Tuletseremoonia Ganesh Chaturthi havan

10. september, 08.00

Tuletseremoonia Ganesh Chaturthi on iidne veedalik havan, mis on pühendatud Ganeshale - meisterlike omaduste andjale ja ettevõtmiste õnnestumistele kaasaaitajale. Sellel päeval peetakse Ganesha sünnipäeva.

Kuna Ganeshat teatakse takistuste eemaldajana, alustatakse tseremooniaid ja teenistusi, kuid ka kõiksugu teisi häid ettevõtmisi, palvega tema poole.

Pühakirjade järgi teenivad Ganeshat ka jumalad. Näiteks pöördus Vishnu tema poole enne Bali alistamist. Shiva pöördus Ganesha poole enne Tripura kolme linna hävitamist, Durga enne Mahishasura hävitamist ja Kamadeva enne, kui ta alistas universumi oma armastuse nooltega.

Ganesha on Shiva energia kandja, jõu ja teadmiste valitseja, ta on Shiva vanem poeg. Ganeshat kutsutakse ka:

Dhoomraketu, Sumukha, Ekadantha, Gajakarnaka, Lambodara, Vignaraja, Ganadhyaksha, Phalachandra, Gajanana, Vinayaka, Vakratunda, Siddhivinayaka, Surpakarna, Heramba, Skandapurvaja, Kapila, Vignešwara, Maha-Ganapathi.

Milline on tähendus Ganesha vormi taga?

Ganesha elevandipea tähistab piiritut tugevust. Teda ei saa võita. Tema suure kujuga pea tähistab tarkust.
Väikesed silmad näitavad, et Ganesha näeb kaugele ning mõistab kõike toimuvat ettenägelikkuses koheselt. Tema suured kõrvad tähistavad Tema võimet kõike väljendatut kuulda. 

Relv pasha - silmus, mida Ganesha käes hoiab, näitab, et Ta valitseb maya't - illusiooni.
Kepp - ankusha - näitab, et Ganesha valitseb ahamkara't - mina-pilti ehk ego. Üksik kihv kujutab lõplikku võitu - seisundit, millest ei tulda tagasi. Ganesha suur kõht sisaldab kõiki saladusi. Madu on tukkuv Kundalini (rõngasse keerdunud vaimne energia).
Hiir (rott) sümboliseerib vaenlaste kõikide saladuste hävitamist. 
Ganapati istumas või seismas rotil tähistab kogu ignorantsuse - teadmatuse - eemale peletamist. Nii mao kui roti esindatus Ganesha lähedal õpetab vabastama armukadedust, vaenu ja vihkamist ning elama rahumeelselt ja harmoonias. Lont tähistab pranava mantrat - Omkaarat (Aum / Om mantra).

Ganesha mantra on Om Gang Ganapathaye Namaha.

Need, kelle eestkostjaks on Ganesha, pöörduvad tema poole Om Shri Ganeshaya Namah.

Toimumise aeg ja koht
Toimumiskoht: Lilleoru, Aašrami maja, , Aruvalla küla, Rae vald, Harjumaa
Makseinfo

Havanid toimuvad annetuste eest. Võid jätta oma annetuse summa kogumiskarpi kohapeal või teha ülekande Lilleoru MTÜ pangakontole EE202200221053475791, selgitus „havani annetus“.

Makseviis: 
sularahas kohapeal
Kontakt
Küllike Gruse
e-mail: