Sügisene pööripäev, sügise algus 02:29

23. september (All day)

Sügisene pööripäev ehk sügisene võrdpäevsus on ööpäev iga aasta 22. või 23. septembril, mil kogu Maal on päev ja öö 12 tundi pikk. Päike asub seniidis ekvaatori kohal. Põhjapoolusel lõpeb polaarpäev ja algab polaaröö, lõunapoolusel vastupidi. See on astronoomilise sügise algus.

"Vabaõhumuuseumi rahvakalendri järgi jälgisid inimesed sügisesel pööripäeval väga hoolikalt loodust. Selle abil võis ette aimata, millised ilmad tulemas. Kõige rohkem kõneles tuule suund: kui tuul põhjast puhus, tuli külm sügis. Läänetuul ennustas pikka ja sooja sügist. Ka aitas tuulesuund teada saada, kuidas kevadise kalasaagiga lood on.

Sügist ilma ennustas ka 21. septembril olnud sügisene Madisepäev. Otepää kandis arvati, et kui madisepäeval sajab, on tulemas väga kuri vihmane sügis. See päev, nagu mitmed teisedki septembrikuised pühad, tähistas loomade talveuneks valmistumise algust: kadusid kärbsed, sääsed ja maod.

Vanarahva jaoks lõppes jüripäevaga alanud suvepoolaasta aga mihklipäevaga, mis on 29. septembril. Sel päeval tapeti lammas ja öeldi "Igal oinal oma mihklipäev". Pruuliti õlut ja toidulaud oli rikkalik, kirjutab Eesti Rahva Muuseum.

Lõikuspüha ja välistööde lõpu kõrval pühitseti ka suvilistega lepingute lõpetamist. Käidi kõrtsis ja mihklilaadal ning karjased tegid koos mihklituld".

allikas: Internet