Babaji kriya jooga

Kriya jooga on iidne tegelikkusel põhinev terviklik ja praktiline joogateaduse süsteem, mis sobib igale kaasaegses ühiskonnas tegutsevale inimesele, olenemata tema ettevalmistusest, erialast, rassist või religioonist.

Kriya tähendab teadlikku tegevust, ehk tegutsemist selliselt, kus iga protsess on jälgitud, juhitud, kindla eesmärgiga ning valitud eesmärki täitev. Kriya ei ole ükski meie automaatsetest reaktsioonidest või alateadvuse juhitud protsessidest – see on ka peamiseks põhjuseks, miks selline alateadlik tegevus enamasti soovitud eesmärgini ei vii. Kriya mõju on kõikjalolev, see on nagu gravitatsioon, mis mõjub kõigile samal viisil.

Kriya jooga õpetus on pärit Lõuna-India Shiva jooga traditsioonist. Siddha Boganathari õpilane Kriya Babaji pani aluse meile teadaolevale Babaji kriya joogale, võttes aluseks 18 Siddha traditsiooni tehnikad ja õpetuse. See on sama Babaji, kellest kirjutab Paramhansa Yogananda oma Joogi autobiograafias ja tema kriya jooga õpetustest on kirjutatud M. Govindan Satchidananda raamatus Täiuslikkuse tee. Krija jooga meistrite elu ja õpetus.

Babaji kriya jooga koosneb 144 tehnikast, millesse pühendatakse läbi suulise traditsiooni – otse Õpetajalt õpilasele, kolme pühenduse käigus. Lilleorus õpetav Ingvar Villido, vaimse nimega Ishwarananda, on selle liini pühitsetud õpetajaLoe siit lähemalt kriya jooga pühenduste ja jätkuõppe kohta

Kriya jooga õpetus põhineb integraalsel inimesekäsitlusel – viie keha süsteemil, mis eristab inimese viit tasandit:

  • füüsiline keha – nähtav ja tajutav organism ning sellega seotud aistingud;
  • vitaalne keha – energiad, emotsioonid;
  • mentaalne ehk kausaalne keha - mälu, mõtted, meenutused, ettekujutused, planeerimisvõime;
  • intellekt – mõistuse ülene tasand, kuhu kuuluvad taipamine, intuitsioon, inspiratsioon, eristamisvõime, teadlikkus;
  • vaimne keha – olemasolu ehk Sinu tegelik identiteet, kõrgeim Mina. 

Lilleoru kuulub 2004. aastast Babaji kriya jooga rahvusvaheliste keskuste ehk aašramite perre. Selle liini õpetus jõudis siia joogi S.A.A. Ramaiah õpilase M. Govindan Satchidananda vahendusel.