Tuletseremoonia Raksha Bandhan havan

22. august, 08.00

Tuletseremoonia Rakša Bandhan on iidne veedalik havan ja iidne tähtpäev.

Bhavisja Purana pühakirjas kirjeldatakse jumalate ja deemonite vahelist lahingut, mille käigus jumalate kuningas Indra langeb masendusse. Indra kaasa Satši võttis seejärel tüki lõnga, hingestas selle pühade värsside ehk mantrate väega ning sidus selle Indra randmele. Sellesse lõnga kätketud jõu abil alistas Indra vaenlased.

Läbi aegade on pidustuste vorm muutunud.

Tänapäeval tuntakse Rakša Bandhanit ka kui Rakhit, nii nimetatakse sümboolset käepaela, ning sellest on saanud vendi ja õdesid ühendav püha päev.

Õed seovad end vendadega, sidudes venna käe ümber rakhi, preestrid end oma kogukondadega.

Paljude vanade tavade kohaselt kasutatakse pühade värsside – mantrate – ning vastava tseremooniaga õnnistatud lõnga kaitseks. Need seotakse kas isikute poolt, kes tunnevad Veedasid või nende poolt, kes on lähedased ja kallid. Selline lõng kaitseb valesti toimimise eest ning eemaldab takistused.

Rakša - sanskriti k "kaitse"
Bandhan - sanskriti k "side" või "suhe"

Teised Rakša Bandhani nimetused on veel Viš Tarak (mürgi, tigeduse hävitaja), Pap Našak (kõikide pattude hävitaja) ja Punja Pradajak (õnnistuse kinkija).

Kui keskajal sidus mõni naine rakhi ükskõik millise mehe käe ümber, sai selle mehe kohuseks, tema kõrgeimaks religioosseks ülesandeks, kaitsta seda naist.

Mees pani selleks vajadusel oma elu kaalule.

Rakša Bandhani tähistamise algust seostatakse nii sultan Gudžarati sõjakäiguga Mewari kuningriigi vastu Indias, kui sündmusega, mille käigus saatis Aleksander Suure naine rakhi India printsile Porusele palvega säästa lahingus oma abikaasa elu.

India põhjaosas tehakse palve Jumalanna Bhagwatile, kes on üks Jumalaema (Durga) vormidest. Päev kannab nime Kadžri Purnima või Kadžri Navami.
Lääne-Indias nimetatakse seda püha Narijal (kookos) Purnima.
Lõunas on see päev eriti oluline preestrite (brahminid) jaoks.

Toimumise aeg ja koht
Toimumiskoht: Lilleoru, Aašrami maja, , Aruvalla küla, Rae vald, Harjumaa
Makseinfo

Havanid toimuvad annetuste eest. Võid jätta oma annetuse summa kogumiskarpi kohapeal või teha ülekande Lilleoru MTÜ pangakontole EE202200221053475791, selgitus „havani annetus“.

Makseviis: 
sularahas kohapeal
Kontakt
Küllike Gruse
e-mail: