Vestlused Ingvariga “Lapse ja vanema suhted”

8. oktoober, 19.0020.30

Kõik teavad, et sünnime siia ilma oma vanematest ja kanname edasi nende geene.

Inimest on pärilikkusteadus ehk geneetika uurinud juba 20nda sajandi algusest ja jõudnud imekspandavate avastusteni. Lisaks geneetikale mõjutab nähtamatu loodusjõuna meie käitumist, mõtteid ja emotsioone ka miski, mida mikroskoobi all ei leia.

Igaüks meist võib vähemal või rohkemal määral kogeda oma esivanemate pärandit – nii õnnelikku kui õnnetut, teadvustatud kui teadvustamata.

Oled sa mõnikord tabanud, kuidas ütled, teed või käitud oma lastega täpselt samamoodi nagu su ema või isa seda sinuga tegi?

Võib-olla on sulle öeldud, et oled oma isa koopia?

Kas sinu vanematel on alati olnud väga selge ettekujutus sellest, kuidas on õige elada ja mis sind õnnelikuks teeb? Oled sa püüdnud nende heakskiitu ära teenida, selle asemel, et jõuda selgusele, mis sind tegelikult õnnelikuks teeb?

Võimalik, et oled pärinud vanematelt oma käitumismustrid, olgu selleks halvad või head harjumused, seisukohad või standardid.

Näiteks kogesid lapsena, kuidas vanemate vahel valitses pingeline suhteruum – vaikus oli kurdistavalt vali ja õhus oli tunda pinget. Nüüd oma partneriga ei klaari sa eos tekkivaid probleeme, vaid surud viha alla, ei väljenda rahulolematust ega oma soove, vaid mossitad omaette nurgas – nagu öeldakse „Pilt on, heli pole“.

Küllap on sulle tuttavad ka järgmised repliigid lapsepõlvest: "Mitu korda ma pean ütlema“, „Ära tee!“, „Ei tohi!“, „Peab!“, „Seda tehakse nii, sest mina ütlen nii“, „Sa oled rumal, saamatu, laisk …“, „Vaata, kui eeskujulik on naabri Mari“ jne, jne …

Ilmselt ei vaidle keegi vastu, et meie arengul, isiksuseks kujunemisel ja käitumisel on oluline roll nii perel, koolil, kui ka ümbritseval keskkonnal üldisemalt.

Miks on nii, et tänapäeval, kus kõike on külluses, on siiski palju lugusid noortest, kes on oma eluga ummikus? Räägitakse uuest järeltulevast põlvkonnast, kes on üksildane, kurvameelne ja depressiivne ning selle põhjuseid otsitakse sotsiaalmeedia ja nutiseadmete liigsest tarbimisest, aga ka peresuhetest. Millisel määral siin mõjutavad lapsi peresuhted, vanemlik hool ja armastus või selle puudumine? Kas üksinda jäetud lapsed kasvavad õnnetuks? Milliseks aga kujuneb ülehoolitsetud ja pideva kontrolli all oleva lapse isiksus?

Mida teha, et laps saaks tulevikuks ellu kaasa parima pagasi? Ja mida peaks tegema täiskasvanu, kellele on lapsepõlvest saadud pagas muutunud koormaks?

Selles vestluses võtab Ingvar Villido vaatluse alla tasandi, mida mikroskoobi all ei näe, ning aitab sul saada teadlikuks iseendast ja oma kujunemisloost.

"Vestlused Ingvariga" on uus loengusari, mis toimub intervjuudena ja milles tuleb käsitlusele inimese areng – teekond läbi elu. Ingvar Villido vastab küsimustele ning avab sügavamalt inimeste jaoks elulisi teemasid, andes ka praktilisi teadmisi, mida saab igapäevaselt kasutusele võtta. Intervjueerib Aigi Vahing.

Pakume soovi korral sünkroontõlget inglise või vene keelde, palume ette teatada teadlikmuutus@human.ee

OSTA PILET

"Vestlused Ingvariga" loengusarja korraldab OÜ Human. Pileti ostmiseks suunatakse Sind human.ee veebilehele.

Toimumise aeg ja koht

Ülekannet saab jälgida nii arvutist, nutitelefonist kui tahvelarvutist. Selleks tuleb seadmesse paigaldada ZOOM Meetings. Palun veendu, et sinu internetiühendus on piisavalt stabiilne ülekande jälgimiseks. Soovitame liituda Zoom keskkonnaga hiljemalt 5-15 minutit enne loengu algust. Soovi korral on võimalik tellida loengu salvestis kirjutades aadressile human@human.ee.