Lilleoru permakultuuri aed

Permakultuuri aed

Lilleorukate elukäsitluse juurde kuulub ka hoolitsemine looduse, maa ja keskkonna eest.

Nii ongi Lilleoru õppekeskus üks suur permakultuuri aed, mis kannab mahemärki ja hõlmab mitut osa: köögivilja-, ravimtaime- ja iluaed ning koolimaja parkaed. Oleme katsetamas niidetavate alade vähendamist ja mitteniitmist, kestliku metsanduse ja silvi-kultuuri põhimõtteid Lilleoru metsa hooldamisel.

Köögivilja- ja iluaeda on siin arendatud juba aastast 1993. Pearõhk on loodusega koostööl. Seetõttu on toimunud siin ka mitmed permakultuuri kursused, metsa taastamisele ja tervendamisele pühendatud meistriklassid ning praktilised biodünaamilise aiapidamise töötoad.

Aiaakadeemia sari ja videomaterjalid

Koostöö loodusega

Permakultuur lähtub ökosüsteemides valitsevatest seaduspärasustest. 

Ka Lilleoru aias lähtume oma tegevuses sellest, et evolutsiooni käigus on loodus disaininud vigadeta süsteemi. Eluslooduses ei esine olukorda, kus miski jääb üle või mõni osa süsteemist on “töötu”– kõigel on põhjus. Kõigil eluvormidel on oma ülesanne ning kõik on omavahel otseselt või kaudselt seotud.

Toidu kasvatamisel saab parima saagi siis, kui sekkumine looduslikesse protsessidesse ja mitmekesisusse on minimaalne. Lilleoru peaaednik Anne-Ly Naukas lähtubki just sellest põhimõttest, kasvatades kõike aias leiduvat taimede, bakterite, seente, mullausside, putukate ja lindude loomulikus koostöös. Kui looduses keegi ohjeldamatult paljuneb ja võimust võtab, ilmub sellele ka loomulik vastumeede. Selliseid naturaalseid vastumeetmeid kasutatakse ka Lilleoru aias. Näiteks tõrjub Anne-Ly mõnd köögivilja himustavat kahjurit eemale teiste taimedega, istutades lähedusse kahjureid peletavad taimi. 

Taimede istutamisel ja külvamisel arvestatakse nende omavahelist sobivust ning valitakse neile õige kasvukoht. Naturaalse väetisena turgutab taimi nõgese-, varemerohu- või võililleleotis. Köögiviljade läheduses kasvav päevalill pakub silmailu ning toidulauda lindudele, kes omakorda osutavad ökosüsteemiteenusena putukatõrjet. 

Ringmajanduse ja koostöö eeskujuks on looduses toimuv, millest inimkond peaks võimaliku ökokatastroofi lävel õppima, et tarvilikud muutused esile kutsuda. Anne-Ly toonitab, et võti taolise keskkonna loomiseks on teadmiste omandamine ja süvenemine sellesse, kuidas looduses asjad käivad. Näiteks ei leia loodusest ilma taimedeta mullapinda, samuti ei kaevata pinnast regulaarselt üles ning sellele annab rammu kõdu. Nii ei häirita ega lõhuta kaevamisega mulla struktuuri ja elustikku ka Lilleorus. Eri viisidel multšimine tagab mullastiku taasloomise, mitmekesise elupaiga ja taimedele kobeda, toitainerikka ning õige temperatuuriga mulla. 

Tervistav toit

Joogaõpetajana väärtustab Lilleoru peaaednik Anne-Ly harmoonilist keskkonda nii sees kui väljas ja teab kui oluline on puhas ja täisväärtuslik toit. Tema käe all kasvab aias nii sesoonseid, kui ka säilitamiseks mõeldud köögi- ja puuvilju ning marju, alates hooajalistest salatitest, lõpetades eksootiliste viinamarjadega. Kõrvitsa- ja kurgihoidised, moosid, mahlad ja ravimteed jõuavad kõik Lilleoru kööki, toiduks ja joogiks oma kogukonnale ning külalistele. Taolise väärtusliku toidu tootmisel ja transportimisel tekkiv ökoloogiline jalajälg on väike. Samuti on toit vaba tavapõllumajanduse saadustes leiduvatest ja inimese tervist mõjutavatest kemikaalidest. Lilleorus tekkivad toidujäätmed jõuavad kompostimise kaudu taas aeda, midagi raisku ei lähe. Ringlusesse jõuab ka  niidetud muru ja  taimed, mida peenral ei vajata. 

Tule uudistama või praktikale!

Lilleoru aed on huvilistele avatud ning pakub kõigile võimalust looduselt õppida. Anne-Ly aastatega kogutud praktilise loodushoidliku aiapidamise teadmisi on võimalus tulla uurima igaühel, kes hoolib, tahab teada ja süveneda jätkusuutlikku aiapidamisse. Koos aias toimetades on võimalik õppida ning avastada, mis toimib ja mis mitte. Nende teadmiste abil saab igaüks ka endale loodusega kooskõlas elava köögivilja-, ravimtaime- või iluaia rajada. Meie ravimtaimeaia kohta saad lähemalt lugeda siit.

Lilleoru Aiaakadeemia 

Lilleoru aia eest on hoolt kantud alates aastast 1993. Siin on toimunud juba aastaid mitmeid permakultuuri kursuseid, samuti praktilisi biodünaamika ning aiapidamise töötubasid suunitlusega märgata looduses toimuvat ja kanda üle need põhimõtted aiapidamisse. Oleme ellu kutsunud haridusliku ja rakendusliku sündmuste sarja Aiaakadeemia, mis on toimunud neljal hooajal. Iga kord võetakse üks teema rohkem fookusesse ning pakutakse praktilisi nippe ning teadmisi kõigile huvilistele. Viimase hooaja videosalvestised leiad siit.

Aed on alati avatud ning huvilised-abilised oodatud! 

Kui soovid midagi täpsemalt uurida, palun võta ühendust ning kohale tulekuks lepi aeg Anne-Ly'ga eelnevalt kokku: