Tuletseremoonia Karthikai Deepam havan

Tuletseremoonia Karthikai Deepam havan

Karthigai Deepam on tuletseremoonia,  mis pühendatakse nii Shiva'le kui Murugan'ile.

Veedad ja Puranad austavad Kõikvõimast kui viie elemendi (apah vesi, vayu tuul, tejas tuli, prithvi maa, akasa eeter) kehastust.

Karthikai on kalendrikuu, mil teenitakse Shiva't kui Valguse kehastust.
Kuna selles kuus on Karthikai tähe ja täiskuu ühinemine, on see ka Murugan'i, kes sündis Shiva jnagnani (teadmiste tuli) sädemest, teenimise aeg.

Tiruvannamalais Tamil Nadus teenitakse muistsest ajast Kõikvõimast kui Valgust, mida kutsutakse Annamalai Deepam.

Annamalai Puranamis on Karthikai Deepam pidustusele selgitus -
Ükskord võttis Jumal Shiva Tiruvannamalai (Lõuna-India mäe) vormi, mida teatakse ka Tejo Lingam  - Shiva näitas siin ennast otsatu valgusleegi-sambana (Tejo Lingam) ja lõpetas nii Brahma ja Vishnu tüli selle üle, kes on vägevam.

Selle mäega on seotud ka legend, milles avaldub Shiva poolenisti Shiva ja poolenisti Shatki vormina (Ardhanarishvara).

Arunachala mägi sümboliseerib kõikide asjade taga peituva Algallika olemust.

Arunachala ehk Tiruvannamalai mägi on koht, kus on esindatud tule-element (viis elementi asub India viies pühas kohas). Tiruvannamallai'd teatakse ka kui Annamalai, Arunachala, Arunadri ja Tiruvarunai.

Arunachala tuli kannab sõnumit, et Jumal Shiva on Iseendast-kiirgav. Ta on valguste Valgus. Legendi sõnumiks on ka, et Jumal saab teostuda ainult läbi armastuse (mitte läbi ennasttäis oleku). Ainult läbi headuse ja harmoonia ehk sattva teostub Jumala hiilgus ja heasoovlikkus, mitte üles (rajas) ega allapoole vaadates (tamas).

Karthikai Deepam õhtul süütavad inimesed templi ees reas pühad tuled, mis on sümoliks pühakirjades öeldule:

usutakse, et Jumal Shiva yothi  (tule valgus) ilmneb sellel päeval ja põletab deemonid (inimest allutavad tunded-mõtted), hävitades kolm ebapuhtust - egoism, isekas tegutsemine ja pettekujutelm. Põletades ebatõese mõistuse, ebapuhtad tunded ja soovid Ise (kõrgema Mina) teadmiste tules ehk Shiva-Jnanami's.  

Toimumise aeg ja koht
Toimumiskoht: Lilleoru, Aruvalla küla, Rae vald
Makseinfo

Tuletseremooniatel osalemise soovituslik annetus 10 eur. Kookos koos lille ja viirukiga 5 eur. Lill ja viiruk eraldi 2 eur.

Makseviis: 
sularahas kohapeal
Kontakt
Küllike Gruse
e-mail: