"LILLE HÄÄL" - helirännak muusik Karl Nieleriga, 31. augustil Lilleorus

31. august, 16.0021.00

Muusik Karl Nieleri live-improvisatsioonid 30 India kõlakausile, 6 Wuhani gongile, fagotile ja mitmetele teistele Himaalaja pillidele.

Kogu loodus koosneb võngetest. Helid on meie jaoks kuuldavaks saanud võnked. Kogu meile nähtav maailm, ka inimesed, on osa sellest lõpmatust muusikast.

Põhja-India kõlakausside tugevad võnked ja pikalt haihtuvad helid on midagi palju enamat kui lihtsalt lõõgastumine, nad avavad uksed sügavale iseendasse või kosmose kaugustesse. See ainulaadne helide konstellatsioon sai algtõuke ühest suurest, ülemheliderikkast ja puhta intonatsiooniga kõlakausist.

“Inimene on hing ja hingel on keha. Me kuuleme kogu kehaga ja vahel ütleme, et see läks mulle hinge või südamesse. Me kuuleme ka kõrvade, luude ja kogu kehaga, juba emaüsast saadik. Tänapäeval püüavad inimesed endasse koguda palju head, aga kahjuks unustatakse ära vaikus, unustatakse olla lihtsalt tühi – nagu kõlakauss, mis saab alles tühjana kõlada. Tulge kontserdile ja laske oma hingel heliseda, tühjaks saada on hea,” kutsub Karl. Kutsume meie ka.

Kontserdil on kaks osa:

16.00–17.00 Workshop ja kontsert lastele 

LOODUSE HELIDE MAAILMA JA VAIKSE MUUSIKA VÕLU
- vaikselt mängiva pilli kuulama õppimine (kalimba, suupill, fagott, kõlakauss, gong, zimbel, kelluke)
- kuidas üks „tavaline“ muusika pala muutub ilusaks tänu vaiksetele hetkedele ja vaikusele
- suurte ja väikeste kõlakausside väga lähedalt (mõne cm kauguselt) kuulamine, tunnetamine ja eksperimenteerimine 
- käes hoides ja ise mängides erinavate aspektide märkamine
- suure kõlakausi sees seistes heli tajumine (kõlakausid on läbimõõduga 5 kuni 58 cm ja kaaluga kuni 12 kg)
- väike fagoti tutvustus - võrdlus kõlakausimaailmaga: erinevad kuulsad näited fagotiga klassikalisest repertuaarist nagu näiteks: Ravel „Bolero“, Prokofjev „Peeter ja hunt“, Mozart „Figaro“ 
- fagott kõlakausside ja gongide saatel: väike kontsert 

19.00–21.00 Kontsert ja helirännak täiskasvanutele

LILLE HÄÄL
Kontserdi teemad:
“Ürgmets”
“Tähtede sosistamine”
“Igavene vesi”
“Mägede südameis”
“Lille hääl”

Muusikust

Karl Nieler on sündinud Tallinnas kunstnike peres. Muusiku teekond sai alguse lapsena eesti rahvatantsuga, seejärel rahvapilliansamblis “Piibarid” Toivo Luhatsi juhatusel ja hiljem ka vanamuusika ansamblis “Linnamuusikud” Taivo Niitvägi juhatusel. 15-aastaselt tekkis Karlil huvi Ravi Shankari muusika vastu. Seega juba enne fagotiõpinguid muusikakõrgkoolides oli tal tekkinud musikaalne kogemus ja arusaam Lääne-Euroopa vanamuusikast ning eesti ja india rahvamuusikast.

Karl õppis fagoti ja barokkfagoti erialal Karlsruhes, Genfis, Lyonis ja Tallinnas. Muusikaline elutee viis ta läbi Prantsusmaa, Hispaania ja Šveitsi Münchenisse. Aastast 2001 töötab Karl soolo-fagotimängijana Müncheni Föderaalpolitsei Puhkpilliorkestris. Õpingutele järgnesid kontsertreisid, plaadistused, ja raadio- ning teleülekanded erinevate rahvusvaheliste orkestritega nagu Orchestre des Champs-Élysées, Freiburgi ja Helsinki Barokkorkester, Concerto Copenhagen, Australian Chamber Orchestra. Aastal 2020 on plaanis J.E.Gardineri orkestriga reisid USA-sse, Kreeka ja Hispaaniasse ning MusicAeternaga Jaapanisse ja Lõuna-Koreasse.

2012. aastal avanes Karlile uus helide maailm – „Sound Of The Flower“. Kõlakausi-kontserditega on ta esinenud 2017 Tartus festivalil “Klaaspärlimäng”, erinevates Tallinna saalides, Haapsalu Eesti Õigeusu Kirikus, Prantsusmaal Aasia Kunsti Muuseumisse Toulousis (Le Musée Georges-Labit, Arts de l‘Asie et de l‘Egypte antique), Saksamaal – Müncheni Föderaalpolitseis, Seminarzentrumis „Sonnenstrahl“ Kißleggis,  Flörsheimi Hospiitsis ja paljudes teistes kohtades.

2014. aastal valmis ka plaat „Sound Of The Flower“. 

www.karlnieler.com

Toimumise aeg ja koht
Toimumiskoht: Ingvar Villido Ishwarananda Kool, Lilleoru, Taevasmaa tee 2, Aruvalla küla, Rae vald, Harjumaa
Makseinfo
Osalustasu: 
€15

Kontsert lastele 16.00-17.00 - osaluspanus 5 €
Kontsert täiskasvanutele 19.00-21.00 - osaluspanus 15 €

Registreerumine ja lisainfo

Kontserdil on kaks osa:
16.00 - 17.00 lastele
19.00 - 21.00 täiskasvanutele

Palun täpsusta registreerudes kummale osaleja(d) kirja paned!

KOHVIK. Kontserdi eel ja järel on avatud kohvik, kus pakume karastusjooke, teed, kohvi, Lamuu ökojäätist, Lilleoru erinevaid suupisteid, soolasemaid ja magusamaid küpsetisi.

JALANÕUD. Kontsertsaalis ja terves majas käiakse oma vahetusjalanõudes, sokkides või kohalikes sussides. Palume võimalusel omad sisejalanõud kaasa võtta.

Kontakt
Ave Oit
e-mail:
tel:
+372 56 499 199