Indiaani vaimne tee. Canku Luta – The Red Road. Meistriklass Rupert Encinasega, 19. septembril, Lilleorus

19. september, 19.0021.00

Mõiste ‘punane tee’ ehk ‘canku luta’ on pärit lakota rahva juurest ja tähendab igapäevast vaimset eluviisi. Mida tähendab vaimsel teel käimine Ruperti jaoks, kes on teeninud oma rahvast tseremooniameistrina enam kui 40 aastat, ja mida peavad oluliseks talle lähedased inimesed? 

Rupert Encinas, vaimse nimega Ba'ag Da ehk Lendav Kotkas, esindab oma rahva pärimusliini, mis ulatub tagasi kaugele loomislugudeni välja. Tema hõimu omakeelne nimi on O’Odham, mis tähendab Inimest, ja ta tuleb San Xavier reservaadist S-cuc Soni lähedalt (tänapäeval Tucson). 1975. aastal kohtus Ba’ag Da lakota teadmamahe Tatanka Ohitika ehk Vapra Piisoniga. Too juhendas Lendavat Kotkast ka tema esimesel higitelgi tseremoonial ja esimesel päikesetantsul. Sellest peale on Ba’ag Da osalenud teadlikult higitelkides, pow-wow kokkusaamistel, päikesetantsudel, indiaanikirikus, koduhõimu tseremooniatel jt. Ta käib seda püha teekonda truult tänaseni, olles ka mitmete tseremooniate taaselustaja.

Õhtu alustuseks vaatame ka haruldast videosalvestust, kus räägib indiaani vaimsusest Ruperti õpetaja Lakota teadmamees Tatanka Ohitika ehk Vapper Piison.

Vestlusõhtul tuleb juttu mitmetest indiaani vaimsete õpetuste aluspõhimõtetest ja tseremooniatest. Nende seas:

  • Punane tee
  • Seitse universaalset väärtust
  • Seitse püha suunda
  • Suur Vaim ja Looja
  • Aho Mitakuye Oyasin ehk kõik on sugulased
  • Palve ehk Loojaga rääkimine
  • Milline oli kõige esimene tseremoonia?
  • Piibu, tubaka ja kotka sule tähendus
  • Miks on Päikesetantsu tseremoonia indiaanirahva jaoks nii püha? 
  • Mis on Põlisameerika kirik?

Indiaanirahva õpetuste seostest Lilleoru joogalike õpetustega räägib Ave Oit, kes on olnud Ingvar Villido õpilane 1992. aastast ning korraldanud Lendava Kotka indiaanilaagreid ja tseremooniaid 1999. aastast. Ave abikaasa Arno Ilves on kindlasti üks esimesi eestlasi, kui mitte kõige esimene, kes on teinud läbi neli päeva ja ööd vältava Päikesetantsu tseremoonia. Seda lakota rahva juurest pärit väga iidset tantsu peetakse ülimalt pühaks tseremooniaks. Mida tähendas see talle?

Küsimused on lahkelt oodatud ja kindlasti ei ole tegemist ainult vestlustega, vaid saame Ruperti juhendusel õpetustest ka praktiliselt osa – nagu Suur Vaim parasjagu hetkes juhatab. 

Sissejuhatuseks võib kuulata ka Ingrid Peeki intervjuud Rupertiga saates "Hallo, Kosmos!".

Toimumise aeg ja koht
Toimumiskoht: Kooli maja, Lilleoru, Taevasmaa tee 2, Aruvalla küla, Rae vald, Harjumaa
Makseinfo
Osalustasu: 
€15
Registreerumine ja lisainfo

Ühistransport. Tulla saab ka bussiga: nr 105E väljub kl 17.40 Balti jaamast ja jõuab Lilleoru peatusesse kl 18.28. Peale loengut saab linna tagasi kas mõne loengul osaleja või bussiga nr.138 Ellaku peatusest kl. 21.28

Praktilist. Enne loengu algust on avatud ka kohvik ja pood.

Uues koolimajas käiakse oma vahetusjalanõudes, sokkides või kohalikes sussides.

Kontakt
Ave Oit
e-mail:
tel:
+372 56 499 199