Tuletseremoonia Holi havan

Tuletseremoonia Holi on iidne veedalik havan, mis on pühendatud kevade alguse rõõmupeole - Holile.

Otsetõlkes tähendab holi olnut, möödanikku ja holi õpetab jätma olnu minevikku - mis olnud, see olnud. Mis iganes on olnud, lase sel minna. Olenemata, kas see on hea või halb.

Holiga tähistatakse nii inimese kui looduse ärkamist talvisest pimedusest. Holi kuulutab kevade saabumist - lootuse ja uue alguse aastaaega. See on värvide, sõpruse ja rõõmu pidu.

Holi pidustus tähendab auahnuse, isekuse, ahnuse, iha, viha ja kõigi pahelike kalduvuste ja kiindumuste, mõtete ja tegude põletamist.

***

Holi püha on saanud nime ja tähenduse Holika’st, kes oli deemon-kuningas Hiranyakashyapu õde. Hiranyakashyap oli saanud kõikvõimsaks läbi pühendumise Jumalale, kuid sellega oli kasvanud ka tema ego ja nii kuulutas ta end Jumalaks ja nõudis, ert teda tuleb Jumalana teenida. Kuid tema poeg Prahlad keeldus ja jätkas Vishnule pühendumist. Hiranyakashyap püüdis teda mõjutada ja lõpuks hävitada. Ta kutsus oma õe Holika, kellele oli antud võime tules mitte põletatud saada. Kui ta saadeti tulle istuma Prahlad süles, juhtus aga vastupidine – tema põles ära ja Prahlad jäi puutumatuks.

Sellel lool on sügav vaimne tähendus. Hiranyakashyap esindab ego, mis kui võtab võimust, siis unustab teadveloleku, nii et inimene hakkab arvama endast kui ülemast võimust.

Prahlad esindab siin isikut, kes on teadvel, teadlik oma teadvelolekust. Teadvelolekut ei saa põletada, lõigata, kuivatada või uputada. See on hävimatu ja igavene.

Kõik inimesed, kes on saavutanud enese-realisatsiooni läbi Bhakti, Karma või Jnana jooga, on Jumalaga sarnases seisundis ja neid ei saa miski hävitada.

Takistused, mis sel eneserealisatsiooni teel on, on kiindumus, viha, iha, ahnus ja ego. Kui need negatiivsed tendentsid saavad võimu, siis see viib igaühe kaugemale teadlikkusest.

Holika esindab kogu negatiivsete jõudude kogumit meie kehas, mis võivad tappa või kahjustada, kui neid ei saada kontrolli alla.

Holika põletamine päev enne värvide püha märgib kogu negatiivsete mõtete ja emotsioonide põletamist ja ühtlasi negatiivsete emotsioonide tekitatud mürgi neutraliseerimist.

Kohe kui negatiivsus on eemaldatud mõistusest, saab vaimne ärkamine alguse  või teadlikkuse taipamine võimalikuks. Kui see on tehtud, siis ainult positiivsed mõtted jäävad ning seda tähistatakse siis rõõmu ja armastuse jagamisena üksteise vahel.

Armastuse jagamine on kõige olulisem, et eemaldada ülalmainitud viis takistust enserealisatsiooni teel. Armastuse jagamine vähendab viha ja samuti ka ihasid, eemaldab erinevaid kiindumusi, kinnihoidmisi, vähendab ahnust ja teeb inimese alandlikumaks. Ego ja teiste negatiivsete kvaliteetide põletamine kõrvaldab halvad suhted ja teeb võimalikuks kõikidega sõbraks saamise.

(Tõlgitud Raghuviri pühadetervitusest)

Toimumise aeg ja koht
Toimumisaeg: 
10. Märts, 2020, 06:30
Toimumiskoht: Lilleoru, Taevasmaa tee 2
Aruvalla küla, Rae vald
Makseinfo

Tuletseremooniatel osalemise soovituslik annetus 10 eur. Kookos koos lille ja viirukiga 5 eur. Lill ja viiruk eraldi 2 eur.

Makseviis: 
sularahas kohapeal