Loe lähemalt, miks inimesed toetavad Lilleorut

Teadlikuma Elu toetusfond on loodud selleks, et aidata kaasa Lilleoru arengule.

Sinu annetus võimaldab meil:

  • arendada edasi Lilleoru õppekeskuse tööd
  • hoida ja täiustada ainulaadset Elulille parki

Oleme tänulikud Sinu toetuse eest!


Lilleoru toetusfond

Kust võtta selline teadmine, mis toob igas ühes rohkem esile meie parima osa? Terve ja selge mõistuse ning heatahtliku südame.

„Me oleme täiesti veendunud, et varem või hiljem hakatakse maailmas laiemalt mõistma Ingvar Villido Ishwarananda loodud Practical Consciousness Õpetuse väärtust. See on ainult aja küsimus. Meil pole lõplikke lahendusi, kuidas enda raskustega igal vajalikul hetkel toime tulla. Järjest pingestuv elu kasvatab vajadust taoliste oskuste järele. Õpitud oskused töötavad, see paistab välja inimeste peal, kes neid kasutavad. Sellist muutust on võimatu mitte märgata, olgu selleks depressioonist võitu saamine, paremad suhted iseenda ja teistega või sõltuvusest vabanemine. See nimekiri on pikk. Tavaliseks tulemuseks lihtsalt meeldivam ja rahulikum inimene ning paremad peresuhted. Need on uskumatud aga reaalsed toimunud muutused. Iseseisvalt, kõrvalise abita välja tuldud elu piiravatest probleemidest. Saanud ise enda elu muutjateks – elustajateks ja avardajateks.“

Sten ja Sigrid kirjeldavad Lilleoru toetamise põhjuseid selliselt: „Eks see ole ju ikka nii, et tekib loomulik tagasiandmise soov, kui oled saanud midagi oluliselt väärtuslikku. Meie paremaks muutunud elud on selle tõestuseks.”

Sigrid kirjeldab Stenis toimunud suurt muutust: “Tänu nende teadmiste rakendamisele on ta ületanud raskuseid, mis paneks paljusid murduma. Täna on ta laitmatu, kiire, arukas ja heatahtlik, tegevused sujuvad, ükskõik, mida temaga koos ette võtta”

“Sigrid on end palju muutnud ja vabanenud igapäevastest kannatustest. Lisaks on ta õppinud nägema asju erilise sügavuse ja täpsusega ning on omandanud oskuse päriselt süveneda. Ta oskab luua kergust ja rõõmu, mis teeb koosolemise tõeliselt mõnusaks” ütleb Sten.

“Ingvar Villido Ishwarananda on Practical Consciousness õpetuse loonud ja välja arendanud Lilleorus. Meie ja paljud teised, kes teadmist päriselt toimivatest lahendustest otsivad, on tulnud Tema juurde seda õppima. Lilleoru on avatud kõigile.

Siin saab õppida enamatki. Ingvar õpetab süvaõppes ka edasijõudnuid, kel suurem huvi inimeseks olemise sügavuste vastu. Kustutatud saab janu selliste süvateadmiste järele, millele ligipääsemiseks võetakse tavaliselt ette pikki rännakuid maailma teise otsa, teadmata, kas seda sealtki leitakse. Tundub uskumatu, et see on siinsamas meile kättesaadav.

Lilleoru on mittetulunduslik ja kasvab inimeste toel, kes vabatahtlikult aitavad siinset paika hoida ja arendada. Soovime, et see koht õitseks ja kasvaks ning kõiki, kes tulevad, võetaks vastu parimal moel. Selles protsessis anname oma panuse. Saame sedakaudu natukenegi tagasi anda võrreldes sellega, kui palju oleme ise siit saanud. Iga meie panus on ennekõike tänu- ja austusavaldus Ingvar Villido Ishwaranandale, selle Tema poolt loodud koha ja antud Õpetuse eest.”“


Tulles Lilleorgu, jõuad ringi jalutades peagi meie permakultuuri toidu-aeda. Lopsakus, värvilised õied ning aromaatsed ürdid loovad koos toidutaimedega loomuliku ja elu toetava keskkonna.

Siinset looduse sümfooniat õpib tundma ja sellega koostööd tegema 11. hooaega Lilleoru peaaednikuna tegutsev Anne-Ly Naukas, keda teatakse ka nime Annapurna järgi. Anne-Ly on elanud Lilleorus enam kui 15 aastat ja umbes sama kaua on ta õpetanud kriya hatha joogat.

Anne-Ly kirjeldab enda seost Lilleoruga järgmiselt: “Lilleorust rääkides tuleb esile üks sõna ja kogemus – kodu. Tunnen, et Lilleoru on minu hinge kodu. Olen viimastel aastatel avastanud väikeste teadasaamiste ning sageli just siinse looduse kaudu, kuidas ma olen justkui selle koha embuses ja see koht on mind omaks võtnud.

Lilleoru on koht kus ma elan ja tegutsen – kaas-loon ja muudan. Oma kodusid ju hoiame ja arendame me kõik, see on loomulik. Samuti on siin Lilleorus. Me panustame oma aega ning teisi ressursse, et luua ja hoida kodu, kus oleks hea olla meil endil kui ka külalistel, kes siia tulevad.

Minu toetus sellele kohale on nii nähtav kui nähtamatu. Hoolitsen aia ja loodushoiu eest, osalen sündmuste korraldamisel ning olen aastaid olnud Lilleorule püsiannetaja. Ma tunnen, et Lilleorus elamine on privileeg. Eriline võimalus, et saan siin elada ja teha just neid asju, mis mulle osaks on saanud.

Olen tänulik, et leidsime üheskoos võimaluse oma Lilleoru kodu ukse avada ukrainlannale, kes oli meie juures vabatahtlikuna mõned aastad tagasi. Kahjuks pidi ka tema sel kevadel oma Ukraina kodu maha jätma. Loodame, et ajutiselt.”


“Aitan oma tegevustega kaasa sellele, et Lilleorgu tulevad inimesed tunneksid end siin hästi ja mõistaksid, et just siit leiavad nad selle, mida on mujalt asjatult otsinud,” nii kirjeldab psühhiaater ja Practical Consciousness I-II õpetaja Helena Lass enda toetust Lilleorule.

Teda täiendab Indrek Verro, coach, treener ja Practical Consciousness I-II õpetaja: “Minu jaoks ei olegi siin toimetamine justkui toetamine, vaid loomulik tegutsemise viis. Aitan oma tegevusega kaasa selle koha arengule ja õpetuse levikule ja teen seda nii tihti kui võimalik.”

Helena jõudis Lilleorgu juba aastal 2004 ja on sellest ajast siinsete tegevuste ja õpetusega seotud olnud. Indrek jõudis aga Lilleorgu aastal 2018 peale Teadliku Muutuse Kunsti (Practical Consciousness) kursuste I-V läbimist.

Helena toob välja, et ta aitab vajadusel kõigega, sest “Lilleoru on minu kodu ja koht, kus on minu kõige olulisemad tegevused ja elu.”

Nad mõlemad toonitavad, et rahaline annetus Lilleorule omab erilisust ja seega on nad Lilleorus teostatud projekte igati toetanud. Kaasa on aidatud isegi ehitusel ja Elulille uuendamisel, ehkki nad erialaselt varem ehitamisega kokku pole pidanud puutuma.

Psühhiaatrina tegutsev Helena lisab: “Oma töö käigus näen ma iga päev, kuivõrd napid on täna inimeste praktilised oskused oma emotsioonide, mõtete ja teadvuse osas. Practical Consciousness kursustelt saadavate teadmiste abil saavad inimesed luua omale palju ladusama ja õnnelikuma elu ning mõjutada nii oma vaimset kui füüsilist tervist positiivses suunas. See on põhjus, miks ma õpetuse sünnikoha arengutele igati kaasa aitan.”

Helena ja Indrek soovivad, et Lilleorgu jõudvad uued inimesed tunnetaksid seda, kuidas siin olemasolev on loodud ka nende jaoks ja on ka nendele omane.


Arhitekt Kadri Kerge ja sisearhitekt/filmitegija Maris Kerge sattusid Lilleorgu Teadliku Muutuse Kunsti (Practical Consciousness) kaudu. Praktiseerides kasvas aga nende huvi joogatee vastu laiemalt ning nad hakkasid märkama võimalusi ka ise sellesse paika panustada.

Kadri ja Maris kirjeldavad: „Ajas on meie siinsed ülesanded muutunud järjest rohkem seotuks meie erialadega. Ja meil on selle kokkulangevuse üle siiras rõõm. Hea meel on sellest, et meil on võimalus oma oskustega aidata kaasa sellele, et Lilleoru füüsiline keskkond muutuks järjest maalimaklassilisemaks ehk vastavamaks siin õpetatavale.

Inimestena otsime endale kogukonda – teisi inimesi, kellega meil on ühisosa. Mõni inimene liitub pallimängutiimiga, et tunda kuskile kuulumist spordiharrastuse kaudu, mõni leiab tasakaalu lugemiselamuste jagamisest või laulukooris tegutsemisest.

Meid tõi Lilleorgu seesama ühisosa otsimine. Me ei soovinud leida mitte üksnes grupikest mingi vaate esindajaid või keskkonda mõne hobi harrastamiseks, vaid maailma toimimist selgitavat terviksüsteemi. Füüsilise keskkonnana on see paik nagu mitmekülgne labor, kus kõik sõnade kaudu õpitu saab kohe praktikasse panna. Ära testida.

Asusime Lilleorus aktiivsesse osalusse paari aasta eest, seega on neid hiiglasi, kelle õlgadele me toetume, palju. Näiteks Elulille park, aašrami maja ja abihooned, metsarajad ja koolimaja ning samaaegselt teemandina paika lihvitud Teadliku Muutuse Kunsti tehnikad. Need kõik olid Ingvar Villido Ishwarananda eestvedamisel ja suure hulga inimeste panustamisel juba olemas. Jättes kõrvale erilised personaalse arengu võimalused, on meie jaoks iseenesest mõistetav, et anname nüüd kõige juba loodu säilitamiseks ja täiendamiseks kord oma eriala, kord lapsepõlves omandatud oskuste põhiselt ka oma panuse.”

Kadri Kerge on arhitekt. Lõpetanud Viini Die Angewandte, SCI-arci Los Angeleses ning kohaliku EKA, tegutseb üle kümne aasta New Yorgis, projekteerides planeeringuid ja kõrghooneid üle maailma. Viimastel aegadel liigub autorina paralleelselt ka Eesti ehitusmaastikul. 

Maris Kerge on Tallinna-Moskva ehk EKA, Marina Razbezhkina kooli ja BFMi taustaga sisearhitekt ja filmitegija. Vabakutselisena kavandab ta eri skaalades keskkondi nii koostöös arhitektuuribüroodega kui iseseisvalt. Nädala lõikes põikab vahel hetkeks, vahel mitmeks päevaks dokumentalistikasse, et hoida liikumises filmi Eesti rannavollepaar Nõlvak-Tiisaart ning kahte arhitektuuri lühidokki.


„Oli aasta 2005. MTÜ Lilleoru liikmetel oli soov tulla elama linnast maale ja rajada Lilleoru lähedale endale kodu,“ selliselt kirjeldab Eve Soppe Taevasmaa küla algusaegasid.

„Nii saimegi paarikümne inimesega kokku ja alustasime mitmeid aastaid kestnud looduslähedase elukeskkonna ja majade loomise protsessi. Käisime isegi Soome, Rootsi ja Taani ökoküladega tutvumas ja nende eluolu uurimas. Tunnen ennast kinnisvara alal koduselt ja mul on hea meel, et sain oma teadmistega kaasa aidata nii küla planeerimisel kui hilisemal asjaajamisel.

Eriliseks mälestuseks jääb mulle koolimaja ehitus. Oli tore, et sain maja valmimisele ise kaasa aidata ja meie tehtut dokumenteerida. Olen pidanud Lilleoru oma teiseks koduks juba aastast 2001 ja pean loomulikuks, et aitan siin kaasa nii palju kui suudan – enda oskustega ja ka rahaliselt.”


“Lilleoru on headuse kodu – selline on kogemus, mis mind mõned aastad tagasi jalust niitis, kui ma järjekordsel kriya jooga pühendusel siin viibisin. See ehe, siiras heatahtlikkus oli tol päeval Ingvari, Ave, Arno, Marta, Aini, Anni, Merle, Iivi ja Küllikese nägu. Pärast seda päeva ma tean, et headusel on siin „pesa“. Selles pesas tegutseb täna regulaarselt üle 180 inimese, kes käivad siin teadlikult õppimas ja hoolitsevad selle koha eest, et headusel ei oleks põhjust siit ära kolida.” Selliselt kirjeldab MTÜ Lilleoru juhatuse liige ja Practical Consciousness I-II õpetaja Heidi Grenman Lilleorgu ja siinseid inimesi.

“Olen olnud suurema osa oma elust ettevõtja ning mind on iseloomustanud „mitu rauda tules“ tegutsemine. Alati olen justkui suutnud teha rohkem kui teised, kuid kuskil olid ka minul piirid ja neid piire ma ei taibanud enne kui olin end ribadeks töötanud. Vaja oli teha täielik restart. Seda ma ka 8 aastat tagasi tegin, kui tulin Ingvar Villido juurde Teadliku Muutuse Kunsti (Practical Consciousness) kursusele. Sellest päevast alates muutus kõik.

Õpitu abil tegin oma elus täisrevisjoni ja taandasin 6 kuuga elust välja kõik selle, mis polnud tegelikult väärtuslik. Muuhulgas loobusin hästitasuvast juhi tööst ja positsioonist edukas rahvusvahelises kontsernis ning vahetasin kasumile orienteeritud ettevõtluse missioonipõhise mittetulundussektori vastu. Ma muutusin üliefektiivseks, mul tekkis palju vaba aega.

Ühel hetkel ma taipasin, et ma olin astunud teele, kus kõik mu unistused täidetakse, kõik tingimused luuakse, kõik vahendid antakse… oli aeg oma vaba aeg konverteerida millekski, millest võiksid kasu saada ka paljud teised inimesed. Nii ma tulingi Lilleorgu vabatahtlikuks, alguses toetuste kogumise tiimi juhtima, siis juhatusse ettevõtluse ja finantsvaldkonda juhtima. Lisaks sellele oleme koos teiste Ingvari õpilastega üles ehitamas unikaalset rahvusvahelist kooli, mille eesmärgiks on ei vähem ega rohkem kui humaansuse kasvule kaasa aitamine maailmas.

Ühe inimese panus ei pruugi olla märkimisväärne, aga kui tegutsetakse heas koostöös, lihtsuses ja headuses, siis muutused kaasnevad nagunii.”


Sisearhitekt, disainer ja Practical Consciousness I-II õpetaja Kai Laanmets kirjeldab enda seost Lilleoruga:

“Olen 20 aastat olnud endale tööandja ja töötanud mitte büroos, vaid enamasti üksinda, olles ise vastutav ja otsustav. Selline lahendus on mulle introverdina hästi sobinud. Juba lapsena meeldis mulle vaadelda inimesi ja püüda tabada, mis ajendab neid tegutsema, rääkima ja käituma. Vaatasin sealjuures ka endasse, kuid tundsin, et ei leia sellisel viisil kõigile enda küsimustele ammendavaid vastuseid. Ühel hetkel loobusingi neid otsimast, kuid huvi inimeseks olemise vastu jäi kusagile sisimasse ikka alles.

2015. aastal avastasin Raadio Ööülikooli loenguid läbi kuulates kaks Ingvar Villido loengut ja mul tekkis kiire äratundmine, et just siit ma võin saada selgust oma vastuseta küsimustele. Siit edasi leidsin tee Teadliku Muutuse Kunsti (Practical Consciousness) kursustele ja läbisin aastaga kõik 5 kursust  Mõistsin, et olen avanud teadmiste laeka, mida ei saanud enam sulgeda.

Kasutades kursustel õpitud tehnikaid muutus mu elu järjest ladusamaks ja ette juhtuvad takistused kergesti ületatavaks. Tekkis sisemine rahu ja rõõmsus. Soovides peale kursuste läbimist oma teadmisi jätkuvalt täiustada sattusin 2017. aastal Lilleorgu, siinsetele joogapühendustele ja avatud loengutele. Süvenedes ja järjest sagedamini Lilleorus käies õppisin Lilleoru käekäigu eest hoolitsevaid inimesi tundma. Lilleorgu jõudmise teekond on kulgenud minu jaoks tasase, loomuliku ja sujuvana.

Kuna siinne toetav keskkond on mind palju aidanud ja õpetanud, siis pean loomulikuks ka enda panust siinsetes tegevustes ja endast millegi tagasi andmist Lilleorule. Õpilase ja kogukonna liikmena panustan siia enda aega ja oskuseid. Aitan erinevate kujunduste ja fotograafia alal ning löön kaasa kommunikatsiooni valdkonnas. Nüüdseks Practical Consciousness I-II õpetajana annan edasi ka seda õpetust, mis on mind aidanud. Lilleoru on pakkunud mulle võimalust õppida koostööd ja koos loomist. Taas-avastan siin koostegemise rõõmu, mida aastaid kodukontoris omaette tegutsejana olin juba unustamas.

Pean enda Lilleorus tegutsemise kõige suuremaks ajendiks tasakaalu. Olles ise saanud Lilleorust häid teadmiseid ja võimaluse enesearenguks, siis pean oluliseks panustada ka omalt poolt selle koha arengusse.”


Juht, ettevõtja ja Practical Consciousness I-II õpetaja Kristo Reinhold räägib enda teekonnast:

“Olen olnud juht ja eestvedaja kogu enda professionaalse elu ehk üle paarikümne aasta. Karjääri arenedes kasvas pidevalt ka vastutus, teatud juhtimisotsused olid aina raskemad ja see tõi kaasa erinevaid pingeid ja emotsioone. Väliselt olin õppinud ennast vaos hoidma, aga sisemiselt oli minu rahu ja stabiilsus kadunud. Juhina oli mul arusaam, et kõik teised peavad minu ümber muutuma. Palusin muutuda teistel, aga ise ei osanud seda teha.

Teadliku Muutuse Kunsti (Practical Consciousness) kursusele sattusin tänu abikaasale umbes viis aastat tagasi, kes kursuse läbinuna erinevaid sisemaailma teemasid kodus avama hakkas. Läbisin lühikese aja jooksul ehk umbes pooleteise aastaga kõik viis kursust. Tänu neile kursustele, pühendustele ja Practical Consciousness õpetajakoolitusele on mul täna oskus enda sisemaailmaga hakkama saada.

Olen oluliselt teadlikum, enesekindlam, tasakaalukam ja minus on sisemine rahu. Täna oskan neid õpetusi kohandada ka enda juhtimisvõtetesse ja suhetesse teiste inimestega. Kuna ma suudan kriisisituatsioonides säilitada sisemise rahu, toob see pingelistesse olukordadesse oluliselt paremad lahendused.

Lilleoru ja Practical Consciousness õpetus on mind toetanud ja arendanud selliselt, et täna on endise elu juurde tagasipöördumine mõeldamatu. Panustan siinsesse arengusse nii enda kohaolu, aja, teadmiste kui oskustega. Olen tänulik, et mulle on antud võimalus aidata kaasa ja panustada Lilleoru arengusse. See koht on unikaalne, soosides enda tundma õppimise teekonda.”


Lilleoru MTÜ juhatuse esinaine Ave Oit jagab oma lugu:

“Jõudsin Lilleorgu aastal 1993, kui siin ei olnud veel mingit keskust. Käisin siis keskkoolis. Huvi elu sügavama mõtte, iseenda olemuse ja jooga vastu oli alanud juba veel varem, kuid tollal ei olnud neid õppimisvõimalusi lihtne leida. Mul oli nii noore inimesena tõepoolest õnne, kui sattusin 1992. aasta sügisel Ingvar Villido juurde õppima.

Juba järgmise aasta suvel kutsus ta meid appi Lilleoru nimelist kohta korrastama ja õige pea hakkasime koos tema ja väikese õpilaste grupiga siia ühist õppimise kohta rajama.

Mul on olnud õnne osa saada sellest, kuidas tänu väga paljude inimestele abile on siia rajatud väga ilus keskus, mitmed hooned ja pühapaigad, unikaalne Elulille park ja permakultuuri aed.

Väga eriline on olnud näha, kuidas tuhanded inimesed on siit vastuseid, abi ja lahendusi leidnud ning kuidas Ingvar Villido õpetus inimese olemusest on kasvanud terviklikuks õppesüsteemiks ja jõudnud ka mitmele poole laia maailma.

Olen väga tänulik, et on olnud võimalus kõiges selles tänaseks ligi 30 aastat osaleda ja õppida Lilleoru heaks tegutsedes teadlikkuse rakendamist ja palju muud väärtuslikku koostöös paljude erinevate inimestega. Indias öeldakse, et sellise vaimse paiga jaoks tegutsemine või toetamine loob head karmat ja seda õnnistust ma kogen enda elus jätkuvalt.”


Kinnisvara- ja ehituseettevõtja Madis Mägi kirjutab enda teekonnast Lilleorgu:

“Ma olen elus olnud otsija, täpsemalt õnne otsija. Olen tänulik, et mind on õnnistatud, sest mul on toetav pere, kaunis kodu, ustavad sõbrad, hea tervis, vaba aega hobideks ja töö, mis mulle meeldib. Mõned aastad tagasi taipasin, et mul oli justkui kõik, mis ühe keskealise mehe õnnelikuks peaks tegama, aga miski oli ikka puudu, olin rahulolematu ja lahendasin probleeme. Mõistsin vaid seda, et kogen elu liiga ühetahuliselt ja vajan ühte uut vaatenurka.

Teadmata midagi joogast, oma sisemaailma muutmisest, Lilleorust või Ingvar Villidost, läksin ilma ühegi eelarvamuseta Teadliku Muutuse Kunsti (Practical Consciousness) kursusele. Ja see, mis ma sealt kursuselt sain, ei olnud lihtsalt üks uus vaatenurk, vaid terve uus vaade elule.

Olles varem füüsiliselt vallutanud kõrgeid mäetippe taipasin, et oma kursusel ulatas Ingvar Villido mulle kaardi ja kompassi ja lubas olla minu teejuht, et aidata mul vallutada inimarengu Mount Everest.

Viimased paar aastat on Lilleoru olnud minu jaoks see paik, kus olen saanud õppida ja ennast paremaks inimeseks muuta, et hea õnne korral jõuda inimarengu kõrgemaisse tippu, sest tean, et seal on õnn, mida olen päriselt otsinud.

Olen Lilleorust leidnud uusi sõpru ja teekaaslasi, kes samuti rühivad sisemaailma tipu poole, kus on vaikus, rahu, tasakaal ja õnn! Ja kui teekond on pikk ja keeruline, siis tuleb üksteist aidata.

Mind on Lilleoru ja sealt saadud õpetused aidanud ning võimalusel aitan vastu nii oma ehitusalaste kogemustega, teadmistega kui ka rahaliselt. Plaanin järjepidevalt aidata ja rahaliselt toetada, et Lilleoru õppekeskus muutuks tugevamaks ja kõigil otsijatel oleks kergem leida tee õnneni ja iseendani.”