kuldset värvi. Kuna ta istub lootoslillel kutsutakse teda Padmasana.  

Pühakirjad kirjeldavad üheksapäevase püha viiendat päeva väga suurejooneliselt. Kuna õpilase meel on sel päeval višuddhi tšakras, siis kõik nii välised kui sisemised tegevused peatuvad täielikult ja mõistus rahuneb mõttelaineist lainetuks ookeaniks. See on samm puhta teadvuse poole. Meel on täielikult keskenunud meditatsioonile Ema Padmasanale, olles täiesti tühi maistest mõtetest ja maya kihtidest. Sel ajal peaks õpilane olema oma praktikas kõige ettevaatlikum.

Teenides Jumalaema Skandamata vormis, täidetakse õpilase kõik soovid. Ta hakkab maitsma ülimat rõõmu isegi selles surelikus maailmas. Lunastuse värav avaneb talle spontaanselt. Tema teenimine toob automaatselt endaga kaasa ka Isand Skanda teenimise tema lapse vormis. Vaid Jumalanna saab seda pakkuda, seega õpilane peaks olema eriti innukas tema teenimises.

Olles Päiksejumalat juhtiv jumalus, annab Skandamata oma pühendunutele ebamaise sära ja kiirguse. Seetõttu peaksime väga siiralt püüdma temas varjupaika paluda. Pole olemas paremat teed saavutamaks vabanemist (mokša) duaalsest maailmast.