Põlistarkuse päev: juturing ja higistamistelgi tseremoonia Lendava Kotka ehk Rupert Encinasega, 25. augustil, Lilleorus

12.30 Lõunasöök

13.30 Tutvumisring ja lugude vestmine indiaani tipis

15.00 Higistamistelgi tseremoonia 'Amrita järve' juures

Indiaanirahvaste traditsioonist pärineva tseremoonia juured ulatuvad tagasi aegade hämarusse. See on lihtne ja sügav, loomulik ja looduslähedane sisemise ja välise puhastumise viis. Indiaanlased ütlevad ka, et siin on ühendatud saun ja kirik.

Kitsikus, hämarus ning leiliviskamise käigus tekkiv kuum ja niiske keskkond loovad emaüsas viibimisele sarnased tingimused. Sellistes tingimustes eneseväljendamine läbi sõnade, palvete, laulude, nutu või naeru soodustab sügavat puhastumisprotsessi. 

Tseremoonia toimub väikeses kuplikujulises telgis, kus istutakse ringis ümber keskele kaevatud augu ja kuhu tuuakse telgi ees asuval lõkkel kuumaks aetud kivid. 

Tseremooniameister Rupert Encinas, vaimse nimega Ba'ag Da ehk Lendav Kotkas, esindab oma rahva pärimusliini, mis ulatub tagasi kaugele loomislugudeni välja. Tema hõimu omakeelne nimi on O’Odham, mis tähendab Inimest, ja ta tuleb San Xavier reservaadist S-cuc Soni lähedalt, mida me tänapäeval tunneme Tucsoninina. 1975. aastal kohtus Ba’ag Da Lakota teadmamahe Tatanka Ohitika ehk Vapra Piisoniga. Too mees juhendas Lendavat Kotkast tema esimesel higitelgi tseremoonial ja esimesel päikesetantsul. Siit sai alguse aktiivne teadlik osalemine higitelgi tseremooniatel, pow-wow kokkusaamistel, päikesetantsudel, indiaanikirikus ja koduhõimu tseremooniatel. Ta käib seda püha teekonda truult tänaseni.

Lisaks sellele, et ta aitab kodus oma inimesi viies läbi erinevaid tseremooniaid, on ta pikki aastaid töötanud ka reservaadi sotsiaalkeskuses nõustaja, terapeudi ja õpetajana.

Siit leiad raadiosaate "Hallo, Kosmos!" intervjuu temaga.

Toimumise aeg ja koht
Toimumisaeg: 
25. August, 2019, 12:30 to 17:30
Toimumiskoht: Lilleoru, Taevasmaa tee 2
Aruvalla küla, Rae vald
Makseinfo
Osalustasu: 
€30

Soovituslik annetus lõunasöögi ja tseremoonial osalemise eest on 30 eurot. Indiaanirahva seas kuulub traditsiooni juurde tseremooniameistrile väärika annetuse tegemine, lisaks võidakse tuua kingituseks piibutubakat või midagi muud tähenduslikku.

Registreerumine ja lisainfo
Kontakt
Ave Oit
e-mail:
tel:
+372 56 499 199