Valguse tseremoonia ehk aarati

Aarati on iidne veedalik palveteenistus. Sõna 'aarati' tähendab valguse ohverdamist ja pimeduse hajutamist.

Valguse tseremoonial osaleja praktiseerib pühendumise joogat (bhakti jooga), see on puhastumise ja jumalikule algele lähenemise protsess, mis aitab arendada südame keskuse (anahata tšakra) kvaliteete.

Tseremooniale on hea tulla pes­tult ja puhaste riietega. Iga osaleja võib võtta kaasa omapoolse kingi­tuse või anni (maiustused, puuviljad, pähklid, lilled, lõhna­küünlad) ja asetada need altari ette kandikule.

Tseremoonia käigus on hea olla avatud, lõdves­tunud ja loomulik – nii saab toimuvast rohkem osa. Võib jälgida ka aarati raamatust tekstide (mantrate) tõlkeid, mida lausub tseremoonia läbiviija - need aitavad avastada teenistuse sisu. Kasutada võib altari juures olevaid muusikariistu - trumme, harmooniumi, kellukesi jm.

Valguse tseremoonia käigus ohverdatakse viit algelementi: maa (lilleõis), vesi, tuli, õhk ja eeter (lõhnasuits), kuid ka selitatud võid (ghii), kamporit, riisi, sandlipuu pulbrit, kumkumit (punane pulber, mida saadakse kas kurkumast või safranist), vett ja maiustusi (prasad). Nii tuld kui maiustusi, vahel ka vett, jagatakse peale pühitsemist ka osalejatele. Tulel on keskne roll, sümboliseerides Jumala ja inimese vahel oleva teadmatuse kõrvaldamist.

Tseremoonia palvete ja mantratega tutvumiseks saad soetada Lilleoru kohapealsest poest köidetud raamatu või CD tseremoonia viisidega. Sõnade ja protsessi sügavam tähendus avaldub järk-järgult.