Vestlused Ingvariga “Unetus ja väsimus”

10. september, 19.0020.30

Me veedame kolmandiku oma elust magades.

Meie keha on peen mehhanism, mille tõrgeteta funktsioneerimine sõltub sellest, kas saame piisavalt magada või mitte. Keskmine inimene vajab keskmiselt 8 tundi ööund, vaid 10 % inimestest saab hakkama lühema uneajaga. Vähene uni aga võib olla paljude probleemide algeks — tekitada peavalu, kiirendada vananemist ja viia immuunsüsteemi tasakaalust välja. Unetusega suureneb ka südamehaiguste ja diabeedi risk. Samuti võib unetutel ja kurnatutel esineda rohkem õnnetusi.

Kas unetus ees ja õnnetus järel on tänapäeva uus vanasõna?

Piisab vaid sellest, kui mitmel ööl magada järjest kasvõi üks tund vähem, et tekiks kurnatus.  Samas, piisavalt puhanud inimene on hommikul värske ja reibas ning tema tegevus on tootlikum ja meeleolu parem.

Unetus ja unehäired ei ole midagi haruldast. Elus esineb väga paljudel inimestel kasvõi lühiajalisi unehäireid. Eksamiperiood või intensiivne töötempo või psüühilise trauma läbielamine, nagu näiteks kellegi lähedase kaotus ja lein, võivad sinult une viia. Kuid kui katkendlik uni, raskused uinumisega või liigvarane ärkamine ei lähegi mööda, saab sellest elu häiriv õudusunenägu.

Kas tuleb tuttav ette? Vähkred voodis ja mõtled eelnenud päevale või muretsed homse tähtsa kohtumise pärast, muremõtete rägastikust välja tulla aga ei oska. Meenutad, mida keegi sulle ütles või mida tegi, ning muudkui kerid mõttelõnga, mille katkestamiseks oled proovinud teha juba kõike. Miski ei aita. Isegi lammaste lugemine mitte. Kord on liiga palav või külm, tänavamüra või naabri kassi kräunumine häirib või hoopis kaaslase norskamine... Uinumise takistusi võib olla miljoneid. Võtad lonksu sooja piima, pisut palderjani või kui ka see ei aita, siis pitsi kangemat... Lõpuks muretsed ja vaatad kella ning kalkuleerid, kas saad ikka piisavas koguses und. Kella tiksumine vasardab peas kui sütikpomm.

Hommikul ärgates oled torssis ja pahur ning väsinud. Töö ei suju, suhted kannatavad. Ja nii kordub see ring päevast päeva või isegi aastast aastasse.

Mis on unetuse tegelik põhjus? Miks tekib kurnatus? Kuidas leida tasakaal ja sobiv unerežiim? Kas me saame kontrollida oma und? Mida teha, kui uni ei taha tulla? Mismoodi vabaneda häirivatest mõtetest? Kuidas lõdvestuda?

Ingvar Villido toob unetuse teemas välja avardava vaatenurga ning annab praktilised soovitused lõdvestumiseks.

"Vestlused Ingvariga" on uus loengusari, mis toimub intervjuudena ja milles tuleb käsitlusele inimese areng – teekond läbi elu. Ingvar Villido vastab küsimustele ning avab sügavamalt inimeste jaoks elulisi teemasid, andes ka praktilisi teadmisi, mida saab igapäevaselt kasutusele võtta. Intervjueerib Aigi Vahing.

Pakume soovi korral sünkroontõlget inglise või vene keelde, palume ette teatada teadlikmuutus@human.ee

OSTA PILET

"Vestlused Ingvariga" loengusarja korraldab OÜ Human. Pileti ostmiseks suunatakse Sind human.ee veebilehele.

Toimumise aeg ja koht

Ülekannet saab jälgida nii arvutist, nutitelefonist kui tahvelarvutist. Selleks tuleb seadmesse paigaldada ZOOM Meetings. Palun veendu, et sinu internetiühendus on piisavalt stabiilne ülekande jälgimiseks. Soovitame liituda Zoom keskkonnaga hiljemalt 5-15 minutit enne loengu algust. Soovi korral on võimalik tellida loengu salvestis kirjutades aadressile human@human.ee.