Tuletseremoonia Krishna Janmashtami

19. august, 08.00

Tuletseremoonia Krishna Janmashtami on iidne veedalik havan, mis on pühendatud Krishnale.

Janmashtami tähistab Krishna sündi. Jumalus Krishna sündis Rohini tähtkujus (nakshatra). Pärimuse kohaselt sündis Krishna pimedal tormisel ööl, et lõpetada oma emapoolse onu, deemonkuningas Kamsa, julmad teod.

Kuna Krishna sündis keskööl, algab tegelik tähistamine traditsiooniliselt alles öösel - keskööl on pidustuste haripunkt, mil lauldakse pühendumuslikke laule ning tehakse vastavaid tseremooniaid.

Krishna on jumaliku rõõmu ja armastuse kehastus, ta hävitab kõik puudused ja valu. Ta on pühade ütluste ja pühade lehmade kaitsja. Ta on tembumees, armastaja ja kõigi teadmiste allikas.

Legendi kohselt sündis Krishna õela deemonikuninga Kamsa õe Devaki kaheksanda lapsena. Kuna tark Narada oli ennustanud, et Kamsa tapetakse oma nõo poolt, tappis Kamsa Devaki esimesed kuus last. Seitsmes laps Balarama pääses ning kaheksas, Krishna, vahetati ära ühe lehmakarjuse lapsega. Krishna kasvas üles lehmakarjuse peres. Lapsena armastas ta väga oma kasuema Yashodat.

Noorukieas meeldis Krishnale mängida flööti ja kütkestada külatüdrukuid. Krishna on ka Hasya ehk huumori jumal ning rahutooja. Tema kallim oli Radha. Krishna ja Radha armastus on saanud inimeste harmoonilise kooselu ja heade suhete sümboliks.

Seda võib vaadelda ka kui inimese sisemise tasakaalu ja harmoonia sümbolit.

Pärast kuningas Kamsa tapmist, sai Krishnast kuningas.

Mahabharata eeposes on kirjas Krishna õpetussõnad pühendumuse, teenimise ja armastuse joogast (bhkati joogast). Need juhised on Bhagavad Gita tuumaks.

Bhagavad Gita on üks olulisemaid pühakirju joogas - Bhagavadgitâ tähendab tõlkes Jumala laul.

Bhagavad Gita on India eepose "Mahâbhârata" (mis koosneb 106 000 kaksikvärsist ja on üks mahukamaid pühakirju) koostisosa, kuuludes VI raamatusse, "Bhîshmaparvanisse" (Raamat Bhîshmast). Bhagavad Gitas on Krishna õpetaja ja teejuht Arjunale.

Eestikeelset Bhagavad Gitat saab internetis lugeda kahes tõlkes:

  • "Bhagavadgîtâ", Mahâbhârata (Linnart Mälli tõlkes)
  • "Bhagavad-Gita nii nagu see on", A.C. Bhaktivedanta Swami (krišnaiitide tõlkes).

Toimumise aeg ja koht
Toimumiskoht: Lilleoru, Aašrami maja, , Aruvalla küla, Rae vald, Harjumaa
Makseinfo

Havanid toimuvad annetuste eest. Võid jätta oma annetuse summa kogumiskarpi kohapeal või teha ülekande Lilleoru MTÜ pangakontole EE202200221053475791, selgitus „havani annetus“.

Makseviis: 
sularahas kohapeal
Kontakt
Küllike Gruse
e-mail: