Saamislugu

Lilleoru lugu sai alguse 1992. aastal Ingvar Villido radža ja buddhi jooga kursustest. Ühised kogemused olid muutvad, avavad ja ühendavad.

Olulise tõuke joogahuviliste grupist kogukonnaks kujunemisele andis see, et paarikümnekesi hakati õpetajal Vaida aleviku lähedal asuva endise Lilleoru talu krundi korrastustöödel abiks käima. Ingvar soovis siia oma perele kodu rajada. Koos õpilastega tehti talgute korras maaparandustöid ja ettevalmistusi majaehituseks. Endisest talumajast olid alles vaid kivihunnik ja mõned kaunid põlispuud, krunt oli võssa kasvanud. Ajapikku sai aga selgeks, et tekkival kogukonnal on vaja õppimise ja kooskäimise kohta ja nii kujunes Lilleorust ühe pere kodu asemel õpilaskonna õppe- ja elukeskkond.

Esimestel aastatel käidi koos peamiselt nädalavahetuseti ja elati sageli telkides. Esimesed püsiasukad kolisid Lilleorgu 1995. aastal, mil valmis esimene maja. Algselt paarikümne inimese vajadustele vastanud hoone on tänini peamiseks kohtumispaigaks, kuna siin asuvad köök ja saun, suurem ruum õppetegevuse, koosolekute, elanike ja külastajate ööbimise jaoks. Ajapikku on maja suuremate kogunemiste jaoks kitsaks jäänud ning 2011. aastal tehti algust uue õppekeskuse hoone ettevalmistustega. Esimene spetsiaalselt elumajaks loodud hoone valmis 2003. aastal ja on siiani elupaigaks 10-le inimesele.

2005. aastal alustati Lilleoru kõrvale Taevasmaa küla planeerimist, mis sai alguse mitmete inimeste südames olnud soovist asuda elama lähemale Lilleorule ja siin jagatavatele teadmistele. Küla loomine on olnud kõigile praegustele ja tulevastele elanikele heaks õppeprotsessiks, osa meie teadlikust enesemuutmise teest. Taevasmaal elab täna koos lastega umbes 30 inimest. Ka Ingvar Villido pere on kolinud siia elama pärast paarikümneaastast ooteaega.

Nagu Ingvar Villido filmis „Normaalne inimene“ ütleb: "Siin ei ole midagi väga ette planeeritud, see kõik on niimoodi välja kasvanud. Lilleoru on kujunenud aastate jooksul vastavalt inimeste vajadustele, kes on siia tulnud."

Tänaseks on sadade vabatahtlike toel loodud inimeste terviklikku arengut toetav õppe- ja elukeskkond. Lilleoru keskus ja Elulille park on külastamiseks avatud igal ajal ning põhjuseid siia tulla leiab mitmeid – oled oodatud osalema erinevatel kursustel, külastama Lilleoru südames asuvat iidsel loomismustril põhinevat Elulille parki või tutvuma ravimtaimede ja taimekasvatusega meie mahepõllunduse ja permakultuuri põhimõtteid järgivas aias.

Lilleorus tegeletakse täna ennekõike Teadliku Muutuse Kunsti õpetuste ja kriya joogaga, lähtudes iidsest tarkusest „Muuda end – ja maailm sinu ümber muutub“. Siin on ühendatud teadmised inimesest, mille tuum on üks: inimese teadlik areng ja elu kooskõlas ümbritseva maailmaga. Ingvar Villido traditsiooniliste nädalavahetuse praktikum-loengute teemad kujunesid õpilaste vajaduste ja huvide järgi ja Ingvari juhendamisel on praktiseeritud õige mitmeid õpetusi, näiteks oli Castaneda ja budistlike õpetuste periood. Aastate jooksul selgusid inimvõimekuse piirid ehk kust alates inimesed olid ja on võimelised iseseisvalt ja teadlikult kasutama seda, mis nende elukvaliteeti muudab, ning õpetuste sisu muutus vastavalt. 

Enam kui kahekümne aasta jooksul on Ingvar Villido juures õppimas käinute hulgast välja kasvanud suur grupp õpilasi nii Eestis kui välisriikides, kes jätkavad regulaarset õpet. Õpilaskond Lilleorus kannab hoolt siinsete tegevuste ja arengute eest.