Demokraatlikku koolisüsteemi tutvustav film ja vestlusõhtu, külas Katrin Saage ja Helin Haga, 15. juunil, Lilleorus

Maailmas on nii palju erinevaid võimalusi luua erakordseid õppimisvõimalusi ning ühed neist lapsesõbralikest koolidest on toodud meie ette filmis "School of Trust", mis on dokumentaalfilm demokraatlikust haridusest. Film on saksa ja inglise keeles eestikeelsete subtiitritega.

Filmitegijad ise võtavad oma teose kokku järgmiselt: "See on reis ümber maailma kõige haruldasematesse õppimise keskkondadesse sügava küsimuse saatel: Kas on olemas koole, kus lapsed naudivad õppimist? Mis juhtub kui lastel on ruumi, et oma huvisid järgida ja tegeleda asjadega, mis on nende jaoks olulised?". Vaata filmi treilerit siit.

Katrin Saage ja Helin Haga demokraatliku hariduse kogukonna PUNT asutajatena tutvustavad meile, milliseid põhimõtteid demokraatlik haridus järgib, kus demokraatlikke koole leidub, tutvustavad mõne säärase kooli vilistlase edulugu ning jagavad oma kogemusi Euroopa demokraatliku hariduse aastakonverentsidel (EUDECitel) kogetust. Lisaks tutvustavad nad käesoleva aasta jaanuaris oma tõlkesulest ilmunud psühholoogiaprofessori Peter Gray demokraatliku hariduse teemalist raamatut "Vabadus õppida", mida on võimalik kohapeal ka 17€ eest (eelistatult sularahas) osta.

Demokraatlikku haridust nähakse kui haridust, kus õpetaja ja õppija on võrdsed partnerid, kus on dialoog, vastutus oma hariduse eest, osalemine, austus, tolerantsus ja armastus.

Lühidalt öeldes on iga demokraatlik kool selline kool, kus õpilastel on õpetajatega võrdne võimalus kooli elukorralduse igas aspektis kaasa rääkida. Näiteks selles, kas ja millised tunnid toimuvad ning keda õpetajaks palgata.

Taolises hariduses on kaks olulist põhimõtet: õpilaste juhitud õpe (self-directed learning) ja kogukondlik otsustamine (collective decision-making).

Õpilased vastutavad oma õppimise eest täiesti ise. Nad ise valivad, kuidas oma päeva koolis sisustavad. Valikuvabadus ei tähenda, et nad saavad täiskasvanute pakutud variantide seast valida, vaid neil on täielik vabadus ise välja mõelda, mida nad teha tahavad.

Tihti veedavad nooremad õpilased suurema osa ajast õues mängides, puu otsas ronides, rattaga sõites jne. Hiljem veedavad nad aega arutledes, lauamänge mängides või näiteks musitseerides.

Nagu kirjeldusest eeldada võib, ei ole nendes koolides tavaliselt klasse ning õpilased ei ole vanuse järgi rühmitatud. Täiskasvanute roll on noorte õppimist toetada, kui viimased seda paluvad.

Hea tutvustava artikli demokraatlikust haridusest leiad siit.

***

Sündmus toimub Lilleoru uues koolimajas, tuleku juhendi leiad siit

Koos vanematega üritusele tulevad lapsed saavad ürituse ajal õues lastealal mängida ja joonistada Lilleoru vanemate laste saatel.

Toimumise aeg ja koht
Toimumiskoht: Lilleoru, Taevasmaa tee 2
Aruvalla küla, Rae vald
Makseinfo
Osalustasu: 
€5

Tasu osalemise eest on 5 €. Kompenseerimine külalistele sõidukulu ning pakume ka teed-kohvi ja näksi.

Registreerumine ja lisainfo

Palun anna oma tulekust teada aadressil pohikool@lilleoru.ee. Täpsem info telefonil 56628435 (Stina).