Higistamistelgi tseremoonia on lihtne, sügav ja loomulik sisemise ja välise puhastumise viis. Indiaani sauna juured ulatuvad tagasi aegade hämarusse ja seda peetakse pärimuse järgi kõige esimeseks tseremooniaks. Higitelgi kuju sümboliseerib emaüsa ja elu algust. Siin istutakse ringis ja keskele asetatakse lõkkel kuumaks aetud kivid. Hämarus, kitsikus ning leiliviskamise käigus tekkiv soe ja niiske keskkond koos tseremoonia juurde kuuluvate juttude, palvete ja lauludega loovad emaüsas viibimisele sarnase tunde ja soodustavad sügavat puhastumist.
Tseremooniameister Rupert Encinas, vaimse nimega Ba’ag Da ehk Kotkas Lendab, esindab oma rahva pärimusliini, mis ulatub tagasi loomislugudeni välja. Tema hõimu omakeelne nimi on O’Odham, mis tähendab inimest, ja ta elab Arizonas San Xavier’ reservaadis S-cuc Soni lähedal, mida tänapäeval tuntakse Tucsoni nime all. 1975. aastal kohtus Ba’ag Da Lakota teadmamehe Tatanka Ohitika ehk Vapra Piisoniga, kes juhendas teda esimesel higitelgi tseremoonial ja päikesetantsul. Sellest sai alguse teadlik aktiivne osalemine higitelgi tseremooniatel, pow-wow kokkusaamistel, päikesetantsudel, indiaanikirikus ja koduhõimu tseremooniatel. Seda püha teekonda käib Ba’ag Da truult tänaseni. Lisaks sellele, et ta aitab kodus oma inimesi viies läbi erinevaid tseremooniaid, on ta pikki aastaid töötanud ka reservaadi sotsiaalkeskuses nõustaja, terapeudi ja õpetajana. Kuula raadiosaate “Hallo, Kosmos!” intervjuud.
Higistamistelgis osaletakse ujumisriiete või T-särgiga, naistel on hea tulla ka pikema saunakleidiga. Tseremoonia kestab orienteeruvalt 2-3 tundi. Pärast saab Amrita järves ujumas või peamajas duši all pesemas käia ning kergelt ka keha kinnitada.
Vaata videoklippi higistamistelgi tähendusest.
Vaata indiaani õpetuste ja tseremooniate teemalise loengu salvestust.