Tseremoonia Guru Purnima

24. juuli, 08.00

Guru Purnima (Sanskrit: गुरु पूर्णिमा, IAST: Guru Pūrṇimā)

Guru Purnima on püha, mil traditsiooniliselt avaldatakse austust guru tattva'le - õpetaja printsiibile, loodusjõule, mis viib vabadusse, tagasi algallikasse. 

Tseremooniale võib kombekohaselt kaasa võtta kingiks lilli ja raha. Riietuda tasub pidulikult ja puhtalt. Sisemiseks suhtumiseks olgu austuse avaldamine Õpetajale, õpetaja printsiibile.
Pärast tseremooniat toimub koosistumine all köögis ning kohvi-tee kõrvale võib jagamiseks head-paremat kaasa võtta.

**

Purnima tähendab "täiskuupäeva". Sel päeval on täiskuuketas aastas kõige suurem.
On öeldud, et Guru Purnima päeval puudutasid päikesekiired Maad esimest korda.

Guru Purnima päeval pakuvad õpilaseks püüdlejad meistrile oma pühendumust ning vaimsete praktikate vilju läbi tänu ja armastuse.
Iga õpilane uuendab sel päeval sankalpat - oma tahteavaldust teha rohkem vaimseid praktikaid, mõista paremini Guru õpetusi, teha isetuid tegusid (Guru Seva) ning olla Guru õnnistuste - õpetuse - vääriline.
Guru Purnima päeval taodeldakse Guru õnnistusi.
Keskendudes sel päeval Gurule läbi intellekti, Iseendana, võime saada Guru õnnistuse - daršani.

**

Maailm, milles Sa elad, on Sinu Õpetaja.
Maailm on nii Sinu sisemaailm kui väline maailm.
Kui inimene puhastab oma sisemaailma, muutub Sadguru printsiip tema jaoks püsivamaks.
Sadguru printsiip on alati seotud Iseendas püsimisega.
Ishwarananda

Olles uurinud suuri müstilisi traditsioone, vali üks Meister ja järgne Talle. Asuda vaimsele teekonnale on üks asi, kuid hoopis teine asi on leida kannatlikkust ja vastupidavust, tarkust, julgust ja alandlikkust järgneda lõpuni.

Sinu karma võib olla selline, et leiad Õpetaja, kuid siis tuleb sul luua karma, et järgneda oma Õpetajale.

Sest väga vähesed meist teavad, mis tähendab tõeliselt Meistrile järgneda, mis on juba iseenesest kunst. Seega kui suur Õpetus või Meister iganes ka poleks, põhiline on see, et sa leiad iseendas vahetu mõistmise ja oskuse õppida, kuidas armastada ja järgida Meistrit ja Õpetust.
Sogyal Rinpoche

Padhukade protsessioon

Padhukad - pühad sandaalid - on kõige kõrgema Õpetaja printsiip. Guru Purnima ajal leiab traditsiooniliselt aset pidulik rongkäik padhukadega, mille käigus hõigatakse mantrat:
Hošyar Savdhan
Šri Šri Maha Prabhu-Dži
Padarha Raha Hei
Hošyar Savdhan
Šri Kaši Višva Natha
Padarha Raha Hei
Tõlkes: Ole ärkvel, Ole teadvel, Kaši Universumi Püha Suure Jumala, Püha Isanda jalad on meie seas!

Veel Guru Purnima traditsioonist:

Guru Purnima on püha, mil peetakse meeles kõiki Õpetajaid, kelle kaudu väljendub Satguru (Kõrgeim Õpetaja), et jagada õpilastele Teadmiste (skr Jnana) andi. See on päev, mil õpilased taaspühendavad end Õpetaja juhiste ja õpetuste järgimisele terveks eelolevaks aastaks.
Sel päeval väljendab õpilane ka ühtekuuluvust oma kaasõpilastega (skr guru-bai).

Guru Purnima päeval lausutakse valdavalt mantrat:

Om Gurur Brahma, Gurur Višnu, Gurur Devo Mahešwara,
Guru Sakšat Parabrahmah Tasmai Šri Guruveh Namah.
Guru on Looja, Guru on Säilitaja ja Guru on Hävitaja -
Guru on Kõik (kogu Teadmine) ja just seetõttu kummardun ma oma Guru ees.

Guru Purnima päeva olulisim tseremoonia on pada puudža ehk Õpetaja pühade jalgade teenimine.

Guru (pimeduse e teadmatuse hajutaja, valguse e teadmise tooja) annab õpilasele kõrgeima teadmise Iseendast ja Jumalast. Nii nagu Šiva kehastub Šiva lingas, nii väljendub Jumal Õpetaja jalgades. Pidades pühaks Guru jalgasid, austavad õpilased Jumalat. Just läbi selle tseremoonia saab õpilane taaskinnitada oma pühendumist Õpetajale ja õpetusele. See tseremoonia on ka absoluutse hoolivuse sübmboolne akt.

Pada puudža asemel tehakse vahel ka puudža Õpetaja padhukadele, mida hoitakse altaril.

Lilleorus on Guru Purnima tseremoonia osaks enamasti ka traditsiooniline vyasa puudža, mille käigus kummardub õpilane alistumise ja teenimise märgiks Õpetaja ees, pakkudes lilli ja sümboolseid ande, nt raha.

Sellele järgneb koosviibimine, mil jagatakse õnnistatud toitu (skr prasad) ja nektarit - püha vett, millega on pestud Õpetaja jalgu (skr charnamritat). Seda vett juues või endale piserdades saab õpilane osa Õpetaja headusest (skr kripa).

Juues vett, millega on pestud Õpetaja pühasid jalgu ning piserdades
ülejäänu endale pea peale, omandab inimene kõikide pühade jõgede pühades
vetes kümblemise ja kõikide pühapaikade külastamise vilja.
Sri Guru Gita, 29. värss

Veel infot:

Guru Purnima (Guru Pūrṇimā, गुरु पूर्णिमा) on püha, mida tähistavad traditsiooniliselt hindud ja budistid ning seda iseloomustab rituaalne Guru austamine, Guru puudža. See päev langeb Purnima (täiskuu) ajale Ashadi kuus (juuni-juuli) Shaka Samvati kalendri järgi.
Budistid austavad siis Budhat, kes tol päeval andis esimese jutluse ning hindud suurt tarka Vyasat, kes on muistse hindu traditsiooni suurimaid Õpetajaid ja Guru-shishya traditsiooni sümbol. Tark Vyasat mitte ainult usutakse olevat sündinud sel päeval, vaid ta olla ka alustanud Brahma Sutra'te kirjutamist sel ajal ning seda päeva aastas teatakse ka Vyasa Purnima'na.
Tark Vyasa, kes on Mahabharata autor, kogus kokku veedalikud hümnid, korrastas need ja jagas vastavalt rituaalsetele ohverdustele neljaks (Rig, Yajur, Sama ja Atharva), õpetades neid oma neljale juhtivale õpilasele Paila, Vaisampayana, Jaimini ja Sumantu'le.

Hindu legendi järgi õpetas Adhi Muni (Adhi Yogi, esimene joogi, Šiva üks nimedest) Guru Purnima ajal jooga tehnikaid oma seitsmele õpilasele (teatakse kui Sapta Rishi'd). Sel päeval, mil oli täiskuu aeg, sai siinne maailm oma esimese Guru.

Adhi Yogi muutus Adhi Guru'ks (esimeseks Õpetajaks) õpetamaks enda õpilastele kõiki oma jooga tehnikaid.
See päev on oluline hindudele, kuna siis said inimesed teada, et neil on võime ületada oma piirangud ja õppida tehnikaid, mille läbi saab minna kaugemale oma viiest tunnetusvahendist ning saada valgustunud joogiks (joogi on levinud nimetus, määratlemaks inimest, kes on ületanud kõik piirangud/takistused ja säilitanud kogu universumi osana iseendas (valgustatud inimene)).
Muistses Indias tähistati Guru Purnimat suurte pidustustega, et rahvale meenutada inimeste võimet ületada oma piirangud.

Toimumise aeg ja koht
Toimumiskoht: Lilleoru, Aašrami maja, , Aruvalla küla, Rae vald, Harjumaa
Makseinfo

Havanid toimuvad annetuste eest. Võid jätta oma annetuse summa kogumiskarpi kohapeal või teha ülekande Lilleoru MTÜ pangakontole EE202200221053475791, selgitus „havani annetus“.

Kontakt
Küllike Gruse
e-mail: