Gunter Pauli esmaesitles Lilleorus oma uut raamatut "Õnnemajandus"

Kuupäev: 
07.07.2020

Juuli esimesel nädalavahetusel külastas Lilleoru keskust visionäär, 365 lasteloo autor ja kuue lapse isa Gunter Pauli. Jätkusuustlike majandusmudelite uurimisele keskendunud "sinise majanduse Steve Jobs" esmaesitles Lilleorus oma uut raamatut "Õnnemajandus". 

Gunter Pauli avas oma äsja ilmunud raamatu aluseks saanud maailmanägemuse lähtekohti: "Mis oleks kui seaksime hinna asemel esmatähtsaks väärtuse? Praegune majandus on orienteeritud konkurentsile ja odavamalt tootmisele. Kuidas aga olla odavam, kui ei reosta, kahjusta keskkonda, ekspluateeri, tooda prügi"

"Parim majandusmudel on loodus - igaüks teab oma kohta ja annab oma panuse. Looduses ei tooda keegi midagi, mida kellelgi vaja pole. Ühe ülejääk on teise toit. Ülejääk pole prügi. Prügi on arrogantsuse märk - keegi looduses peale inimese ei tooda prügi - mitte kellelgi vajalikku, mida peab hävitama jõudu kasutades. Väärtust luues lood head, teed teiste elu paremaks ja muutud ka ise õnnelikumaks," lisas Pauli ja sätestas ühtlasi, et õnne vundamendi moodustavad tema hinnangul kolmemõõtmeline majandus või panus ühiskonda, väärtus paljudele ja tervis.

Oma uut teost "Õnnemajandus" tutvustades selgitas ta selle aluseks olevaid põhimõtteid ja esitles kuut inspireerivat näidet edukatest kogukondlikest majandusmudelitest maailmas. Nendeks olid: Las Gaviotas vihmamets ja külakogukond Kolumbias, Songhai Center – põllumajanduse ja inimväärse elu taastamine Porto Novos Beninis, El Hierro saare jätkusuutlikkuse taastamine Hispaanias, Rumpani 50+ aastane ökoküla Rootsis, Montfort Boys Town rakenduslik kõrgkool Fidžil, Kamakura linn Jaapanis.

Gunter Pauli on ettevõtja, innovaator ja taastava majanduse visionäär, kes on üle 40 aasta tegelenud elujõuliste majandusmudelite uurimise ja loomisega, mis seavad eesmärgiks inimese ja kogu ökosüsteemi õnnelikkuse ja tervise. Olulise osa oma ajast pühendab ta ka laste haridusele.

Lisaks õnnemajanduse filosoofiale pühendab Pauli palju aega haridusele ja lastele. Nii viis ta 2.-4. juulini teist korda Eestis ja Lilleorus läbi haridusinnovaatilise, lugude kaudu õpetamise koolituse. Õppematerjaliks olid tema enda kirjutatud lood, mis sündisid isa armastusest oma laste vastu, et jagada nendega avastusi laiast maailmast ja kohtumistest inspireerivate inimestega.

Belglasest autor on töötanud välja uuendusliku lugude kaudu õpetamise viisi, mis ühendab endas loo vestmise, teaduslike teadmiste kasutamise, ning julgustab lapsi ise uurima, avastama ja katsetama. Seda meetodit on tänaseks rakendatud paljudes koolides Ameerika Ühendriikides, Euroopas, Lõuna-Ameerikas ja Kaug-Idas. Hiina on Pauli metoodika järgi õpetamas koolides üle terve kogu maa. Eestis toimus esimene koolitus suvel 2019.

Tänavusel koolitusel osales lapsevanemaid, iga haridusastme õpetajaid, haridusuuendajaid ja ka teisi, kes laste ja noortega töötavad. Paljud kohalviibinud olid koolitusel juba teist korda ja panid toimunu ka sõnadesse. 

Eesti Lastevanemate Liidu juhatuse esimees Aivar Haller: „Sel aastal nägin ja tundsin, kuidas visionäär inimesi inspireerib, neid avab ja nende endi erakordsusel esile aitab tõusta. Mulle tundub, et mõistsin, miks Gunter Pauli ei tegutse suurlinnades, vaid liigub mõõda kogukondliku kultuuriga ääremaid – suured muutused sünnivad perifeerias, kus keskvõim on nõrgem ja inimestel suurem võimalus ning vabadus oma südame kutset järgida!

"Need valmid on vormilt lihtsad, kuid sisult mitmekihilised – igaüht kõnetab erinev alateema loos. Huvitavad faktid looduse seaduspärasuste kohta juhivad last edasi uurima just teda kõnetanud teemat ja täiskasvanul ei ole vaja õpetada – laps juba õpibki," tõdes TLPK koduõppe koordinaator Kadi Künnapuu.

Ka Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õpetaja Margit Randmaa kirjeldas: "Oli väga meeli avardav, inspireeriv ja huvitav taaskohtumine Gunter Pauliga. Läbi tema lastejuttude saab õpetaja toetava ja kindla katuse, mille alla kujundada oma õpilastele ja endale sobiv ehitis. See nii nimetatud ehitamine on nii õpetajale kui ka õpilastele põnev ja rohkelt õppimisvõimalusi pakkuv. Aga see ehitis ei ole mitte 19. ega ka 20. sajandi hoone (mida tänapäevane kooliharidus veel visalt endiselt suuresti pakub), vaid ikka 21. sajandi - see tähendab jätkusuutlik, looduse ja teistega arvestav võimas ehitis, mis on iga ehitaja näoline, kuid samas kõiki ühendav ja arvestav."

Lisaks haridustegelastele ja teistele noortega töötavatele inimestele pakuvad Gunter Pauli lood inspiratsiooni ja mõtteainet laiemale kuulajaskonnale. Nii osales lugude kaudu õptamise koolitusel teiste hulgas ka insener ja ettevõtja Ville Jehe, kes jagab oma mõtteid: „Gunteri lugudes on olulisel kohal seosed, mida kahjuks on meie tohututes teadmiste kogustes tavaliselt väga vähe. Kipume ümbritsevale keskkonnale vaatama kitsalt ja selliselt tehtud otsuste tagajärjed kipuvad olema heal juhul lühiajalised, halvemal juhul kahjulikud. Gunteri raamatute abil harjuvad järgmised põlvkonnad asju laiemalt, seoste kaudu vaatama ja vastavaid lahendusi otsima, mis on selgelt ainuvoimalik tee elamisväärse keskkonna säilitamiseks.“

Hooandja kampaaniaga koguti 12 213 eurot Gunter Pauli lastelugude avaldamiseks eesti keeles

Lilleorus tänavu toimunud koolitustele vahetult eelneval perioodil viis Tuleviku Hariduse SA Hooandja platvormil läbi kampaania „Maailma avamine lugude kaudu”, et tuua innovaatiline õpe lähemale eestlastele ja trükkida esimesed 12 Gunter Pauli lastelugude raamatut ka eesti keeles. Seatud 12 000 eurosest eesmärgist koguti 145 toetaja abil tervelt 12 213 eurot. Nii saavad Eesti lapsed võimaluse õppida viisil, mis on tõeliselt loomulik, arendav ja huvitav. Ühtlasi näitavad uuringud, et just füüsilise raamatu kaudu omandatu kinnistub meie ajus sügavamate seostena.