Blogi

Ingvar Villido: Minu pakkumine maailmale: uus inimesekäsitlus

Senine inimkäsitlus ei ole toonud 21. sajandi inimühiskonnale kergendust. Teadussaavutustest hoolimata on endiselt väga paljud inimesed vaesuses, haiguste ja sõltuvuste küüsis. Päevast päeva loeme lugusid elusid hävitavast omakasupüüdlikkusest, raevust, vihast, sallimatusest, massipsühhoosist ning kodustest draamadest, vägivallast laste, loomade ja tervete rahvuste vastu. Inimestes toimuva mõju nii enda kui teiste eludele ja planeedi teistele eluvormidele on silmnähtav.

Kuupäev:
10.11.2021

Kas neil kordadel, kui tänaval trehvatud inimene meil meeles on mõlkunud, on see juhtunud seetõttu, et aimasime kohtumist intuitiivselt ette? Või toimub vastupidine – meenutus, mõte loob meile osaks saava olukorra?

Kristiina ja tema märkmikega on samamoodi. Avastanud end teatrikunstnikuna madalseisust, hakkas Kristiina otsima, millega omandatud ja talle ka palju tunnustust toonud eriala asemel tegeleda. Esimene leid oli maastik – selle kavandamine ja ehitamine. Tubasest teatrimaailmast õue suundumine andis uuteks rekvisiitideks puud, põõsad, istutusalad ja sillutised. Rohelus viis Kristiina aga omakorda edasi. Sammhaaval vormus idee kasutada aiandusraamatute tarvis loodud taimepilte ja teha märkmikuseeria. Kristiina peent ja harmoonilist kätetööd silmitsedes tekib just see küsimus – kumbapidi elu asju juhatas? Kas märkmikud oli intuitiivselt leitud "raviteraapia" stsenograafitöösse tekkinud mõõnale või anti takistused seal Kristiinale selleks, et tekiks aeg oma teise, kasutamata ande välja toomiseks?

Kuupäev:
26.08.2021

Rändaja Heli Grauberg on pannud kaante vahele oma teekonna Tiibetisse püha Kailaši mäe juurde. Esimest korda käis ta mäel 2016. aastal. „Teadsin väga ammu, et ükskord lähen Tiibetisse püha Kailaši mäe juurde … ja ju see teadmine oligi mu vaimne ettevalmistus.

Kuupäev:
18.05.2021

Kui maailmamoodi tõi vaheliti sõlmitavad kleidid Diane von Furstenberg, siis Lilleoru poe klientide ringis algatas hõlmikseelikubuumi Tea Tammelaan. Kes vaadata on osanud, see teab, et nende seelikute läbi on Teal “loominguline kohalolu” ka jooga süvaõppe juurde kuuluvatel havanitel.

Kuupäev:
23.04.2021

Elujõud on kogu meie organismi käigus hoidev jõud, mida meie keha vajab igaks oma tegevuseks olenemata vanusest. Kuidas elujõudu kasvatada ning hoida kogu oma organismi tasakaalus? Küsisime seda Lilleoru pikaaegsetelt joogapraktikutelt Marta ja Ain Padrikult.

Kuupäev:
22.03.2021

Aasta tagasi ühel päeval ma lihtsalt hakkasin endale toitu hapendama. Ma isegi ei jõudnud mingit infot veel otsida, et mida ja kuidas, kui juba asusin olemasolevat kraami purki ajama – lillkapsas, porgandid, petersell... Hästi tuli välja ja maitsev oli ka. Siis alles hakkasin uurima hapendamise kohta täpsemalt ja üldisemalt ning ka nende piimhappebakterite kohta – miks nad ikka nii vajalikud meile on.

Kuupäev:
16.03.2021

Linnulaul ja miinuskraadid, vihm ja tuisk, tärkavad lumikellukesed ja lumehanged. Loodusolude muutlikkus on sel kevadel olnud eriti suur. Kui paljud neist muutustest sind mõjutavad? Kui hästi sa nendega kohaned? Kas need kiired muutused ärritavad sind? Toomas Õunap arutleb, kas kevadväsimus on iga-aastane paratamatus või leevendatav seisund?

Kuupäev:
12.02.2021

Kui Jüri Joost (51), tunked seljas, Lilleorus trepikäsipuud paigaldab, ei arvaks, et seesama mees ongi kangelane. Käib presidentide vastuvõttudel, sest oli augustis 1989 valmis oma elu andma Teletorni kaitstes. 

Kuupäev:
04.01.2021

Toomas Õunap annab joogatunde nii Tallinnas, Pärnus kui ka internetis. Raske uskuda, et iga ilmaga õues hommikujoogat tegev mees on endine multimiljonär ja suurte äriprojektide genereerija, kes oma elus radikaalse kannapöörde ette võttis. 

Kuupäev:
26.12.2020

Mõiste ‘punane tee’ ehk ‘canku luta’ on pärit lakota rahva juurest ja tähendab igapäevast vaimset eluviisi. Mida tähendab vaimsel teel käimine Ruperti jaoks, kes on teeninud oma rahvast tseremooniameistrina enam kui 40 aastat, ja mida peavad oluliseks talle lähedased inimesed?

Kuupäev:
18.11.2020

Keskkonnajurist ja leiutaja Albert Bates on üle 30 aasta uurinud kliimamuutusi ja osalenud mitmekümnetel kliimakonverentsidel. Järgnevas intervjuus jagab ta oma teadmisi kestlikust eluviivist ja meie tervise mõjutajatest looduses. 

Kuupäev:
18.11.2020

Indiaanlastele ei tähenda tervis mitte seda, et kuskilt ei valuta, vaid seda, et su keha, vaim ja hing on tasakaalus. Põlisrahvaste filosoofia järgi pole inimene üksnes füüsiline keha, vaid Looja terviklik looming.

Ines-Issa ja Ingvar Villido. Foto: Tiina Kõrtsini
Kuupäev:
20.10.2020

Kõike, mida Teadliku Muutuse Kunsti looja Ingvar Villido on üle kahekümne aasta Lilleoru keskuses õpetanud, on ta eeskujuga oma lastele edasi andnud. Ajakirjas Tiiu (10/2020) ilmunud intervjuus jagab kunstnik Ines-Issa Villido, kolmest lapsest noorim, mida on õppinud isalt ja kuidas möödus tema lapsepõlv Lilleorus ajal, kui seda veel üles ehitati. 

Kuupäev:
30.09.2020

Marta ja Ain Padrik on praktiseerinud joogat üle 30 aasta. Ingvar Villido õpilasteks on nad juba 27 aastat. Kuigi mõlemal on vanust juba üle 70 aasta, ei paista see nende erksast ja toimekast olekust kuidagi välja. Ajakirjanik Greta Kaupmees uuris Ainilt ja Martalt, mis on nende elurõõmu ja hea tervise aluseks.

Kuupäev:
21.08.2020

“Taimedega suhtlemise oskus on absoluutselt igas inimeses, lihtsalt minus on seda võib-olla tugevamalt,” kinnitab apteekrist taimetark Maret Makko (65), kellele sosistas loodus juba lapsena – koguda isa maovaevuste ravimiseks kalmust ja kasekäsna ning ema põiepõletiku tohterdamiseks kaselehti.

Autor: Marika Makarova, intervjuu ilmus algselt ajakirjas "Tervis Pluss" (08/2020)

Kuupäev:
01.08.2020

Tänapäeval on sõna jooga alla koondunud väga palju erinevaid mõisteid ning tegevusi. Eemalseisja jaoks võib aga jääda arusaamatuks, milleks on tekkinud nii palju erinevaid joogaliike ning mis on tegelikult jooga eesmärk.

Janet Tenso ja joogaõpetaja Aale-Triinu Sonn on kokku pannud lühikese kirjelduse läänemaailmas enam levinud joogaliinidest.

See, millist joogat harrastada, oleneb sinu eesmärkidest.

Kuupäev:
26.05.2020

Janet Tenso ja joogaõpetaja Jaanika Peeba on koondanud kasulikku informatsiooni hingamise kohta joogalikust vaatenurgast. Hingamise tundmaõppimine on oluline nii algajale, kes soovib lihtsalt paremat tervist, kui ka edasijõudnule, et õppida mõju avaldama oma kehale ning sisemisele ehk emotsionaalsele seisundile. Läbi hingamise jälgimise on inimesel võimalik iseennast terviklikumalt tundma õppida.