Toomas Õunap annab joogatunde nii Tallinnas, Pärnus kui ka internetis. Raske uskuda, et iga ilmaga õues hommikujoogat tegev mees on endine multimiljonär ja suurte äriprojektide genereerija, kes oma elus radikaalse kannapöörde ette võttis.
Kui paljud meist jõudsid koroonakevadega oma keha käest lasta? Isegi kui netis pakuti mitmesuguseid online-tunde, muutus üha keerulisemaks täispikka joogatundi teha, sest keha oli “kinni”. Kus üks näeb takistust, leiab teine võimaluse – joogaõpetaja Toomas Õunap hakkas kodukontorites istujatele pakkuma pooletunniseid hommikujooga sette. Need said väga populaarseks – isegi nii, et hulk ettevõtjaid soovis neid oma töötajatele osta, sest need kasvatasid suutlikkust. Toomase puhul pole imestada, et ta teab, mida ettevõtted edukaks toimimiseks vajavad, tal on endal seljataga pikk ja võiks lausa öelda seiklusrikas ettevõtjakarjäär.
“Kui metalliäri oli kuum teema, erastasime partneriga väikese metalliettevõtte,” jutustab Toomas Õunap muhedalt muiates. “Läksime pardijahile, aga lasime Boeingu alla.” Kopli poolsaare ettevõttel, mille nad erastasid, juhtus olema suurepäraste navigeerimisvõimalustega sadam, mida hakkasid ihaldama need, kes soovisid üle võtta kontrolli transiidi üle. “Nullide hulk pangas numbrite taga kasvas kiiresti. Väga kiiresti. Seega pidi sul olema pumppüssidega turvateenistus ja muud ajakohased “aksessuaarid”,” meenutab Toomas talle omase sooja huumoriga. “Maffiamehed tegutsesid, kohtud jahvatasid, mingil hetkel oli mul käigus 34 naftafirmade raha eest käivitatud kohtuprotsessi. Olles juhatuse esimees, vastutasin ettevõtte ja töötajate eest ning olin samas sihtmärk, keda püüti kangutada täie väega. Üks juhatuse liige lõpetas infarktiga. Minu jaoks lõppes see äri hästi – ma jäin ellu,” tõdeb Toomas selguse ja rahuga.
Mis on olulisim su elus?
Stress kurnas noore ettevõtja keha ja vaimu, algasid alaseljavalud, mis tekkisid ette hoiatamata nii hommikul, päeval kui ka öösel. Pinged kuhjusid, kuni tuttav soovitas joogasse minna. “Märkasin, et pärast joogatundi oli hea olla. Kuni ühel päeval avastasin, et seljavalud on kadunud,” nendib Toomas. “Ma pole joogausku – ma ei usu, vaid tean, et jooga toimib, tean isikliku kogemuse kaudu.”
2002. aastast alates võib Toomas Õunap oma nime ette kirjutada ka joogaõpetaja tiitli. “Praktiseerides joogalikke tehnikaid, oli lihtsam mitte kaasa minna väliste ärritajatega ja see lubas näha selgemat pilti.”
“Vaata oma päeva: kuhu kulub sul kõige rohkem aega – see on sulle praegu kõige olulisem elus.” Ingvar Villido
Toomas sattus Ingvar Villido loengusse, kus too küsis temalt elumuutva küsimuse. “Ütles, et vaata oma päeva: kuhu kulub sul kõige rohkem aega – see on sulle praegu kõige olulisem elus,” mäletab Toomas murranguhetke. See küsimus pani noore ettevõtja oma intensiivses elus suuri korrektiive tegema. “Avastasin, et 90% mu töistest tegevustest on sellised, mis toovad sisse kõige vähem – vaevalt 10% sellest, mida teenin. Ja kõige vähem kulub aega neile, kes on mulle kõige kallimad – pere, lapsed. Tegin kannapöörde. Müüsin osalused, astusin juhatustest tagasi, müüsin maja Nõmmel ja läksin maakaks, Pärnumaale pärandiks saadud isatallu.” Vaadates keskkonda Tallinnas, mõistis mees, et ei taha, et ta lapsed seal üles kasvaksid.
100 miljonit maksnud koolitus
Mingil hetkel tundis ettevõtlik ja noor mees ometi vajadust uuesti ettevõtlusse siseneda. “Alustasime siis mitmete ettevõtmistega. Väljakutse oli kinnisvaraarendus Pärnu kesklinnas, mida praegu teatakse Pärnu keskusena. Võin kinnitada, et see on olnud üks põnevamaid loomisprotsesse mu elus,” kõneleb ta elu teisest suuremast kriisist. “Aga ka üks minu elu kõige suurepärasemaid koolitusi. Tõsi, see oli ääretult kallis koolitus. Küsisin oma õpetajalt Ingvarilt, miks kõik peab nii raske olema. Ingvar vastas: selleks, et kogeda kukkumist, on vaja enne kõrgemale tõusta. Selleks, et kogeda kaotust, on vaja enne võita see, mida kaotada.” Ehitati siis, kui oli majandustõus ja ehitada oli kallis. Buumi tipus sai projekt valmis, nagu ikka, suure laenuga. Tuli majanduslangus.
“Mis toimub väljaspool, on vaid murdosa sellest, mis toimub seespool.”
“Lõpuks võttis pank üle kõik, mille ma olin loonud. Asi lõppes pankrotiga,” räägib Toomas Õunap 100 miljoni krooni kaotusest selge ja kogemust mõistnud inimese ilmega. “Ma ei jooksnud vastutuse eest ära. Võtsin tegude tagajärjed vastu ja püüdsin anda endast parima, et olukorda parandada. Samal ajal andsin joogatunde ja tegelesin oma õpetaja antud emotsioonide vabastamise tehnikatega, et oma ettevõtte probleemidega toime tulla. Mis toimub väljaspool, on vaid murdosa sellest, mis toimub seespool. Olen elule kogemuse eest tänulik, sest iga olukord tuleb inimese ellu vaid selleks, et saaks takistavad emotsioonid ja kontseptsioonid välja tuua. Alles siis saab neist takistajatest vabaneda.”
“Kui mul poleks olnud joogakogemust, varasemaid võite ja kaotusi, siis oleksingi tõenäoselt murdunud.”
Läheb vaja suurt mehisust ja sisemist tarkust, et nii mõelda, kui hävib üks su elutöödest, kuhu oled pannud palju aega, loovust ja kogu oma raha. “Paljud inimesed, kellega kokku puutusin, ei saanud aru, kuidas ma ei murdu,” muigab Toomas. “Kui mul poleks olnud joogakogemust, varasemaid võite ja kaotusi, siis oleksingi tõenäoselt murdunud. Kuid kogu selle protsessi ajal joogalikke praktikaid tehes tajusin hoopis, et minu teadvelolek ja tähelepanu paranesid. Neid väärtusi pean oma elu kalleima koolituse tulemuseks.” Saladus on lihtne – teadlikkuse praktikad. “Iidne teadlikkuse õpetus kriya-jooga, mis jõudis Lilleorgu ja sealt minuni, tekitas ka minus kindla äratundmise: see on minu tee. Sealt alates on kriya-jooga, teadliku muutuse kunst, joogateraapia kursused jm olnud minu elu.”
Edujahi asemel teisi aitama
Toomas Õunap otsustas, et raha teenimise asemel hakkab ta hoopis teisi inimesi aitama. Pakkuma neile seda, mis teda kõige raskematel hetkedel aitas. “Olin mõned aastad ka massöör, õppisin ja praktiseerisin kolm aastat Hiina meditsiini, lõpetasin neijing’i kursuse.” Hiina meditsiini õppe loogiline jätk oli ka akupunktuur. “Väga tervendav on olla erinevatel positsioonidel – suurettevõtte juht, kes “keelab, käseb, poob ja laseb”, ning teenindaja-massöör. Sa mõistad, kes sa tegelikult oled, milles seisneb sinu tegelik väärtus. Ükski langus elus ei kõiguta sind enam. Kui oled olnud suurte kõikumiste keskel oma üliintensiivse eluga, siis varem või hiljem hakkad otsima tasakaalu.”
“Püüan tegeleda sellega, mis viib mind tasakaalu poole, ja vähendan tegevuste hulka, mis mind tasakaalust välja viivad.”
Toomas tõdeb rahuliku naeratusega, et töö ja see, mis ta selle eest saab, on praegu tema jaoks parimas balansis. “Püüan tegeleda sellega, mis viib mind tasakaalu poole, ja vähendan tegevuste hulka, mis mind tasakaalust välja viivad. Muuseas on nendeks ka mõnulemine ja laisklemine ning pikad puhkused, mida ma lihtsalt ei vaja.”
Mis on andnud talle praeguse balansi ja rahulolu oma eluga? Vastus on ühesõnaline. “Teadlikkus.” Toomas soovitab: “Otsige inimesi, kes isikliku kogemuse kaudu õpetavad, kuidas jääda teadvele. Mina olen leidnud. Olen läbinud mitu ülikooli, palju koolitusi, kuid kõige rohkem on mind elus hakkama saamisel aidanud Ingvar Villido teadliku muutuse kunsti kursused. Ma ei usu, et see tehnika sobib paljudele inimestele. Ma tean, et sobib, sest ma ei tea eluala ega inimest, kellel ei oleks teadlikkusest abi.”
Joogatunnid rahes ja vihmas
Teadmisest, mida inimene vajab, et end tervena ja tasakaalus tunda, sündis ka Toomase hommikujooga projekt. Mitte täispikk joogatund, vaid võimalus keha päevaks veidi ergumaks ja pea klaarimaks muuta. “Pool tundi tundus katse-eksituse meetodiga optimaalne,” leidis mees, kes juba aprillis alustas oma koduaias erisisuliste joogaklippide filmimist. “Filmisin seal, kus päike paistis ja maa oli sulanud, samas kui viis sammu eemal oli maa veel valge,” naerab ta. “Vahel tuli ka rahet ja vihma. Vaataja saab harjutusi muidugi rahulikult oma soojas toas kaasa teha.”
Oma õpilastelt ja nende sõpradelt tagasisidet saades lihvis Toomas pooltunnid igahommikuseks dünaamiliseks eneseabiks praegusaja kõige levinumate hädade korral. “Kehad on erinevad. Osal inimestel on sügavad teadmised joogast, paljud aga pole kunagi joogaga kokku puutunud. Teen nii, et esimestel poleks igav ja teistel liiga keeruline,” on ta seadnud endale üsna keeruka eesmärgi. “Tähtsaim märksõna on lülisammas. Lähtusin sellest, et hommikuti on selg kangem, lülisambast aga hakkab liikuma kogu inimese keha.”
Nüüdseks on hommikujooga huvilisi juba päris suur hulk, nende hulgas nii ülekaalus koduperenaisi, lisaenergiat otsivaid ärimehi kui ka otseselt seljavaevuste või mingite muude ihuhädadega kimpus olijaid. Harjutused on valitud lihtsad, kuid pinget saab lisada sama harjutust pisut erinevalt tehes – kes tahab end uuesti valudeta liikuma saada, kes treenitud keha toonuses hoida. “Inimene saab neid kasutada, millal tahab, kas või kaks korda päevas, mina fikseerisin vaid klipi ülesriputamise aja.”
Esmaabikapid ja tööriistakastid
“Istuva inimese pingepiirkonnad on põlved, istmik, turi, kael, küünarnukid ja kukal,” teab Toomas. “Õpime kehalisi takistusi avastama, vabastama lihaste pingeid ja aktiveerima vereringet.” Kuna ta on olnud massöör ja teinud akupunktuuri, teab ta, kuidas ise masseerida lihas pingest vabaks ja kasutada trigeri- ehk päästikpunkte. Trigeripunktid akupuntuuris ja massaaživõtted koos joogatehnikate ja hingamisharjutustega annavad võimaluse luua tööriistakomplekte blokeeringutest vabanemiseks.
“Protsessis saab inimene teada, mis talle sobib, keegi teine ei ütle talle, mis on tema probleemi lahendamiseks kõige parem.”
“Harjutus on tööriist, oluline on õppida tööriista valdama, kohandada see oma kehale. Kui märkad, et harjutus on liiga intensiivne, ei tasu arvata, et see pole sulle, sest mõju polnud meeldiv. Korrigeerid lihtsalt doosi. Protsessis saab inimene teada, mis talle sobib, keegi teine ei ütle talle, mis on tema probleemi lahendamiseks kõige parem. Ma juhendan, kuidas leida harjutused, mis keha taas ellu äratavad.” Lõpuks leiab igaüks endale 5–10 harjutust igapäevaseks toeks. Peale kehalise erksuse parandab pooletunnine hommikuliikumine töö tõhusust, ergutab vereringet, suurendab aktiivsust. “Teadlikkus ja kriya-jooga teevad su taiplikumaks, kiiremaks, efektiivsemaks,” on elukogemus mitut ametit pidanud meest veennud. “Mind on see aidanud tulla välja olukordadest, milles paljud oleksid hukkunud. Miks ma seda siis õpetama ei peaks!?”
Küsimusi esitas Inga Raitar. Intervjuu ilmus algselt ajakirja “Tervis Pluss” oktoobrikuu numbris (2020).
Toomase oskusi ja teadmisi on võimalik tunnetada ja talletada jooga meistriklassis “Joogalikud lahendused istuvale eluviisile”. Vaata meistriklassi järele siit.