Tuletseremoonia ehk havan

Havan on iidne veedalik tuletseremoonia.

Tseremoonia toimub spetsiaalses tulepaigas (dhuni). Soojemal aastaajal toimuvad havanid suvedhunis. See on lahtine katusealune, mille keskosas paikneb tulease (kund - süvend põranda­pinna sees). Talvedhuni on kinnine tuleasemega ruum.

Tuletseremoonia käigus lausutakse pühasid silpe ehk mantraid. Need on elavad pöördumised jumalikkuse erinevate tahkude ehk loodusjõudude poole. Tseremoonia käigus ohverdatakse teraviljasegu (samagri), mis koosneb puhastest ainetest. Need on harilikult täisterariis, pähklid, kuivatatud puuviljad, kuid ka lilled, toorpiim ja selitatud või (ghii), mis on eelnevalt hoolikalt valmis pandud.

Tuleaseme läänepoolsel serval paiknevad iidsed sümbolid – yoni, mis sümboliseerib algset naisaspekti ja lingam, mis sümboliseerib algset mees­aspekti. Tseremoonia alguses viib tseremooniameister läbi algenergia teenistuse ehk pudža. Tuleaseme läänepoolses servas on aukohal ka mõned pühapildid (murtid). Pildist paremal istub tseremooniameister, kes viib läbi ohverdusi ja pühapildi taga seisab mantrate lugeja. Osalejad istuvad ümber tuleaseme. Iga ohverduse ajal öeldakse kõigi osalejate poolt üheskoos svaha  – „ohverdan (annan ära)”, “saagu nii”, “palun, et nii saaks.” Ohverdamine on sinupoolne sümboolne, teadlik tegu, mille tagajärjel soovid leevendust mõnele sinu elus olevale aktuaalsele olukorrale. Lilleoru köögist saab enne tseremoonia algust osta kookospähkli, mis sümboliseerib kannatusi, lahendamata asju (ego), ning värskeid lilli, lõhnaküünlaid, mida saab tseremooniale ohverdamiseks kaasa võtta. 

Tuletseremoonia on väga tõhus viis kahjulike kvaliteetide lahendamiseks ning heale käekäigule õnnistuse palumiseks. Omapoolsed ohverdused tehakse puhtast südamest, pühendumisega. Tseremoonial viibides on oluline püsida teadlikuna. Läbinisti teadliku ohverdamise oskused saavutatakse aja jooksul!

Havanid toimuvad annetuste eest. Võid jätta oma annetuse summa kogumiskarpi kohapeal või teha ülekande Lilleoru MTÜ pangakontole EE202200221053475791, selgitus „havani annetus“.

Kui soovid tuletseremooniast ja sellele järgnevast valguse ohverduse tseremooniast (aarati) osa võtta, siis siin on väike meelespea:

 • Kui tuletseremoonia toimub hommikul, siis enne seda ei ole hea süüa.
 • Enne tseremooniat pestakse ennast üleni või sellise võimaluse puudumisel loputatakse suu ning pestakse käed ja jalad.
 • Riietutakse puhtalt ja soovi korral ka pidulikult. Tavaliselt kantakse india traditsioonilisi riideid - mehed india-pärast seelikut (lungi) ja -pluusi (kurta), ning naised india-pärast pükstest ja pluusist koosnevat kostüümi (pandžabi) või sarit või ka lihtsamat seelikut või kleiti.
 • Tulepaika saabudes võib teha kummarduse tuleasemele, pühadele piltidele ja mees- ning naisaspekti esindajatele - lingam’ile ja yoni’le.
 • Ümber tuleaseme liigutakse päripäeva.
 • Jalataldu ei suunata tuleaseme poole (selline austav tava kehtib samuti kõigi teiste pühade objektide suhtes - altar, indiaanitipi, lõkkease, kuid ka tseremooniameistrid, vaimsed õpetajad, jne).
 • Ohvriandi ohverdatakse tulle parema käega, nimetissõrme kasutamata. Kuna visatakse mitukümmend korda, tuleks visata korraga natukene.
 • Kui oled võtnud kookose kaasa paberil, siis salvrätti tulle ei visata. Niisamuti ei visata tulle põrandale kukkunud palasid.
 • Naised ei istu tuletseremoonial kuupuhastuse ajal siseringi ega võta osa ohvriandide ega valguse (tule) ohverdamisest.
 • Kui üks abikaasadest istub sisemises ringis, siis teine võib istuda tema kõrvale väljapoole ja teda käega puudutada – nii saavad mõlemad ohverdamisest osa. Samuti võivad abikaasad koos valgust ohverdada, mis toimub tuletseremoonia lõpus.
 • Tseremooniameister annab märku ohverdamiste algusest ja lõpust. Viimane ohverdus tehakse üheskoos, püsti seistes. Kõige viimasena ohverdatakse valgus. Valguse ohverdamisega algab valguse ohverduse tseremoonia (aarati).