Vestlused Ingvariga “Hirmuga või hirmuta?”

27. august, 19.0020.30

Hirm on igaühe jaoks tuttav tunne, kuid samas erineva tähendusega.

Üks kardab füüsilist valu, teine lendamist, kolmas ämblikke, lapsena kartsid võib-olla pimedust jne.

Ehkki igal inimesel on oma isiklik, talle ainuomane hirmude kompleks – mis seondub meie mineviku, elutingimuste ja igapäevaelu olukordadega – on hirmutunne ikka üks ja seesama. 

Kes on nii julge ja ütleb, et ta pole kunagi hirmu tundnud?

Elu kriitilistel hetkedel ja ohtlikes olukordades sunnib hirm meid end kokku võtma ja ennast ületama ning riskima uue ja tundmatuga. Mõnikord aga võib hirm meid halvata ja panna paigale tarduma. 

Inimese füüsilisi ja psüühilisi reageeringuid uurides on ammu jõutud järeldusele, et tänu hirmule paiskub verre adrenaliin, ainevahetus ja südametöö kiireneb – meie füüsiline keha on valmis tugevaks pingutuseks. Kui oht on möödas, normaliseeruvad ka kehalised protsessid. Kuid sageli tunneb inimene hirmu ka siis, kui tegelikku ohtu ei ole. Keha aga reageerib ikka nii, nagu oleks tegemist tõelise ohuga – süda puperdab, vererõhk tõuseb, hingamine muutub kiireks... Me tunneme hirmu füüsilisi tagajärgi, kuid kas teadvustame, millised hirmud meid igapäevaselt saadavad ja milliselt need meie elu mõjutavad?

Kas oled tundnud hirmu läbikukkumise ees? Oled ehk hakanud neid hirmutavaid olukordi vältima? Kas oled kartnud, et ütled, teed või käitud valesti? Võib-olla on juhtunud sedagi, et kardad rumal välja paista ega julge seetõttu midagi küsida? Oled sa tundnud hirmujudinaid, mõeldes tulevasele esinemisele suure auditooriumi ees või kellegi teravat kriitikat kuulates? Aga võib-olla tekib hirm hoopis ebakindlale tulevikule mõeldes? 

Millest meie hirmud alguse saavad? Miks me kardame kaotada kontrolli? Kuidas on võimalik hirmu ületada?

Selles vestluses aitab Ingvar Villido sul oma hirmudele otsa vaadata ja neid läbi näha.

"Vestlused Ingvariga" on uus loengusari, mis toimub intervjuudena ja milles tuleb käsitlusele inimese areng – teekond läbi elu. Ingvar Villido vastab küsimustele ning avab sügavamalt inimeste jaoks elulisi teemasid, andes ka praktilisi teadmisi, mida saab igapäevaselt kasutusele võtta. Intervjueerib Aigi Vahing.

Pakume soovi korral sünkroontõlget inglise või vene keelde, palume ette teatada teadlikmuutus@human.ee

OSTA PILET

"Vestlused Ingvariga" loengusarja korraldab OÜ Human. Pileti ostmiseks suunatakse Sind human.ee veebilehele.

Toimumise aeg ja koht

Ülekannet saab jälgida nii arvutist, nutitelefonist kui tahvelarvutist. Selleks tuleb seadmesse paigaldada ZOOM Meetings. Palun veendu, et sinu internetiühendus on piisavalt stabiilne ülekande jälgimiseks. Soovitame liituda Zoom keskkonnaga hiljemalt 5-15 minutit enne loengu algust. Soovi korral on võimalik tellida loengu salvestis kirjutades aadressile human@human.ee.