Viis tiibeti harjutust

Viis tiibetlast on kogu keha ergastav lihtne ja pea igaühele jõukohane harjutuste süsteem. Milles on „nooruse allika“ võti? Harjutused stimuleerivad kogu sinu keha: vere- ja lümfiringet, närvi-, hingamis- ja seedesüsteemi ning lihaseid ja annavad liigestele vajaliku koormuse.

Kui oled stressis või väsinud või tunned, et elutempo on liialt kiire, aitavad harjutused Sul leida uue värskuse. 10 minutit ja sa avastad peagi, et jõuad rohkem ja tunned oma päevast enam rõõmu.

Lilleorus, Tallinnas ja/või Tartus toimuvatel kursustel on võimalus õppida neid viie tiibeti harjutuse, „viie tiibetlase“ või Taassünni Pärli riituste nime all tuntud harjutusi inimeste juhendamisel, kes on Lilleorus Ingvar Villido käe all juba aastaid erinevaid vaimseid praktikaid teinud ning mõistavad õpetuste edasiandmisel autentsuse säilimise olulisust. Õpetamise aluseks on Peter Kelder´i raamat "Nooruse allika iidne saladus" ning isiklikud kogemused riituste sooritamisel. Lisainfo saamiseks võta ühendust Anne-Ly Naukasega.

Harjutusi saad õppida ka iseseisvalt Lilleoru DVD-lt "Viis tiibeti harjutust". DVD on müügil kõigis hästivarustatud raamatukauplustes üle Eesti, Lilleorus kohapeal, samuti Tallinnas Loitsukeldris ja Biomarketi ökopoodides.

Vaata lõike DVD-lt:

Mis on viis tiibetlast? Milline on nende toime? Krija jooga õpetaja Ingvar Villido kirjeldab viie tiibetlase hüvesid. 

Krija hatha jooga õpetaja Anne-Ly Naukas näitab, kuidas õigesti teha seeria viimast, viiendat harjutust.

Vastused korduma kippuvatele küsimustele (KKK), mis on kogunenud "tiibetlaste" praktiseerimise ning õpetamise aastate jooksul (Anne-Ly Naukas):

KORDUSED & JÄRJEPIDEVUS

1) Kas võib teha ka mingi endale sobiva arvu kordusi või peab järgima etteantud korduste arvu kasvu kuni 21-ni? Kui oluline on korduste suurendamise järjepidevus nädalate kaupa?

Kõige optimaalsem ja füüsilise keha muutust toetavam on järgida ette antud kava - iga nädalaga lisada 2 kordust ja nii kuni 21-ni.

2) Korduste kasvatamine läks peale puhkusereise sassi ning olen taas alustanud vähemate kordustega. Nüüd tunnen, teatud arvu korduste juures, et ei tahagi enam korduste arvu suurendada...

Kui ei ole mingist füüsilise keha probleemist tingitud takistust, et mitte teha täisarv korduseid, siis järelikult on takistus(ed) mentaalset ja emotsionaalset laadi, ning neid saab kõrvaldada! Siin tulevad appi joogalikud, puhastavad, tehnikad, mida saab õppida näiteks Teadliku muutuse kunsti kursustel.

3) Ega sellisel korduste sihipärase kasvatamise eiramisel mingeid negatiivseid kõrvalmõjusid ei ole? Ka puhastumisprotsessi silmas pidades.

Nädalaga kahe korduse võrra koormuse tõstmine on siin optimaalne füüsilisele kehale - läbi selle koormuse ja regulaarsuse hakkavad toimuma muutused - need, mida Sa ise soovid!

4) Kas olude tõttu võib mõni päev harjutuste sooritamises vahele jääda? Mis on selle mõjud?

Raamatus on selle kohta väga ranged juhised, kuid tahes-tahtmata tuleb seda ette. Kui paus on mõned päevad, nädal… siis jätka korduste arvuga, mis on pisut väiksem kui enne katkestust.

Jälgi enesetunnet! Pigem jätka sellise korduste arvuga, mis esimesel harjutuskorral pärast pausi ei nõua väga tugevat pingutust. Nii jääb mõistusse domineerima positiivne kogemus!
Pausi mõju tunned selgelt pausile järgneva harjutuste sooritamise jooksul ning muudatust enesetundes sel või järgmisel päeval!

5) Kas võib aeg-ajalt 21 kordust jagada kaheks soorituseks kui ei ole võimalik kõiki korraga teha?

Kui korduste arv on selle kasvatamisel sellises faasis, mis nõuab liig tugevat pingutust - ei jaksa järjest teha, tekib tugev hingeldamine… siis võib harjutused poolitada kaheks harjutuskorraks. Näiteks, kui käsil on 13 kordust, siis hommikul teha kõik viis riitust läbi 7 korda ning päeval või õhtul 6 kordust.

6) Kas riitusi peab tegema just etteantud järjekorras?

Nii on need harjutused meile antud – miks ei võiks see nii jäädagi?

7) Üle 10 korduse puhul hakkab mu treenimata keha "hingeldama".
Kas võib suurendada kordasid üle kahe nädala, et keha jõuaks paremini uue koormusega kohaneda?

Tegelikult kerge hingeldamine on ok - harjutused on ju intensiivsed ja suured lihased töötavad.
Treenitus paranebki regulaarse mõõduka lihastööga!
Samas tuleks jälgida, et keha liikumine oleks sujuvas kooskõlas hingamisega – nii väldid mittevajalikku “rahmeldamist”.
Kuid loomulikult, võib teha ka 2 nädalat sama kordusega.

8) Harjutusi tehes tekib kehas tugev kuumus, higistamine ja iiveldus, mis teeb harjutused mulle ebameeldivaks. Mida soovitate?

See näitab, et sooritad harjutusi intensiivselt, kuid ole tähelepanelik, et see oleks siiski mõõdukas! Iiveldus on ehk märk liigsest pingutusest. Vt ka eelmine vastus.

9) Kui kaua peaks riituseid tegema, et oleks tunda reaalseid tulemusi igapäevases toonuses ja tervises?

Kui soovid, hakkab muutus kohe kui riitustega alustad. Kui Sa ei tea mida tahad, ei pruugi erilist muutust tulla ka mitme aasta pärast! Tahan sellega öelda, et ära tee riituseid oodates hetke, kui kõik muutub – ole selles protsessis alati kohal! Ning loo omale mantram, mis võtab kokku Sinu 2-3 eesmärki.

TERVIS

10) Kuskilt on jäänud kõrva või silma, et menstruatsiooni ajal pole arukas nende harjutustega tegelda. Kas see on nii?

Selles suhtes küll mingit piirangut ei ole, va enesetunne. Puhkepausidega või vähem võiks vajadusel teha 2. harjutust ja võib-olla 4., 5.  Üldiselt võiks sel ajal vältida kõhulihaste tugevat pingutamist ja tugevamat venitamist - määrav siin on enesetunne.

11) Mul on tunne, et harjutused aktiveerivad keha eri piirkondades seisva energia. Kas ilmnevate pingete ja valudega peaks eraldi tegelema, lisama muid harjutusi või jälgima neis toimuvat spetsiaalselt?

Harjutuste dünaamikale vastavalt mõjutavad need kogu keha lihaseid, liigeseid, vere- ja lümfiringet, seedesüsteemi jne.
Paralleelselt muidugi ka vitaalset- ehk eeterkeha – sellesse toimimisele aitab kaasa füüsilise liikumisega harmoniseeruv hingamine.

Valu või jäikuse ilmnedes võib antud harjutust teha veidi kergemalt – pisut vähendada liikumise amplituuti, soorituste intensiivsust...
Muidugi võib enne või pärast riituseid teha teisi füüsilist keha korrastavaid harjutusi, nt hatha joogat.

12) Tunda annavad kõri, põlve- ja puusaliigesed ja alaselg. Tundub loogiline, et harjutuste mõjul võimendub kehas kõik, ka peitu pugenud probleemid.
Kuidas oleks kõige targem jätkata ja mida silmas pidada nende blokeeringute ilmnemisel?

Vastus on siin sama, mis eelmisele küsimusele.

13) Kas keha seisukorra tõttu võib aeg-ajalt teha ühe harjutuskorra ajal mõnda harjutust vähem kordi?

Pigem teha pisut vähem kui, et pingutad üle või koormad liialt “tundlikus” seisukorras kehapiirkonda, liigest vms.

14) Mida teha, kui trauma tõttu pole võimalik teha harjutusi mõni kuu?
Kui seda fakti muuta ei saa - kuidas siis võimalikke kõrvalmõjusid leevendada ja uuesti alustada? (eelnevalt on pikka aega 21 kordust praktiseeritud).

Kui tegemist on mõne kehaosa traumaga, nt jäsemete luumurd, siis võiks jätkuvalt sooritada neid riituseid, mida on võimalik teha. Kindlasti on vaja tunnetada oma keha, enesetunnet – keha vajab tervenemiseks puhkust, mitte muretsemist ja stressi harjutuste tegematajätmise pärast!
Pärast tervenemist taastada järk-järgult endine rütm ja korduste arv.

15) Võib-olla annab mõnede mittefüüsiliste harjutustega pikalt kestva pausi mõju leevendada? Millised on tagajärjed?

Olukorras, kus ei ole võimalik sooritada ühtegi harjutust, nt oled voodirežiimil, kuid soovid tingimata oma keha heaks midagi teha, on üks võimalus. Kuid see ei ole igaühele sobiv ja teostatav. Selleks on vajalik hea ja püsiv keskendumisvõime.

Sa saad teha harjutused läbi ettekujutluses, kuid see ettekujutlus peab olema elav. Ära loo endast fantoomi, mida näed harjutusi tegemas – Sa pead kogema, tundma end tegemas riituseid! Õigel sooritmisel võib lihastes tekkida tahtmatu pingestumine-lõdvestumine ning muutuda võib ka hingamise rütm ning pulss.

Ole ka sellises treeningus optimaalne – järgi etteantud korduste mahtu!
Kui alustad taas füüsilist praktiseerimist, ole tähelepanelik korduste arvu suhtes – alusta kindlasti vähemast, kui kujutluses tegid!

16) Kas haigena tuleks harjutusi jätkata? Kuidas peaks suhtuma harjutuste sooritamisse haigestumise perioodil – gripp, angiin, külmetused, kopsupõletik jms.

Siin on kõige optimaalsem siiski enesetunde järgi talitamine. Kuid kui haigusega kaasneb palavik, väga kehv enesetunne, nõrkus, peavalu, siis on parem anda kehale puhkust. Lihtsaim vahend on juua palju puhast vett (1,5-2 l päevas) ja lihtsalt puhata. Uuesti harjutustega alustades sõltub korduste arv pausi pikkusest – katseta ise!

17) Milline on harjutuste mõju suitsetajatele või siis suitsetamise mõju harjutustele?

Kuna riituseid paraja intensiivsusega sooritades kaasneb ka tavalisest intensiivsem hingamine, siis võib see olla puhastava toimega hingamisteedele ja kopsudele.
Mingit imet aga ei maksa siit oodata, kuid palju sõltub ka Sinu mantramist! Regulaarse harjutamise käigus võib ilmneda soov lõpetada suitsetamine - siis on hea aeg see teoks teha!

18) Millise raseduse kuuni võib harjutusi sooritada kui üldse ja kas on see seotud kuidagi korduste arvu reguleerimisega?

Kui enne lapseootele jäämist ei ole neid riituseid regulaarselt tehtud, siis ei soovita nendega alustada ka rasestudes! Raseduse ajal, eriti esimesel kolmandikul, tuleks olla ettevaatlik pingutustega, eriti kõhupiirkonnas (2. riitus), samuti venitustega (3. riitus). Iivelduse vältimiseks võib jätta kõrvale 1. riituse.

Harjutusi sooritades tuleks jälgida enesetunnet ning mitte pingutada üle sooviga “püsida vormis” - on asjakohane ka korduste arvu vähendamine vastavalt enesetundele. Raseduse edenedes saab kõiki riituseid modifitseerida, kui on soov harjutustega jätkata. Siin võib praktiseerija juba ise leidlik olla!

Väga soovituslik on taasalustada riitustega varsti pärast sünnitust!

ÜLDINE

19) Kuidas peaks olema võimalik kokku panna kiire harjutuste tempo sügava hingamisega? Kahtlustan, et sellest tuleb hingeldamine. Ometi peetakse vist hingamist võtmeteguriks. Autor väidab, et treenitud keha teeb harjutused ära 10 min. Aja kokkuhoiu mõttes poleks ju paha hommikul tempot teha, aga kas ehk kiire-sügav-rütmiline hingamine liiga tegema ei hakka kui inimene tavaelus aeglane hingaja on? Kuidas oleks mõistlikum neid harjutusi  teha, kas aeglaselt või tempokalt ?

Alustades riitustega tuleb esialgu keskenduda õigele tehnilisele sooritusele ja hingamise kooskõlale liikumisega. Selge on, et algul tehakse just nii aeglaselt, et kõike seda jälgida jõuaks. Parim liikumise rütm on siin see, mille annab ette tavaline hingamisrütm – ole sellest teadlik!

Järgnevalt, kui eelnev juba sujub ning ei vaja enam pingsat keskendumist, ehk keha on liikumise detailid-rütmid omandanud, hakkab tasapisi, loomulikult tempo tõusma. Hingamine ei ole rõhutatult sügav ja pikk, vaid intensiivne – lühem ja jõulisem!

Kui jääd aeglase liikumise rütmi juurde, siis saavutad ehk hea teadlikkuse tehnilisest sooritusest aga mitte füüsilise keha treenitust.

20) Miks tempokus on oluline?

Mõõdukas rütmis tõmbuvad lihased kokku ning venivad taas - rütmilised korduvad liigutused pumpavad lihastesse hapniku ja toitainetega rikastatud verd, mis eeldab ka sügavat rütmilist hingamist (õhutatud ruumis).

Lümfisüsteemis puudub "pump" nagu on süda vereringesüsteemis. Lümfivoolule aitab kaasa vereringe ning lihaste liikumine - lümf kannab kehas edasi vere valgeliblesid, mis tõrjuvad kehast haigusetekitajaid. Lümf aitab puhastada keha viiruste, põletike jms haiguse jääkidest - abiks niisiis rütmilised, lihaseid ja liigeseid venitavad-kokkutõmbavad liigutused! (vt kus asuvad suuremad lümfisõlmed)

Intensiivse "töö" tagajärjel eritab keha jääkaineid efektiivsemalt kui füüsilise keha kergel liikumisel või passiivsuse puhul, eritussüsteemi osa on nt neerud, mis nende harjutuste puhul on aktiivse mõjutuse all, ning ka higinäärmed... 

21) Ega reikiga tegelemine ja tiibetlaste harjutused ole omavahel vastuolus?

Need harjutused toetavad Sinu kõiki toiminguid. Mingit vastuolu nt jooga ega muude harjutuste või tehnikatega ei ole!

22) Kuidas saada jagu automaatsusest mis paratamatult tekib pikemaajalisel praktiseerimisel. Teadlikult "juures olla" on raske kuigi tehniliselt tuleb sooritus hästi välja. Seetõttu ei tunneta ka enam harjutuste efekti.

.. aga just teadlikkus siin aitabki - olla kohal, juures ning tunnetada oma keha ning selle liikumist harjutusi tehes. Iga kord võib olla uudne - nagu esimene kord neid harjutusi teha! Heast mantramist ja selle teadvustamisest on siin abi.

23) Plaanin hakata hommikuti jooksmas käima ja tahaksin kombineerida selle tiibetlaste riitustega.
Kas oleks mõistlik sooritada tiibetlaste harjutused enne või pärast jooksmas käimist?

Enda sisetunde järgi kõigepealt jookseks, seejärel teeks sama soojaga tiibetlased - harjutustes on mõnusad venitused lihastele, mis ka jooksmisel töös, seega igati praktiline... Ning kes teeb Tiibetlaste lõpetuseks vastava tasakaalustava pranajaama, siis on see hea lõpetus Sinu treeningule.

24) Tehes Viite tiibeti harjutust olen muutunud ka emotsionaalsemaks, rohkem kui sooviksin. k.a. soov jätta harjutused pooleli. Mida soovitate?

Kuna riitused toimivad palju sügavamatel tasanditel kui vaid füüsiline keha, siis on ilmnenud emotsionaalsus märgiks, et praktiseeritakse õige intensiivsusega! Kui on soov ses osas midagi ette võtta – saada lisainfot või näiteks vabaneda negatiivset laadi emotsioonidest, soovitan tulla Ingvar Villido Teadliku muutuse kunsti kursustele, mille II osas õpetatakse elu härivatest emotsioonidest vabanema.

25) 1 aastase harjutuste tegemise ajal olen kehakaalus juurde võtnud ja juurdetulunud kaal püsib, sõltumata tervislikust toitumisest. Enne harjutustega alustamist olin normaalkaalus. Mida soovitate?

Need riitused toimivad ka energeetilisel tasandil – läbi füüsilise keha pingete vabastamise toimivad need vabastavalt ka vitaalases kehas. Seega võib öelda, et Sa vabastad enda sisemisi energiaressursse. Ning kui blokeeringuid on vähem, vabalt liikuvat ja kasutatavat energiat justkui mõnevõrra “rohkem”, siis väheneb tegelikult füüsilise toidu vajadus. Seda muutust pead ise märkama ning oma harjumusi vastavalt korrigeerima!

26) Kuhu peaks harjutuste ajal oma teadlikkuse suunama – hingamisele, kehale, korduste loendamisele (mõni muu varjant)?

Riituste sooritamise algul on teadlikkus kindlasti rohkem loendamisel, kuni see muutub automaatseks. Paralleelselt loendamisega, või hiljem, peaks teadvustama harjutuste soorituse tehnilist korrektsust ning hingamise kooskõla liikumisega. Kui eelnev on omandatud, soovitan luua mantram ning edaspidi olla teadlik sellest – eesmärgist, mida tahad saavutada!

27) Millised tagajärjed võivad ilmneda, kui tahtmatult kipun mõne harjutuse puhul (pean enda puhul silmas esimest harjutust) korduvalt tegema 1 korduse rohkem kui maksimum arv ette näeb?

See ei ole probleem...

28) Kui vanad lapsed võivad alustada harjutuste sooritamisega?

Ka enamusel täiskasvanuid ei suuda püsida valitud tegevuse juures pikemaaegselt, järjepidevalt, aastaid... Kuidas saame seda oodata lastelt, kes on pidevas uudsuse ja õppimise protsessis? Kui laps ise tahab Sinuga koos harjutusi teha, las teeb. Kui enam ei taha, siis ärgu tehku – lastel ei ole selleks otsest vajadust.

ÜHE RIITUSE SOORITAMISE KOHTA

29) Esimene harjutus tekitab minus vastuolu - ei taha nagu eriti teha seda. Kas selle võib alguses kõrvale jätta või oleks ikkagi mõistlik teha?

Pöörlemine on seotud sisekõrvas paikneva tasakaalukeskusega, kus kanalites liigub vedelik - kui see liigub harjumatusse kohta, tekib peapööritus, iiveldustunne jne... Tasakaaluelundi talitlus- ja kohanemisvõimet saab arendada treeninguga!

Kodutohtris (juuli 2007) oli artikkel “Miks mu pea käib ringi?” Artiklis kirjutati muuhulgas ka sellest, et lapsed armastavad karusselle - kiire pöörlemine tekitab teatud "kaifi". Täiskasvanutel seostub kiire, meie poolt kontrollimatu, liikumine ohutundega - meil võib olla ka juba mõni kogemus ses vallas. Nii töötab alateadvus.

30) Pärast esimest ringi hakkab pea ringi käima. Saan veel teha teise ringi ja kolmanda, kuid siis on juba väga paha. Tegin mõnel korral isegi 6 (see oli väga ebameeldiv), kuid nüüd teen jälle kolm korda ja tunnen, et seegi on palju. Olen neid harjutusi teinud juba 5 kuud, kuid ei ole täheldanud, et läheks paremaks. Ikka hakkab pea ringi käima esimese keerutuse järgi. Juba lapsena ei saanud ma kiikuda, ja autoga (laevaga)  sõites võib samuti paha hakata.

Vt ka eelmine vastus!
Pöörlemist võib teha pikemat aega vähema arvu korduseid, samas kui tõstad teiste riituste korduseid etteantud viisil. Kui alateadvusse on salvestunud info iiveldustundest ja sellele järgnevatest ebameeldivustest, siis analoogia printsiibil automaatselt aktiveeruv alateadvuse osa saabki takistuseks Sinu treeningule!

“Reisimeditsiini asjatundjad kirjutavad, et ainult 7% inimestest pole kunagi tundnud iiveldust laeva-, lennuki- või bussisõidul. Tervel inimesel ei põhjusta sõiduiiveldus jäävaid, ega hiljem ilmnevaid terviserikkeid. Peapööritus võib olla põhjustatud ka tasakaaluelundi talitluse häiretest, pärilikust eelsoodumusest, tasakaalunärvi põletikust või Méniére’i tõvest.”(Kodutohter, juuli 2007)

31) Teise harjutuse puhul, mil tuleb tõsta ka pea, tekib jalgu ja pead korraga alla lastes peas suur pinge. See on päris rõhuv ja ei lase harjutuste arvu sujuvalt tõsta. Kas äkki võib pea allalaskmine toimuda enne jalgu?

Pea tõuseb ja läheb ka maha pisut enne jalgu - tunneta siin oma keha raskuskeset, et säiliks tasakaal, et jalgade raskus ei tõmbaks pead-turja üles. Kui pingutus on liiga tugev, kõverda jalgu põlvist, toeta varbad maha ning libista jalad sirgu.

32) On tõsine plaan 6-ndat harjutust teha. Aga hoiatatakse selle eest, et kui ei ole seksuaalset tungi, siis ei ole soovituslik seda kuuendat harjutust teha, kuna ei ole energiat mida kõrgemale suunata ja seda tehes võib probleeme tekkida...
Aga mis siis tegelikult on selle kuuenda harjutusega?

Toon välja 3 tingimust, mis on raamatus kirjeldatud:
- On oluline järgida tsölibaati, et suunata reproduktiivne energia kõrgemasse kasutusse.
- Kuuendat riitust on vaja praktiseerida ainult siis, kui tunned ülemäärast seksuaalenergiat ning on ilmnenud loomulik soov seda väljendada.
- Kui isik tunneb, et ta ei ole ammmendanud kõike seksuaalsesse väljendusse puutuvat ja peab võitlema, et ületada selle ahvatlusi, siis see isik ei ole tegelikult suuteline muundama reproduktiivset energiat ega seda ülespoole suunama.

MANTRAM

33) Miks ja kas peab olema mantram?

Sooritades riituseid ilma mantramita on tulemus ettearvamatu rahutu mõistuse pärast, mis harjutuste ajal siia-sinna eksleb… nii liigub potensiaalne energia erinevatele “objektidele”, andes neile nö jõudu. Kuid kuna neid mõtteobjekte on palju, nad on kaootiliselt ilmnevad, vahelduvad ja teadvustamata, ei sünni sellest midagi head. Riitustega aktiveeritud, vabastatud jõud “läheb tühja”.

KOGEMUS – praktiseerija tagasiside.

4. riituses lihaste pingestamine.

Algaja “tiibetlasena" kippus pinge peale jääma kui lauast istesse tagasi liikusin.

Hiljuti sain tahtmatult hakkama "õige" lihaste pingestamisega. See õige lihaste pingestamine oli selline lühike, kiire ja vabalt tehtud, nagu muuseas sõrmenipsu laskmine. Kogesin selle vahetut järelmõju meeldiva muutusena. Tekkis ohhoo! efekt. See tegu ja selle järelmõju oli erinev sellest, mida olin siiani kogenud – raske pingutus ja vaev.

Muutus.

Keha hakkas paremini tööle ja et süüa polnud enam nii tihti või nii palju vaja, küll aga juua. Arvan, et inimesi tuleks sellisest arenguvõimalusest teavitada, et nad oskaks oma keha vajadustele tähelepanu pöörata.

Rasedus ja pärast sünnitust.

Minul oli nii, et kohe raseduse algusest ei saanud harjutusi teha. Keha ei tahtnud. Küll aga peale sünnitust alates järgmisest päevast alustasin kohe.

Tänu harjutustele taastus keha seletamatult kiiresti.  Seega minu kogemus ütleb, et 5 tiibetlast on eriti tõhusad peale sünnitust.

“Tiibetlased” ja suitsetamine

Mina olen suitsetanud “tiibetlaste” kõrvalt, kõik selle aja, mis ma neid teinud olen.

Mul sellega seoses ei ole mingeid äkilisi reaktsioone tekkinud, et keha kuidagi aktiivselt hakkab mürki tõrjuma. Ma usun, et see on väga individuaalne, aga minu kogemus ütleb seda, et tegelikult ei ole vaja tunda hirmu või endas mõtlemisega mingit sisemist konflikti tekitama hakata.

Emotsionaalsus ja abi

Kogesin “tiibetlastega” alustades seda, et nende mõjul hakkas igasuguseid emotsioone üles tõusma. Ma ikkagi paaril korral jätsin tiibetlased pooleli ka seetõttu, et see tulv muutus nii intensiivseks, et ei saanud hakkama - pidin esile tõusnud emotsioonid ära lahendama, enne kui riituste juurde tagasi söandasin minna.

See kogemus on ka põhjus, miks pean väga oluliseks tiibetlaste DVD (MTÜ Lilleoru) lisasid: et seal on matreika pranajaama, et seal on tänamise tehnika, mis aitab ka emotsioonidest vabaneda, et seal on mantrami sõnastamise juhend (see kuidagi fokusseerib või korrastab selle energia, mis riitustega vabaneb, annab talle suuna).