Tuletseremoonia Kartik Poornima ja Guru Nanak Jayanti

19. november, 08.00

Tuletseremoonia Kartik Purnima ja Guru Nanak Džajanti on iidne veedalik havan, mis on pühendatud Šivale ja Guru Nanakile.

Kartik Purnima on püha, mida tähistatakse Kartika nimelise kuu täiskuu päeval. Seda püha tuntakse ka kui Tripuri purnima, Tripurari purnima, või ka Deva-Divali või Deva Dipavali, mis tõlkes tähendab jumalate valguse püha. Kartik Purnimal püha langeb kokku ka sikhide püha Guru Nanak Džajantiga.

Kartikai on kalendrikuu, mil teenitakse Šiva't kui Valguse kehastust. Kuna selles kuus on Kartikai tähe ja täiskuu ühinemine, on see ka Murugan'i, kes sündis Šiva teadmiste tule sädemest, teenimise aeg. Tiruvannamalais Tamil Nadus teenitakse muistsest ajast Kõikvõimast kui Valgust, mida kutsutakse Annamalai Deepam.

Tripuri purnima või Tripurari purnima tuleneb nimest Tripurari, mis tähendab deemon Tripuraasura vaenlast. Tripurari on jumal Šiva epiteet. Šiva selles Tripurantaka vormis tappis deemon Tripuraasura sel päeval. Deemon oli vallutanud kogu maailma ja petnud ära jumalad. Ta oli ka loonud kolm linna taevasse, mida kokku nimetati „Tripura“ (kolmik). Šiva tappis deemoni ja hävitas tema linnad ühe noolega. See rõõmustas jumalaid nii väga, et nad kuulutasid selle päeva kui valgustuse pidustuseks. Seepärast kutsutakse seda püha ka Dev-Divali – jumalate divali. Divali tähendab valguse püha.

Kartikai Diipami õhtul süütavad inimesed templi ees reana pühad tuled, mis on sümboliks pühakirjades öeldule:
usutakse, et Jumal Šiva tule valgus ilmneb sellel päeval ja põletab deemonid ehk inimest allutavad tunded-mõtted, hävitades kolm ebapuhtust - egoismi, iseka tegutsemise ja pettekujutelma. Põletades ebatõese mõistuse, ebapuhtad tunded ja soovid kõrgema Mina ehk Šiva teadmiste tules.

Kartik Purnima on ka Matsja sünnipäev. Matsja oli jumal Višnu avatar kala vormis, esimene tema inkarnatsioon.

See päev on ka Vrinda sünnipäev. Vrinda on püha Tulsi taim, isikustatud vormis.

Samuti on see Kartikeya sünnipäev. Kartikeya oli sõja jumal ja Šiva poeg.

Seda päeva peetakse ka Krišna armastatu Radha mälestuseks. Usutakse, et sel päeval Krišna ja Radha tantsisid „rasa lila“t –  rasa tantsu. Rasa tähendab esteetikat, lila – tegevus, mäng, tants. Seda võib põhimõtteliselt tõlkida kui „jumaliku armastuse tants“.

See päev on ka pühendatud hingedele ehk lahkunud esivanematele.

Nende legendide tagant võib leida, et selle püha algupära on pärit iidsetest aegadest, kui viidi läbi Šakamedhah ohverust, et saavutada võit vaenlaste üle.

Guru Nanak Džajanti on sikhide guru Nanaki 545-nda sünniaastapäeva tähistamine. 

Guru Nanak oli sikhide esimene õpetaja, Guru. Ta pani aluse sikhismi usundile. Tema sündi tähistatakse ülemaailmselt Kartik Purnima päeval.

Esimese guru (Nanak'i) esimene mantra:
On olemas ainult üks Jumal
Tõde on tema nimi
Tema on looja
Temas ei ole kartust
Temas ei ole vihkamist
Ta on ajatu ja Tal ei ole kuju
Ta on surematu, Ta on valgustatu
Teda saab tundma õppida tänu Guru armulikkusele 

Nananki poolt antud juhtnöörid
On olemas ainult üks Jumal. Teeni ja palu seda ühtainsat Jumalat ning ei kedagi teist.
Austa Jumalat, tee hoolega tööd ning ole abivalmis.
Jumal tunneb rõõmu ausast tööst ja õiglasest eluviisist.
Jumala ees ei ole rikast ega vaest, musta ega valget inimest. Üksnes sinu teod näitavad, kas sa oled hea või halb.
Naine ja mees on Jumala ees võrdsed.
Armasta kõiki ja palveta kõigi heaolu eest.
Ole inimeste, loomade ja lindude vastu hea.

Toimumise aeg ja koht
Toimumiskoht: Lilleoru, Aašrami maja, , Aruvalla küla, Rae vald, Harjumaa
Makseinfo

Havanid toimuvad annetuste eest. Võid jätta oma annetuse summa kogumiskarpi kohapeal või teha ülekande Lilleoru MTÜ pangakontole EE202200221053475791, selgitus „havani annetus“.

Kontakt
Küllike Gruse
e-mail: