Vestlused Ingvariga “Autopiloodil või teadlikult?”

24. september, 19.0020.30

Igaüks meist teeb asju nii, nagu oleme harjunud tegema, sest nii on mugavam, meile sobivam.

Kogu meie elu on täis selliseid harjumusi – harjumus võtta just selline seisukoht, teha just sellised valikud. Kui me küsime endalt – miks just selline valik, siis võime vastuseks saada, et nii tundub meile õigem. Aga miks tundub õigem? Miks ühele tundub üks asi õige, aga teisele tundub hoopis teine asi õige? Põhjus on harjumuslikkuses, me teeme oma valikuid nii, nagu ajalooliselt oleme neid harjunud tegema. Teisiti öeldes – see on automaatpiloot. Niimoodi, autopiloodil, saab kogu oma elu ära elada. Aga mis elu see on?

Meie aju nõuab 20% energiast ja 1/5 iga südamelöögiga välja paisatud verest, et tagada vajalik ca 5% närvirakkude tööks igal ajahetkel. Kas sa oled rahul sellega, et suurem osa sinu energiast jm ressurssidest kasutatakse ära autopiloodina tuntud ajuvõrgustike poolt, jättes pea olematu koguse uute võrgustike ja oskuste rajamiseks? Just ressursside arukas kasutus määrab, kas saavutatakse geniaalsus või kordub rutiin.

Ilmselt nõustuvad siinkohal kõik, et nad töötavad enamasti autopiloodil. Kindlasti oled kogenud seda, et võid sõita töölt koju tuttavlikku rada pidi, näiliselt justkui ümbritsevat märkamata. Kui teeme midagi ammu selgeks õpitut – nagu näiteks juhime autot, valmistame süüa, peseme nõusid – oleme ise nö vaikerežiimil, ilma nendele tegevustele aktiivselt tähelepanu pööramata. Automaatselt tegutsemas oleme ka siis, kui reageerime sündmustele või kellegi sõnadele. Näiteks, kui keegi ütleb sulle, et sa teed seda asja valesti või sinu idee ei kõlba kuhugi.

Kui teadlikkus puudub, võib ilmselt õigustatult nimetada inimese seisundit “uneks” või “teadvusetuseks”. Kõik, mis sel ajal toimub, on sinu juhtimise alt väljas või sinu poolt teadvustamata ehk alateadlik. Oleme harjunud tegutsema nii ja me ei kahtlegi, et saab ka teisiti. Automaatsed reaktsioonid ehk harjumused võtavad meilt teadvel olemise võime.

Me õpime niimoodi automaatpiloodil tegutsema juba väga varakult. Õpime selliseks jäljendades ja korrates. Tavaliselt teeme asju nii, nagu teised teevad: teeme nii, nagu oleme näinud, kuidas teised teevad, või oleme kuulnud, kuidas teised seda on teinud. Samas, kui innovatsioon tähendab, et tehakse midagi sellist, mida teised ei tee!

Kuhu jääb siis innovatsioon ja inspiratsioon? Kuidas saavutada ahaa-efekt? Kas märkad, mida sa üldse päevast päeva teed? Kas kõik, mis su elus juhtub, käib sinu tahtmist mööda või juhtub see automaatselt? Kes juhib sinu teadlikkust sel ajal, kui sina seda ei juhi? Mis siis, kui on võimalik sellest unest ärgata ja automatismist teadlikuks saada? Kas teadvustatud seisund võib saada sinu igapäevaelu osaks? Mis on üldse teadvus, teadlikkus ja teadvustamine? Millised kvaliteedid on võimalikud, kui õppida märkama ja vabastama automatisme?

Selles vestluses suunab Ingvar Villido tähelepanu automaatpiloodilt teadlikule tegutsemisele ning loob võimaluse innovatsiooniks.

"Vestlused Ingvariga" on uus loengusari, mis toimub intervjuudena ja milles tuleb käsitlusele inimese areng – teekond läbi elu. Ingvar Villido vastab küsimustele ning avab sügavamalt inimeste jaoks elulisi teemasid, andes ka praktilisi teadmisi, mida saab igapäevaselt kasutusele võtta. Intervjueerib Aigi Vahing.

Pakume soovi korral sünkroontõlget inglise või vene keelde, palume ette teatada teadlikmuutus@human.ee

OSTA PILET

"Vestlused Ingvariga" loengusarja korraldab OÜ Human. Pileti ostmiseks suunatakse Sind human.ee veebilehele.

Toimumise aeg ja koht

Ülekannet saab jälgida nii arvutist, nutitelefonist kui tahvelarvutist. Selleks tuleb seadmesse paigaldada ZOOM Meetings. Palun veendu, et sinu internetiühendus on piisavalt stabiilne ülekande jälgimiseks. Soovitame liituda Zoom keskkonnaga hiljemalt 5-15 minutit enne loengu algust. Soovi korral on võimalik tellida loengu salvestis kirjutades aadressile human@human.ee.