Valguse ohverduse tseremoonia ehk aarati

Aarati on iidne veedalik palveteenistus. Sõna aarati tähendab tõlkes valguse ohverdamist ja pimeduse hajutamist.

Valguse ohverduse tseremoonial osaleja praktiseerib pühendumise joogat (bhakti jooga), see on puhastumise ja Jumalale lähenemise protsess, mille käigus vabanetakse ebasoovitavatest tendentsidest nagu näiteks kadedusest, vihast, kiivusest, kiindumusest jne. Nii on tseremoonial osalemise üks eesmärkidest ka südame keskuse (anahata tšakra) avamine.

Tseremooniale on hea tulla pes­tult ja puhaste riietega. Iga osaleja võib võtta kaasa omapoolse kingi­tuse või anni (maiustused, puuviljad, pähklid, lilled, lõhna­küünlad) ja asetada need altari ette kandikule.

Tseremoonia käigus on hea olla avatud, lõdves­tunud ja loomulik – nii saab toimuvast rohkem osa. Võib jälgida ka aarati raamatust tekstide (mantrate) tõlkeid, mida lausub valguse ohverduse tseremoonia läbiviija - need aitavad avastada teenistuse sisu. Kasutada võib altari juures olevaid muusikariistu - trumme, harmooniumi, kellukesi jm.

Valguse ohverduse tseremoonia käigus ohverdatakse viit algelementi: maa (lilleõis), vesi, tuli, õhk ja eeter (lõhnasuits), kuid ka selitatud võid (ghii), kamporit, riisi, sandlipuu pulbrit, kumkumit (punane pulber, mida saadakse kas kurkumast või safranist), vett ja maiustusi (prasad). Nii tuld kui maiustusi, vahel ka vett, jagatakse peale pühitsemist ka osalejatele. Tulel on ohverdamisel keskne roll, sümboliseerides Jumala ja inimese vahel oleva teadmatuse kõrvaldamist.

Tseremoonia palvete ja mantratega tutvumiseks saad soetada Lilleoru kohapealsest poest köidetud raamatu ning lisaks ka audio CD tseremoonia viisidega. Valguse ohverduse tseremoonia sõnade ja protsessi sügavus avaldub järk-järgult.