Vestlused Ingvariga „Konfliktid ja leppimine“

20. mai, 19.0020.30

Oled sa leplik inimene või satud sagedasti konfliktidesse? Oled sa selle peale mõelnud, et miks tekivad konfliktid? Kas vastuolude kõrvaldamine on üldse võimalik?

Konfliktiks võib nimetada lahkheli või arusaamatust, mille tulemusena tekib emotsionaalne pinge. Selle pinge tekkimiseks peab olema reeglina vähemalt kaks osapoolt, kui tegemist ei ole sisemise konfliktiga, mida esineb ka sageli. Mil sa viimati endas kahtlesid? See ongi sisepinge!

Ilmselt on iga inimene oma elus kellegagi konflikti läinud. See algab juba maast madalast, kui tekib huvide, vajaduste või väärtushinnangute kokkupõrge. Kindlasti mäletad mõnd situatsiooni juba lasteaia päevilt, mil keegi su mänguasja käest rabas või sinu liivalossi ära lõhkus. Kas asusid võitlusse või tõdesid nukralt, et temaga sa enam ei mängi, või läksid hoopis kasvatajale kaebama? Mäletad, mis tunne sul oli?

Lasteaia liivakastist on konfliktid nüüd kolinud koduseinte vahele, kontorisse ja igale poole, kus kohtad partnereid, kes hakkavad üksteise vastu tegutsema selle asemel, et teha koostööd. Konfliktid ilmnevad kõikjal – kuhu me ka ei vaataks. Pingeid, tagakiusamist ning sallimatust on nii kultuuride- ja riikide vahelistes suhetes, kolleegide vahel ja pereelus. Koostöö ei laabu, lihtsates asjades ei jõuta kokkuleppele, see segab elu, ja olgem ausad, ajab närvi!

Ühelt poolt on konfliktis tegemist oma huvide ellu viimisega, teisalt aga vastaspoole alla surumisega. Oled ilmselt proovinud ka probleemi ignoreerida, kuid siis mingil hetkel ikka prahvatab vimm, mis on ajaga kogunenud.

Võib-olla areneb ebakõla nii kaugele, et mängu tuleb viha, süüdistamine, solvumine, halvustamine ja alandamine? Teise nägemine ja kohalolu ärritab niivõrd, et temaga katkestatakse suhted. Teinekord isegi aastateks. Paraku on ka neid lugusid, mis leiavad leppimise alles surivoodil ... kui sedagi.

Oled nõus, et konfliktid on alati seotud emotsionaalse käitumisega? Aga oled sa mõelnud, et emotsioone saab vabastada ja võib-olla siis konflikte enam ei tekigi?

Kas konflikt võib olla ka konstruktiivne? Kui tihti oled kohanud selliseid tiime, kes otsivad süüdlase asemel lahendust ja tegutsevad teadlikult? Kas oled veendunud, et sinu tõde ongi tõde? Oled valmis muutuma?

Selles vestluses avab Ingvar Villido konfliktide tagamaad ja osutab hoopis teistmoodi lahendusele.

Sündmus on sarjast Ingvar Villido loengud

„Vestlused Ingvariga“ on uus loengusari, mis toimub intervjuudena ja milles tuleb käsitlusele inimese areng – teekond läbi elu. Ingvar Villido vastab küsimustele ning avab sügavamalt inimeste jaoks elulisi teemasid, andes ka praktilisi teadmisi, mida saab igapäevaselt kasutusele võtta. Intervjueerib Aigi Vahing.

OSTA PILET

Pakume soovi korral sünkroontõlget inglise ja vene keelde, palume ette teatada teadlikmuutus@human.ee

Toimumise aeg ja koht

Ülekannet saab jälgida nii arvutist, nutitelefonist kui tahvelarvutist. Selleks tuleb seadmesse paigaldada ZOOM Meetings. Palun veendu, et sinu internetiühendus on piisavalt stabiilne ülekande jälgimiseks. Soovitame liituda Zoom keskkonnaga hiljemalt 5–15 minutit enne loengu algust. Soovi korral on võimalik tellida loengu salvestis kirjutades aadressile human@human.ee.