Indiaani tervenduskunst - teadmaratta õpetus Lendava Kotkaga, 25.-26. augustil Hundiallikal ja 16.-17. septembril Lilleorus

Esmakordselt toimub sel aastal Eestis iidsete indiaani põlistarkuste – PÜHA RINGI EHK TEADMARATTA õpetus. Tegemist on indiaani traditsioonis perekonnaliini pidi edasiantava õpetussüsteemiga elu ja maailma, tervenemise ja tervendamise olemusest ja juhistest. 

NB! Õpetus on laagri vormis, toimub kokku neljal päeval: 25.-26. augustil Hundiallika keskuses ja 16.-17. septembril Lilleoru keskuses. 

Püha ringi ehk teadmaratta (Sacred Hoop, Medicine Wheel) õpetust on kasutatud läbi põlvkondade erinevate indiaani hõimude poolt ja nii on see võtnud ka erinevaid vorme. See sisaldab endas teadmisi elust ja ilmakaartest, nende tähendusest, neis peituvatest õpetustest ja õnnistustest elamiseks ja tervenemiseks. 
Õpime lugusid vestes ja kõiki kaasavalt, toimuvad ühised juturingid, tegevused ja tseremooniad. 

Laagrit viib läbi indiaanlane Rupert Encinas, vaimse nimega Ba’ag Da ehk Lendav Kotkas, kes põlvneb pikaajaliste põlistraditsioonidega hõimuperest.

INFO LAAGRI KOHTA:

TOIMUMISKOHAD
Kohapeal on tingimused lihtsad ja laagriks sobivad. Magamisasemed on koolitusmaja ühises magamistoas. Magamine toimub mattidel, kuid soovi korral saab ka telkida või magada välivõrkkiiges. 
Hundiallikal on kohapeal välitualetid ja -dušš ning suitsusaun; Lilleorus on tualetid ja dušš nii sise- kui välitingimustes ning indiaani higistamistelk.

Toitlustamine toimub 3 korda päevas, pakume kohapeal valmistatud lihtsaid taimseid toite.
Õpetused toimuvad siseruumis, tipis (püstkojas), saunas, õues, lõkke ääres :)

KEEL
Laager toimub inglise keeles, vajadusel tõlkega eesti keelde. 

ASUKOHT
I nädalavahetus: Hundiallika keskus, Suuremetsa küla, Orava vald, Põlvamaa (u 20 km Võrust)
II nädalavahetus: Lilleoru keskus, Aruvalla küla, Rae vald, Harjumaa (u 25 km Tallinnast)

OSALUSPANUS
Laager on tasuline. Osaluspanuse eest kaetakse Ruperti lennupiletite kulu ning osalejate söögi- ja majutuskulu. Rupert õpetuse eest vastavalt tema rahva traditsioonile tasu ei võta, kuid vastavalt väljakujunenud traditsioonile kogume annetuse tema pere ja O’Odhami reservaadi toetuseks. 

Ühe nädalavahetuse osaluspanus on 190 eurot. (Laager kestab kokku 2 nädalavahetust - I osa augustis ja II osa septembris). Osaluspanus sisaldab kogu programmi, toitlustust, majutust, suitsusauna, higitelki ja vajadusel transporti I laagrikorral Orava rongijaamast või Võru bussijaamast Hundiallikale.

Peale registreerimist väljastame sissemaksuarve summas 50 eurot, mille õigeaegne tasumine garanteerib koha kursusel ja mis jääb loobumisel tagastamatuks ettemaksuks. Summa arvutatakse maha teise osas maksest. Ülejäänud osa saab tasuda kahes osas, vastavalt siis 190 enne augustikuu laagrit ja 140 enne septembrikuu laagri algust.

Registreerimine toimub läbi lingi: https://goo.gl/forms/h2gLKu7kFqg0DYPk1 või e-posti: tervemaailm@gmail.com.

Laagri ajal ei ole lubatud alkohoolsete jookide ja muude meelemürkide tarbimine.

26. augusti ja 17. septembri öösel peale laagri lõppu on huvilistel võimalik osaleda indiaani tipitseremoonial (Native American Church). Huvilistel palume märku anda ja saadame täpsema info eraldi. 

ÕPETAJAST
Rupert Encinas esindab oma rahva pärimusliini, mis ulatub kaugele aegade hämarusse. Tema hõimu omakeelne nimi on O’Odham, mis tähendab Inimest, ja tuleb S-cuc Sonist, mida me tänapäeval tunneme Tucsoninina. Tema vaimne nimi Ba’ag Da või ka Wanbli Kinyan, mis tähendab Lendavat Kotkast. Ta sirgus üles oma põliskeelses keskkonnas, õppides tundma oma esivanemate traditsioone. Tema vanaisal, Harry Ba’ag Encinasel õnnestus Pennsylvania Carlisle Indian Schoolis käies edukalt üle elada internaatkoolide ajastu ja laskmata end sealsest kohtlemisest heidutada, jätkas ta oma rahva põlistraditsioonide juurde kuuluvate tseremooniate elluäratamist. Nii istus ka noor Ba’ag Da juba maast-madalast koos hõimumeestega öö otsa kestvail tseremooniatel. Formaalse hariduse sai ta Lawrence’is Kansases, sealses Haskell National Indian Schoolis, kus ta asus omandama ka teiste indiaanihõimude teadmisi.
1975. aastal kohtus Ba’ag Da Oregonis Lakota teadmamahe Tatanka Ohitika ehk Vapra Piisoniga, too mees, kodanikunimega Deavir Eastman, juhendas Lendavat Kotkast tema esimesel higitelgi tseremoonial ja esimesel päikesetantsul Lõuna-Dakotas Green Grassis. Siit sai alguse aktiivne teadlik osalemine higitelgitseremooniatel, pow-wow kokkusaamistel, päikesetantsudel, indiaanikirikus ja koduhõimu tseremooniatel. 1999. Aastal külastas Ba’ag Da koos viie eri hõimu esindajatega Eestit, et jagada oma rahva vaimset pärimust, higitelgi ja püstkoja tseremooniaid. Siit sai alguse tema teekond põlisameerika vaimsete õpetuste jagamisel töötubade ja laagrite vormis. Ba’ag Da on käinud õpetamas Soomes, Norras, Taanis, Poolas ja Šveitsis. Ta on seda püha teekonda truult käinud igal aastal ning elab tänini traditsioonilisi eluviise järgides.
Lisaks sellele, et ta aitab kodus oma inimesi viies läbi erinevaid tseremooniaid, on ta pikki aastaid töötanud ka reservaadi sotsiaalkeskuses People’s Wellness House nõustaja, terapeudi ja õpetajana. 

PÜHA RING EHK TEADMARATAS

Teadmaratas (Sacred Hoop, Medicine Wheel) on vaimne õpetus, mille kohaselt on igal ilmakaarel oma tähendus ja õnnistus. Meie elutee mõistes on oluline alustada iga päeva tervitades päikest, lasta selle kiirtel enesele langeda ja end suitsuga puhastada ja õnnistada. Päike on see, kes annab teeraja, mida mööda me oma igapäevaelus liigume. Teadmaratas võib võtta erinevaid vorme, meie õpime neli õpetust, ühe igasse ilmakaarde. Samuti teeme käepärastest materjalidest oma teadmaratta.

Laagris käsitletavad teemad:

Laulu ja trummikutsega avatseremoonia
Käepigistuse tseremoonia

- Kotkasule kasutamine
- Taimede kasutamine

Puudutame olulisi küsimusi:
Miks on kotkasuled, taimed ja teised pühad esemed nii olulised?
Mis on tseremoonia?
Miks peaks paastuma?
Kas on midagi, mida tseremoonial kindlasti peaks tegema või ei tohiks teha?
Mis on trummi ülesanne?

- Neli emotsiooni
- Elufaasid
- Aastaaegade vaheldumine
- Elu elemendid
- Tervenemine: füüsiline, emotsionaalne, mentaalne ja vaimne 

Tubakakotikese tegemine.

- Õpetused loomadelt
- Tegevus: teadmaratta valmistamine
- Kõigi nelja ilmakaare õpetused

Vaimse tee käänakute seljatamine.
Katsumused usaldusele ja usule kindlaksjäämisel.
Transformatsioon, tervenemisprotsess. 

- Püha piibu (Chanupa) kasutamine
- Piibutseremoonia
- Tseremooniaring
- Räägime Päikesetantsust, mille juurde kuulub nelja päeva pikkune paast
- Räägime püstkoja palvetseremooniast, mis hõlmab kogu öö kestvat palvet

Tubakakotikeste tegemine ja valmistumine higitelgiks.

Lõpuringitseremoonia
Käepigistuse tseremoonia

A’HO

Toimumise aeg ja koht
Toimumiskoht: Lilleoru, Aruvalla küla, Rae vald

NB! Õpetus on laagri vormis, toimub kokku neljal päeval: 25.-26. augustil Hundiallika keskuses ja 16.-17. septembril Lilleoru keskuses. 

Registreerimine toimub läbi lingi: https://goo.gl/forms/h2gLKu7kFqg0DYPk1 või e-posti: tervemaailm@gmail.com.

LISAINFO
E-mail: tervemaailm@gmail.com
Tel: 56 600 295

Makseinfo
Osalustasu: 
€190

Osaluspanuse eest kaetakse Ruperti lennupiletite kulu ning osalejate söögi- ja majutuskulu. Rupert õpetuse eest vastavalt tema rahva traditsioonile tasu ei võta, kuid vastavalt väljakujunenud traditsioonile kogume annetuse tema pere ja O’Odhami reservaadi toetuseks. 
Ühe nädalavahetuse osaluspanus on 190 eurot. (Laager kestab kokku 2 nädalavahetust - I osa augustis ja II osa septembris). Osaluspanus sisaldab kogu programmi, toitlustust, majutust, suitsusauna, higitelki ja vajadusel transporti I laagrikorral Orava rongijaamast või Võru bussijaamast Hundiallikale.
Peale registreerimist väljastame sissemaksuarve summas 50 eurot, mille õigeaegne tasumine garanteerib koha kursusel ja mis jääb loobumisel tagastamatuks ettemaksuks. Summa arvutatakse maha teise osas maksest. Ülejäänud osa saab tasuda kahes osas, vastavalt siis 190 enne augustikuu laagrit ja 140 enne septembrikuu laagri algust.